NIEDOCIŚNIENIE TĘTNICZE

Nie masz siły, nie masz mocy, kofeina do pomocy, ALE nie tylko…. Czym jest niedociśnienie? Jaki ma wpływ na człowieka, jaki ma wpływ na sportowca? Dlaczego o tym się tak mało pisze i jest tak mało informacji? Jak sobie z tym radzić?

undefined
Mendecka, Ambasador ALE. Ciśnienie ma absolutnie w porządku :)


Nadciśnienie - temat, o którym pewnie każdy z Was słyszał i zna kogoś, kto cierpi na to schorzenie, a jeśli nie zna to pewnie zna kogoś, kogo ten ktoś zna, kto cierpi na to schorzenie... ale czy słyszeliście i co wiecie o niedociśnieniu? W tym przypadku pewnie nawet nie znacie kogoś, kto zna kogoś, co to ma... A dlaczego tak jest? Czym jest niedociśnienie? Jaki ma wpływ na człowieka, jaki ma wpływ na sportowca? Dlaczego o tym się tak mało pisze i jest tak mało informacji? Jak sobie z tym radzić? Ciekawi... pewnie niektórych nie za bardzo... ale i tak doczytajcie do końca... limit przeczytanych znaków trzeba wyrabiać.
Niedociśnienie czyli hipotonia - objawy

Niedociśnienie inaczej hipotonia jest problemem, który dotyczy aż 15-20% naszego społeczeństwa... czyli bardzo dużego odsetka... i może właśnie Ciebie.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niedociśnienie tętnicze diagnozuje się poniżej 100/60 mmHg u kobiet i 110/70 mmHg u mężczyzn. Tyle i tylko tyle jeśli chodzi o suche liczby, a od liczb ważniejsze są objawy. No i od nich powinniśmy zacząć, pomiary ciśnienia powinny służyć tylko potwierdzeniu naszej teorii. No to jakie są te objawy - głównie zmęczenie, znużenie, senność, zaburzenia koncentracji, uczucie pustki w głowie, nadmierna drażliwość, brak opanowania, czy wybuchy gniewu z byle powodu, jest tego trochę.

Są też objawy sytuacyjne np. ciemnienie przed oczami po szybkim wstaniu z łóżka... a spowodowane jest to zmianą pozycji. Leżąc mamy głowę na tym samym poziomie co serducho, więc niskie ciśnienie daje radę, ale wstając głowa robi się wyżej i trzeba pchać krew wraz z tlenem do góry i wtedy robi się problem, szczególnie u niskociśnieniowców... krew nie dolatuje, mózg włącza oszczędzanie energii i pyk światło zgasło i ciemno przed oczami. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do omdleń, więc wstawać należy powoli, szczególnie jak jesteście niskociśnieniowcami.

Pogoda dla niskociśnieniowca
Pomocne w rozpoznaniu niedociśnienia są fakty, iż objawy nasilają się jesienią, a związane jest to ze zmianą pogody spowodowaną przechodzeniu różnych frontów atmosferycznych. Nie dość, że człowiek wkurza się z byle powodu, to jeszcze mu pogoda dokłada... ciężkie to życie niskociśnieniowca. Wtedy to już narzekamy na wszystko, a związane jest to z poczuciem skrajnego wyczerpania fizycznego jak i psychicznego... wtedy tylko czekolada, a to błąd, ale o tym za chwilę.

Do tego niedociśnienie często charakteryzuje asteniczna budowa ciała, co wiąże się z brakiem apetytu. Szczególnie widoczne jest to u dzieci. No i właśnie u nich ten problem odgrywa znaczną rolę, gdyż braki w koncentracji, rozdrażnienie, poczucie zmęczenia odbija się na ich wynikach w nauce. Niskociśnieniowcy są też bardzo podatni na przebywanie w suchych i ciepłych pomieszczeniach takich jak sauna, dużo szybciej odczuwają tam stopień zmęczenia i słabości, co wiąże się z odwodnieniem... nie dość, że mózg i inne komórki są niedotlenione i niedokarmione przez niskie ciśnienie, to jeszcze weź je odwodnij... też bym czuł się zdenerwowany i rozumiem w pełni ten proces.

Ostatnią ciekawostką jest fakt, iż osobnicy cierpiący na niskie ciśnienie często mają różne wyniki pomiarów ciśnienie na lewej i prawej kończynie.

Niedociśnienie tętnicze u aktywnych
Wpływ na człowieka już znamy, a jaki wpływ na sportowca, biegacza ma zjawisko hipotonii. Przecież wysiłek fizyczny podnosi ciśnienie, więc w czym rzecz?....sport i niedociśnienie, przecież tu nie powinno być żadnej sprzeczności... a jednak ona jest!

Prawdą jest, że wysiłek fizyczny podnosi ciśnienie i jest jednym ze sposobów leczenia tej jednostki chorobowej, ale problem pojawia się przed treningiem... Ilu z Was po pracy śpi w fotelu? Ilu z Was czuje zmęczenie i rozdrażnienie przed wyjściem na trening, mimo chęci na jego wykonanie? Ilu z Was potrafi ziewać na pierwszych kilometrach biegu? Ilu czuje, że nie da rady wykonać tego treningu, mimo że dopiero zaczął? To wszystko może wiązać się z niedociśnieniem.

Problem znika po pewnym czasie, gdy nasze serce złapie rytm i przerodzi się z silnika od poczciwego poloneza w istną bestię z torów Formuły 1. A po treningu, z uśmiechem na twarzy, z podniesionym ciśnieniem i endorfinkami wracamy do domu myśląc sobie... "Jakiś łatwy był ten trening dziś, następnym razem sobie dołożę ze 2 km bo nawet się nie zmęczyłem.

Jak radzić sobie z niskim ciśnieniem tętniczym?
Skoro to tak uciążliwy problem mający wpływ na tak wiele rzeczy jak: jakość życia, oceny w szkole, jakość wykonania treningu to dlaczego tak mało o tym mówi się i pisze... Sprawa jest stosunkowo prosta. Ponieważ niskie ciśnienie nie zagraża naszemu zdrowiu i życiu... a nawet więcej, osoby z takim ciśnieniem są w grupie niskiego ryzyka na zachorowania na choroby naczyniowo-sercowe, czyli zawały, udary... najczęstsze przyczyny zgonów w naszym kraju. Idąc z tym do lekarza zazwyczaj nierzadko usłyszymy, żeby sobie kawkę, czy lampkę wina strzelić. No i w tym momencie dochodzimy do ostatniego punktu naszej wycieczki po niedociśnieniu jakim są sposoby na radzenie sobie z nim.

Wspomniałem już o aktywności fizycznej jako lekarstwu na niedociśnienie, no i w tym miejscu zaczniemy od apelu do rodziców... jeżeli zależy Wam na prawidłowym rozwoju waszych dzieci i na lepszych wynikach w nauce Waszych pociech to nie piszcie im zwolnień z wf-u. Aktywność jest najlepszym lekarstwem jakie wymyśliła ewolucja. Koniec apelu.

Pić trzeba umieć. Mowa o kawie…
A teraz do dorosłych niedociśnieniowców... pierwsza rada to picie dużej ilości wody- minimum 2 litry dziennie (wiąże się to z podatnością na odwodnienie), druga rada to jedzenie słonych rzeczy, co spowoduje zatrzymanie wody w organizmie... Organizm mądra bestia, więc często niskociśnieniowcy nie przepadają za nie solonymi potrawami i tu nie przejmujcie się powiedzeniami, że sól to biała śmierć itd. Jesteście w małej grupie ryzyka jeśli chodzi o problemy z tą przyprawą. Trzecia sprawa kofeina. No i tu mamy mały problem, gdyż kofeina oprócz pożądanego działania pobudzającego ma też działanie nasilające diurezę... mówiąc po ludzku nasila procesy moczopędne i możemy się odwodnić, a tego nie chcemy, dlatego trzeba umieć ją pić. Umieć to znaczy dostosować odpowiednią dawkę czyli średnio 4-5mg kofeiny na kg masy ciała i spożyć 10-15 min przed treningiem. Wtedy zanim kofeina zacznie działać my zaczniemy już swój trening, a organizm wówczas nie pozwoli już sobie na utratę cennej wody. Oczywiście takie zastosowanie kofeiny stosujemy w odniesieniu do sportów wytrzymałościowych tj. bieganie, czy rower.

W sportach siłowych lepiej przyjąć dawkę kofeiny na 45 min przed wysiłkiem, więcej korzyści a znaczenie odwodnienie mniejsze. Jeszcze jest opcja kofeina – nawadnianie - a potem trening, ale o tym nie znalazłem informacji, jestem na etapie testowania, jak przetestuje to Wam opowiem.

Tyrozyna jak kofeina?
Kolejnym pobudzaczem jest tyrozyna, taki mały aminokwas, który stanowi budulec dla wielu ważnych hormonów tj. adrenalina i noradrenalina, znanych z artykułu CO WRÓŻY TWOJE TĘTNO? o tętnie, czy też dopamina czy hormony tarczycy. Tu nie ma problemu z odwodnieniem jak przy kofeinie, więc wystarczy zażyć 2-4 gramy na 30-40 min przed treningiem, a ona już zrobi swoje :) I na koniec tauryna, która działa podobnie jak tyrozyna, z tą różnicą, że może i często jest podawana z kofeiną, przez co efekt jest lepszy.

Widać to szczególnie w napojach energetyzujących. Odpowiednia dawka tauryny plasuje się na poziomie 2000-3000 mg. Skoro już wspomniałem o napojach energetyzujących, to mimo, iż posiadają to, co niedociśnieniowcom jest potrzebne, to ich nie polecam, ze względu na fakt iż posiadają oprócz substancji pożądanych wiele niepożądanych, a także dawka tych substancji jest niekoniecznie na odpowiednim poziomie dla naszego organizmu, więc lepiej zakupić sobie dobrą przedtreningówkę i samemu dostosować sobie odpowiednią dawkę lepszej jakości składników. Połączenie kofeiny i tauryny znajduje się w formule Energy Matrix w produkcie ALE PreWorkout

Kolejność sposobów "leczenia" niedociśnienia nie jest przypadkowa, dlatego najpierw zacznijmy od ruchu, potem od wody i soli, a dopiero na końcu sięgajmy po te dodatkowe substancje, które notabene są przeznaczone głównie dla osób z niskim ciśnieniem, osoby o rodzinnej skłonności do nadciśnienia zażywając owe preparaty zmierzają tylko w jedną stronę, ale o tym już następnym razem.

Autor: Konrad Nosarzewski © Active Life Energy
Sportowiec-biegacz, trener, pracownik laboratorium diagnostycznego, specjalizujący się w suplementacji i dietach opartych o badania laboratoryjne, członek grupy ekspertów ALE Active Life Energy. Konrad Nosarzewski - Thunder Runner

Piśmiennictwo

  • S.Rumiński. Niedociśnienie tętnicze ortostatyczne u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Polish Annalis of Medicine. Olsztyn 2009, vol.16 (1), s.70-77
  • S. Verma, J.G. Hackel, D.J.Torrisi, T.Nguyen. Omdlenia u sportowców. Jak pomóc im stanąć na nogi?. Folia Cardiologica Execerta 2008, t.3 (5), s.258-263. (praca poglądowa przedruk z The Journal of Family Practice 2007, 56, s.545-550)
  • M.Golatowski. Hipotonia ortostatyczna. Medycyna Rodzinna 2004 (4), s.175-177
  • J.M. Banach. Aktualny stan wiedzy na temat hipotonii. Medycyna Rodzinna 2004(6), s.246-250
  • W.Januszewicz,M. Sznajderowicz. Niskie ciśnienie krwi- norma czy choroba?. Nadciśnienie tętnicze 2003,7 (1), s.59-61
  • D.Szukała. Pobudzenie przed treningiem. Żywienie sportowców, AWF Katowice
  • W.Drygas. Interpretacja fizjologiczna i metody oceny sprawności ortostatycznej układu krążenia w diagnostyce sportowo-lekarskiej. Wychow. Fiz. Sport. 1980, 24(2), s.95-106

Kontakt

Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
*pole obowiązkowe
Dziękujemy za kontakt.
Wiadomość została wysłana pomyślnie.