Bieganie na czczo - biegać przed czy po śniadaniu?

Czy chciałbyś zwiększyć swoją aktywność i poprawić formę, ale przy codziennych obowiązkach stale brakuje Ci czasu? Zaplanuj bieganie na czczo tuż po przebudzeniu. Powstaje pytanie - biegać przed czy po śniadaniu? Podpowiadamy, jak zorganizować trening biegowy w godzinach porannych.

Czy można biegać na czczo?
Bieganie na czczo ma wielu zwolenników. Możesz w ten sposób dobrze zacząć swój dzień i znacznie poprawić samopoczucie. Jednak niektórzy zastanawiają się, czy bieganie rano na czczo jest zdrowe, czy biegać przed, czy po śniadaniu. Czy brak posiłku może negatywnie wpłynąć na efekty ćwiczeń? Okazuje się, że takie poranne treningi przynoszą wiele korzyści.

Tuż po przebudzeniu zazwyczaj nie doświadczamy uczucia głodu. Nasz metabolizm wtedy zwalnia i zmniejsza się wydzielanie soku żołądkowego. Aktywność fizyczna może podkręcić przemianę materii i rozruszać organizm. Oczywiście nie jest to dobra pora na trening dla każdego. U niektórych poranne ćwiczenia mogą skutkować zwiększeniem przyjmowanych posiłków w porze obiadowej albo obniżeniem koncentracji w pracy i spadkiem sił. Musisz indywidualnie ocenić, czy poranne bieganie na czczo sprawdzi się w Twoim przypadku. Jednak warto dowiedzieć się, jakie korzyści przynosi bieganie z rana na czczo. Możesz być zaskoczony pozytywnymi efektami takiej aktywności.

Zalety biegania na czczo
Zastanawiasz się, czy bieganie przed śniadaniem to coś dla Ciebie? Poznaj zalety, jakie niesie bieganie rano przed śniadaniem.

Bieganie na czczo rano - korzyści:

  • brak uczucia dyskomfortu związanego z trawieniem podczas biegu,
  • większa wrażliwość mięśni na glukozę krążącą we krwi skutkuje wysyceniem mięśni w glikogen,
  • dobre wykorzystanie zapasów zgromadzonych w tkance tłuszczowej,
  • szybsze spalanie podskórnej tkanki tłuszczowej,
  • poprawa wrażliwości na insulinę,
  • poprawa samopoczucia i wydzielanie endorfin gwarantuje dobry początek dnia,
  • zwiększenie wytrzymałości i odporności organizmu na ból.


Bieganie na czczo wzmacnia nie tylko ciało, ale i siłę charakteru - uczysz się dążyć do celu mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych i innych przeciwności. Jeśli wyrobisz sobie nawyk wychodzenia rano na trening, będziesz utrzymywał ten zwyczaj również w okresie jesienno-zimowym.

Biegać na czczo czy po śniadaniu?
Jaka jest najlepsza pora na bieganie? Wielu sportowców wyrusza na trening przed pierwszym posiłkiem, inni wolą najpierw zjeść coś lekkiego. Co wybrać, bieganie na czczo czy po jedzeniu?

Według specjalistów w początkowej fazie wysiłku organizm czerpie energię przede wszystkim z glikogenu zmagazynowanego w mięśniach i wątrobie. Po około 20 minutach ciało zaczyna pozyskiwać energię z tkanki tłuszczowej, ponieważ rezerwy glikogenu się wyczerpują. W godzinach porannych organizm jest zmuszony do czerpania energii z tkanki tłuszczowej.

Podejmując decyzję o godzinie treningu, weź też pod uwagę jego intensywność. Nadmierny wysiłek przed pierwszym posiłkiem może skutkować omdleniem i zwiększyć ryzyko powstawania kontuzji. Jeśli odczuwasz dyskomfort, to znak, że powinieneś wprowadzić zmiany w swoim treningu lub skontaktować się ze specjalistą. Pamiętaj, że rano zwiększa się poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, który wpływa na zwiększenie rozpadu białka mięśniowego na aminokwasy.

Biegać na czczo czy nie? To zależy od Ciebie. Możesz biegać zarówno przed jak i po śniadaniu, ale w przypadku treningu na czczo zaplanuj aktywność o niskiej intensywności. Nie zapominaj o rozgrzewce przed ćwiczeniami i rozciąganiu po powrocie.

Bieganie na czczo nie oznacza braku możliwości wypicia wody. Weź pod uwagę fakt, że organizm jest odwodniony po całonocnym poście. Wypicie płynu po przebudzeniu nie wpłynie na wykorzystanie tłuszczów i węglowodanów, a poczujesz się znacznie lepiej.

Bieganie na czczo - efekty
Statystyki pokazują, że bieganie na czczo pozwala spalić ok. 20 proc więcej tłuszczu niż bieganie po posiłku. Oczywiście, aby uzyskać najlepsze efekty kluczowe jest połączenie aktywności z dobrze zbilansowaną dietą obfitującą w owoce i warzywa oraz źródła białka.

Jeśli zależy Ci na spadku wagi, kluczowe znaczenie ma deficyt kaloryczny. Wylicz swoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne i postaraj się przyjmować nieco mniej kalorii. Rozpoczęcie dnia od biegania to idealny sposób na zwiększenie motywacji do utrzymywania zdrowego stylu życia. Będziesz miał świadomość, że zrobiłeś już coś dobrego dla swojego ciała i w godzinach popołudniowych zechcesz pielęgnować dobre zwyczaje.

Bieganie na czczo - jak długo biegać?
Rano poziom kwasów tłuszczowych jest wysoki, a stężenie glikogenu w mięśniach i wątrobie niskie, dzięki czemu organizm szybko spala tłuszcz. Nie powinieneś planować zbyt długiego i intensywnego treningu przed śniadaniem. Optymalny czas treningu porannego wynosi 30 minut.

Czy bieganie na czczo ma sens?
Oczywiście, że tak! To bardzo dobry pomysł na świetny początek dnia i szybkie spalanie tkanki tłuszczowej oraz przyspieszenie metabolizmu. Musisz jednak zachować ostrożność i dostosować intensywność do swoich możliwości. Przede wszystkim słuchaj swojego ciała i zwracaj uwagę na jego potrzeby. U niektórych sportowców pojawia się takie dolegliwości? Warto w pierwszej kolejności zmniejszyć intensywność wysiłku i wybierać krótki dystans. Odpowiedni plan treningowy będzie stanowił dla Ciebie wyzwanie, ale nie poczujesz się przemęczony. Sprawdź, jak czujesz się po takiej porannej aktywności i ciesz się zmianami, jakie zachodzą w Twoim ciele i nastawieniu.

Kontakt

Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
*pole obowiązkowe
Dziękujemy za kontakt.
Wiadomość została wysłana pomyślnie.