Biegi dla dzieci

Coraz częściej zawodom dla dorosłych towarzyszą również biegi dla dzieci. Jest to świetna opcja dla biegających rodziców, bowiem ich pociechy mogą na własnej skórze przekonać się, jak to jest rywalizować na zawodach biegowych.

Nie mamy pewności, że dzieci łykną przysłowiowy haczyk, ale być może im się spodoba! Oczywiście dzieci nie biegają maratonów, tylko krótkie dystanse dostosowane do ich wieku. Czasem są to tzw. mini maratony dla dzieci, biegi przełajowe, biegi na bieżni, a nawet biegi przeszkodowe. Zazwyczaj celem zawodów dla najmłodszych dzieci (średnio do ok 7 roku życia) nie jest wyłącznie rywalizacja, nie ma nagród dla najlepszych trójek, analogicznie do biegów dla dorosłych. Medale dostają wszystkie dzieci. I słusznie. Bowiem dzieci powinny skupić się przede wszystkim na zabawie w sport. W starszych kategoriach wiekowych, kiedy dzieci są już bardziej świadome kładzie się większy nacisk na rywalizację, o ile dzieci chcą rywalizować, a nie tylko czerpać z tego frajdę.

Najważniejsze, żeby nie zmuszać dzieci do biegania. Dobrze jest pokazać im ten sport - jako najprostsza forma ruchu oraz rekreacji ruchowej i jeden z elementów zdrowego trybu życia - ale nie “zachęcać” na siłę. Z drugiej strony, jeśli dzieci polubią bieganie, będą chciały trenować ten sport i startować na zawodach okażcie im wsparcie. Bądźcie dumni z tego, że są aktywni fizycznie, że mają swoją pasję. Nie chwalcie tylko za miejsce na podium. Nie pytajcie “A jak poszło Frankowi” (który jest szybszy od Waszego dziecka i z pewnością z nim wygrał). Motywujcie je, ale nie wywołujcie presji.

Przykłady zawodów dla dzieci

City Trail Junior

  • Biegom City Trail (przełajowe 5 km) dedykowanym dla dorosłych, organizowanym w 10 największych miastach w Polsce towarzyszy cykl City Trail Junior. Przed biegami dla dorosłych również dzieci mogą rywalizować na przełajowej trasie.
  • Dzieci rywalizują w pięciu kategoriach wiekowych. Najmłodsza kategoria, to dzieci do 5 lat, a najstarsza 13-15. Dystanse uzależnione są od przynależności do kategorii wiekowej (od 300 m do 2 km).Kids Run

  • Biegi z serii Kids Run organizowane są w dziewięciu lokalizacjach w Polsce i wszystkie odbywają się na stadionach lekkoatletycznych, czyli na bieżni tartanowej.
  • Dzieci rywalizują na dystansach od 100 do 800 m, w zależności od kategorii wiekowej.


Runmageddon Kids

  • Runmageddon to znane biegi przeszkodowe. Organizatorzy przygotowali ofertę również dla najmłodszych.
  • Na dzieci czeka minimum kilometr wyjątkowej, błotnej zabawy z co najmniej 10 przeszkodami.
  • Długość trasy, ilość przeszkód i poziom trudności zależy od kategorii wiekowej: 4-5, 6-8, 9-11 lat.


Zawody szkolne / klubowe

  • Dzieci mogą również uczestniczyć w zawodach szkolnych, międzyszkolnych i na innych wyższych szczeblach. Zazwyczaj nauczyciel wychowania fizycznego wyłania najlepszych uczniów danej szkoły do tego rodzaju współzawodnictwa.
  • Oprócz tego, jeśli dziecko należy do klubu lekkoatletycznego, to z pewnością będzie brało udział w zawodach międzyklubowych.


Autor: Karolina Obstój
Ambitna biegaczka startująca przede wszystkim w biegach górskich (najlepiej pod górę!), ale nie stroni również od biegów ulicznych. Trenerka biegania i organizatorka obozów biegowych. W treningu - swoim, jak i zawodników - przywiązuje dużą uwagę zarówno do przygotowania fizycznego, jak i treningu mentalnego - mocne ciało + silna głowa to podstawa. Zawsze uśmiechnięta i rozgadana. Bieganie daje jej siłę, którą chce dzielić się z innymi.
© Active Life Energy.

Kontakt

Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
*pole obowiązkowe
Dziękujemy za kontakt.
Wiadomość została wysłana pomyślnie.