
Karolina Obstój
Ambitna biegaczka startująca przede wszystkim w biegach górskich (najlepiej pod górę!), ale nie stroni również od biegów ulicznych. Trenerka biegania i organizatorka obozów biegowych. W treningu - swoim, jak i zawodników - przywiązuje dużą uwagę zarówno do przygotowania fizycznego, jak i treningu mentalnego - mocne ciało + silna głowa to podstawa. Zawsze uśmiechnięta i rozgadana. Bieganie daje jej siłę, którą chce dzielić się z innymi.
Karolina Obstój

Jak biegać na bieżni?
Czy bieżnia jest dobra do biegania? Są różne opinie. Bieżnię elektryczną można kochać albo nienawidzić. Sympatycy biegania na bieżni są w stanie wykonać nawet 30 kilometrów ciągiem. Przeciwnicy, nie korzystają z niej w ogóle, albo tylko w ostateczności. Przyjrzyjmy się zatem temu tematowi bliżej. Bieżnia to wróg, czy sprzymierzeniec biegacza?

Jaki ultramaraton na początek?
Ultramaraton to marzenie wielu biegaczy. Pociąga ich dystans, który wydaje się nieosiągalny. Cały bieg jest wyzwaniem kondycyjnym, sprzętowym, logistycznym i mentalnym. Ultra może być łatwiejsze niż myślisz, ale wymaga solidnego przygotowania i wielu godzin spędzonych na treningu.

Biegi dla dzieci
Coraz częściej zawodom dla dorosłych towarzyszą również biegi dla dzieci. Jest to świetna opcja dla biegających rodziców, bowiem ich pociechy mogą na własnej skórze przekonać się, jak to jest rywalizować na zawodach biegowych.

MASECZKA A BIEGANIE
Czy można biegać bez maseczki? Kto nie słyszał tego pytania podczas pierwszej fali pandemii, niech pierwszy rzuci kamieniem. Z pewnością każdy potwierdzi, że bieganie w maseczce nie jest komfortowe. A czy jest zdrowe i jaki ma wpływ na trening?

JAK ZMOTYWOWAĆ SIĘ DO BIEGANIA?
Zapewne większość z Was doświadczyła tego, że często trudniejsze od zrealizowania treningu jest zrobienie pierwszego kroku i wyjście z domu. U jednych przyczyną jest lenistwo, u innych strach i obawa, że nie dadzą sobie rady, że będą najwolniejsi spośród wszystkich biegaczy w parku, jeszcze inni by niby chcieli pobiegać, ale jednak znowu odkładają trening na jutro… Zatem jak zacząć biegać, kiedy rozum by chciał, ale sercu się nie chce?

BIEGANIE PO GÓRACH
Biegi górskie w ostatnich latach ogromnie zyskały na popularności. Wynika to zapewne z chęci odmiany, odkrycia czegoś nowego i znudzenia się biegami asfaltowymi. Dla innych pociągający jest bliski kontakt z naturą i możliwość mentalnego odpoczynku. Ten trend został dostrzeżony przez organizatorów biegów i dzięki temu coraz częściej w kalendarzu biegów pojawiają się nowe propozycje. Bieganie w górach ma kilka cech, które odróżniają je od biegów ulicznych.

BIEGANIE RANO CZY WIECZOREM?
W głowach początkujących biegaczy (a może nie tylko?) pojawiają się pytania o częstotliwość treningu i moment jego wykonania:
- co ile dni biegać?
- jak często biegać?
- o jakiej porze najlepiej biegać?
- żeby schudnąć, lepiej biegać rano czy wieczorem?
- jakie są zalety biegania rano, a jakie wieczorem?
Przyjrzyjmy się bliżej kwestii znaczenia pory dnia w kontekście biegania.

JAK BIEGAĆ ZIMĄ?
Biegacze, którzy nie mają zbyt dużego i długiego doświadczenia biegowego, często pytają “to zimą też się biega?” Ano biega się! I co więcej, zima to wśród większości biegaczy okres bardzo intensywnej pracy treningowej, charakteryzujący się dość dużym kilometrażem, bowiem jest to czas budowania tzw. bazy biegowej, wytrzymałości. Solidnie przepracowana zima zaowocuje na wiosennych startach. Trening biegacza zimą jest bardzo ważnym elementem przygotowawczym do sezonu wiosennego. Zatem absolutnie nie ma co odpuszczać treningu zimą, tylko dlatego, że jest zimno! W okresie zimowym niektóre treningi można wykonać na bieżni mechanicznej. Szczególnie, kiedy na zewnątrz zalega sporo śniegu lub nawierzchnia jest śliska. Jak widzicie, nie ma co szukać wymówek, tylko znajdować możliwości.