Akcesoria kolarskie - co może się przydać?

Jeśli interesujesz się zawodową lub amatorską jazdą rowerową, z pewnością słyszałeś o wyposażeniu kolarza, które ułatwia bezpieczną i wygodną jazdę. Jakie są najważniejsze akcesoria kolarskie. Co może się przydać? W tym artykule przedstawiamy najważniejsze akcesoria rowerowe, które warto mieć.

Akcesoria dla kolarzy - co warto o nich wiedzieć?
Bez względu na to, czy jeździsz zawodowo, czy hobbistycznie, powinieneś zadbać o to, by w czasie jazdy nic Cię nie rozpraszało i byś czuł się bezpiecznie. Co możemy zaliczyć do niezbędnego wyposażenia kolarza? Jakie akcesoria kolarskie powinieneś wziąć pod uwagę, jeśli poważnie myślisz o tym rodzaju aktywności? Akcesoria dla kolarzy można podzielić na takie, które montujemy do roweru oraz te, które stanową część ubioru rowerzysty.

Kluczowe elementy montowane do roweru to:

  • Koszyk na bidon,
  • dzwonek rowerowy,
  • błotniki rowerowe,
  • nóżka rowerowa,
  • bagażnik rowerowy i specjalna sakwa,
  • osłona widełek łańcuchowych,
  • licznik rowerowy,
  • komputer rowerowy z GPS,
  • uchwyt na telefon, który umożliwia przymocowanie smartfona do kierownicy,
  • oświetlenie rowerowe.

Inne elementy wyposażenia kolarza:

  • bidon kolarski,
  • ocieplacze na buty kolarskie,
  • łyżki do opon,
  • kask,
  • scyzoryk narzędziowy,
  • skarpety na buty kolarskie,
  • dętka, zestaw łatek.


Jeśli wybierasz się na przejażdżkę rowerową lub interesujesz się zawodowym kolarstwem, powinieneś zadbać o kilka gadżetów, które sprawią, że staniesz się jeszcze bardziej mobilny i poczujesz się bezpiecznie. Wielu lekceważy konieczność zakupienia kasku, jednak posiadanie go zmniejsza ryzyko urazu głowy o 48%, a ryzyko ciężkiego urazu głowy aż o 60%. Podobnie jest z innymi akcesoriami dla kolarzy. Nie są one niepotrzebnym wydatkiem, zostały stworzone po to, by ułatwiać nam poruszanie się po drodze. Czy zastanawiasz się, dlaczego warto zainwestować w bidon, ocieplacze na buty kolarskie czy skarpety dla rowerzystów? Poniżej znajdziesz odpowiedzi.

Bidon kolarski – dlaczego warto używać?
Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia rowerzysty jest butelka dla kolarza lub bidon. Dlaczego to tak istotne? Ważne, by nie dopuścić do nadmiernej utraty wody z organizmu. Podczas zwiększonej aktywności fizycznej kluczowe jest uzupełnianie płynów. Jaki bidon warto wybrać? Na rynku znajdziesz ogromny wybór tego rodzaju pojemników na wodę. Pomyśl, czy w Twoim przypadku lepiej sprawdzi się bidon z tworzywa sztucznego, z aluminium czy metalowy. Zadbaj o to, by miał on wygodny uchwyt i jeśli to możliwe, funkcję zawieszenia na rowerze. To znacznie poprawi komfort Twojej jazdy i sprawi, że nie będziesz musiał się zatrzymywać, by uzupełnić niedobór płynów.

W czasie wysiłku Twój organizm schładza się poprzez pocenie. Wtedy pozbywasz się nie tylko wody, ale i cennych elektrolitów, które są kluczowe do prawidłowego funkcjonowania. Czy wiedziałeś, że jeśli planujesz godzinną intensywną jazdę rowerową, możesz utracić nawet 4 litry wody? Sam widzisz, że dobry bidon kolarski to ważna sprawa!

Jak dobrać bidon kolarski do swoich potrzeb?
Przede wszystkim zwróć uwagę na pojemność pojemnika i jego ustnik. Dorośli kolarze zazwyczaj wybierają bidon na rower, który pomieści 500 mililitrów. Do największych wariantów należą pojemniki litrowe. To ilość wody, która powinna Ci wystarczyć podczas krótkiego, intensywnego treningu kolarza.

Przed zakupem bidonu zastanów się, ile będziesz pić podczas jazdy. Specjaliści zalecają zabranie ze sobą jednego pojemnika na cały trening. Wodę powinieneś uzupełniać przez cały dzień, nie tylko w czasie aktywności fizycznej.

Z czego może być wykonany bidon dla kolarza?
Najczęściej używa się dwóch rodzajów tworzywa do pojemników na wodę dla rowerzystów.

  • Polietylen – to materiał o niskiej gęstości, który nie jest najbezpieczniejszym tworzywem, ale nadaje się do ponownego użytku.
  • Polipropylen - jest uważany za bezpieczne dla zdrowia tworzywo do produkcji opakowań.

Jeśli jazda rowerowa odbywa się w niskich temperaturach w sezonie zimowym, zadbaj o to, by mieć ze sobą coś ciepłego do picia. Wtedy idealnie sprawdzi się bidon na wodę, który trzyma temperaturę.

Ocieplacze na buty kolarskie – do czego służą?
Ochraniacze na buty kolarskie to kolejne ważne wyposażenie każdego rowerzysty. Dlaczego to tak istotne i do czego służy? W Polsce jesienią czy wiosną kolarze wielokrotnie muszą zmierzyć się z błotem, czasem też śniegiem i wiatrem. Szczególnie buty i stopy rowerzysty narażone są na kontakt z zanieczyszczeniami. Długotrwały kontakt z zimną wodą czy uciążliwym błotem skutkuje przemarznięciem i może bardzo utrudnić życie. Nie pozwól, by takie niedogodności pozbawiły Cię radości z jazdy.

Weź ze sobą na rower ocieplacze na buty kolarskie, które poradzą sobie podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych. Wybierz rodzaj dostosowany do pory roku i trasy, po której będziesz się poruszał. Ochraniacze rowerowe można podzielić na dwa najczęściej spotykane rodzaje, czyli MTB - stosuje się je często w połączeniu z butami MTB. Tymczasem szosowe – pasują do modeli butów szosowych. W chłodny, suchy dzień postaw na modele wiatroodporne, które uchronią Cię przed nadmierną utratą ciepła i zapewnią komfort jazdy, nawet jeśli temperatura spadnie poniżej zera.

Ochraniacze na buty kolarskie zimowe – na co zwrócić uwagę?
Jakie powinny być dobre ochraniacze kolarskie na buty dla rowerzysty? W sezonie zimowym wybierz ciepłe skarpety na buty kolarskie stworzone z grubego neoprenu zapewniającego świetną izolację przed niską temperaturą, wiatrem i wodą. Takie pokrowce poradzą sobie z temperaturą bliską 0 stopni Celsjusza, dadzą Ci wygodę i komfort, a także sprawią, że nie będziesz się rozpraszać w czasie jazdy.

Jakie ochraniacze na buty kolarskie warto wybrać?

  • Pokrowce silikonowe – takie ochraniacze dla rowerzystów zazwyczaj nie mają ocieplenia. Są stosowane jako osłona przed wiatrem czy deszczem. Nie musisz się martwić o pocenie stopy, ponieważ nie podnoszą znacznie temperatury i są dobrym wyborem zarówno zimą, jak i latem.
  • Ochraniacze neoprenowe – ten materiał często stosuje się w sportach wodnych takich jak triathlon. Pokrowce ściśle przylegają do obuwia, dzięki czemu są komfortowe dla kolarza i nie wpływają negatywnie na aerodynamikę, a jednocześnie są lekkie i chronią przed niską temperaturą i wodą.

Skarpety na buty kolarskie – czy warto używać?
Znalezienie ciepłych spodni do jazdy rowerowej zazwyczaj nie stanowi problemu. Jednak często pomijanym elementem wyposażenia kolarza są ocieplacze na buty rowerzysty, czyli skarpety na buty kolarskie. Lekceważenie tej części ubioru skutkuje utratą zdrowia, dlatego nie warto ryzykować. Nie zapomnij, że przemoczona stopa jest bardziej podatna na odciski i bolesne otarcia.

Jeśli zależy Ci na rozwijaniu swoich umiejętności kolarskich i chciałbyś zająć się kolarstwem na poważnie, zdobądź wiedzę na temat tej aktywności. Dowiedz się, jak wygląda prawidłowa jazda na rowerze - jakie mięśnie pracują przy tym sporcie. Ustal też, jaki strój kolarski wybrać, jakie buty dla kolarza wybrać, na czym polega kolarstwo grawitacyjne oraz czy w Twoim przypadku sprawdzą się odżywki i suplementacja dla kolarzy, oraz żele energetyczne.

Czy już wiesz, jakie akcesoria kolarskie wybrać? Skorzystaj z powyższych wskazówek. Dobierz między innymi odpowiedni bidon na wodę i ochraniacze na buty kolarskie. Przed wyruszeniem w daleką trasę zadbaj o każdy szczegół i ciesz się komfortową jazdą bez urazów, wychłodzenia i niepotrzebnego rozpraszania uwagi. Dzięki zastosowaniu się do naszych rad będziesz swobodnie czuł się nawet podczas jazdy zimą.

Kontakt

Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
*pole obowiązkowe
Dziękujemy za kontakt.
Wiadomość została wysłana pomyślnie.