Biegi ekstremalne w Polsce

Zdarza się, że biegacze wcześniej czy później nudzą się “zwykłymi” biegami po ulicy. Wówczas szukają czegoś bardziej ekscytującego. Jedną z często wybieranych dróg są biegi górskie. Ci biegacze, którzy potrzebują jeszcze więcej wrażeń szukają doznań ekstremalnych.

1. Bieg ekstremalny
Bieg ekstremalny można różnie definiować i dla każdego takie pojęcie może oznaczać coś innego. Słownikowo “ekstremalny”, to wyjątkowo trudny czy niebezpieczny. Biegi mogą być ekstremalne pod względem:

 • Dystansu - Dla każdego biegacza ekstremalnie długi bieg będzie oznaczał coś innego. Dla jednego długi będzie Spartathlon, czyli jeden z najpopularniejszych biegów ultra. Start w Atenach, meta w Sparcie, do pokonania 246 km w limicie czasowym 36 godzin. To właśnie ten limit w połączeniu z dystansem i wysokimi temperaturami czynią bohaterami osoby, które ukończą ten bieg. Dla innych wyjątkowo długim biegiem będzie dopiero np. La Trans Gaule liczący 1100 km, czy Trans Europe Foot Race o długości bagatela 5000 km.
 • Upału - Badwater 135 Ultramaraton uważany jest za jeden z najtrudniejszych biegów na świecie. Zawody odbywają się w kalifornijskiej Dolinie Śmierci na dystansie 135 mil, czyli 217 km. Bieg odbywa się w lipcu, a temperatury sięgają nawet do 55°C. Te morderczo trudne warunki powodują, że samo ukończenie zawodów jest wielkim wyzwaniem. Podobnym biegiem jest Maraton Piasków rozgrywany na Saharze. 250 km podzielone na 6 etapów, 50°C, bieganie po palącym piasku. Ta mieszanka powoduje, że w historii zawodów pojawiły się przypadki śmierci uczestników.
 • Mrozu - Oprócz biegów rozgrywanych w ekstremalnie wysokich temperaturach po drugiej stronie znajdują się biegi w ekstremalnym zimnie. Przykładem takiego biegu jest North Pole Marathon, który odbywa się na biegunie północnym. Zawodnicy pokonują dziesięć razy pętlę o długości 4,22 km biegnąc po lodzie. W trakcie biegu temperatura spada nawet do -30°C.
 • Wysokości - Wyzwaniem jest także wysokość. Najwyżej rozgrywany maratonem na świecie jest Mount Everest Marathon. Start znajduje się na wysokości 5184 m n.p.m., a meta prawie dwa kilometry niżej. Oprócz wybieganych kilometrów i podbudowy wytrzymałościowej uczestnicy potrzebują jeszcze adaptacji do ekstremalnej wysokości.
 • Przewyższenia - Na niektórych biegach zawodnicy mają do pokonania gigantyczne przewyższenia. Na biegu Tor des Geants na dystansie 336 km trzeba pokonać 24 km przewyższenia! Ten bieg wyróżniają niekończące się długie podbiegi, a w rzeczywistości za pewne podejścia.
 • Niebezpiecznych zwierząt - "Ciekawym" i niebezpiecznym biegiem jest Jungle Marathon. Uczestnicy mają do pokonania 254 km po brazylijskiej dżungli. Warunkami utrudniającymi bieg jest wysoka temperatura, wilgotność sięgająca nawet 99%, a do tego bagna z niebezpiecznymi zwierzętami - aligatory, piranie, węże, pijawki i inne robactwo.


2. Biegi ekstremalne w Polsce - kalendarz
Ekstremalnie długie

 • Bieg Kreta - Sobótka - 20 kwietnia 2022 - bieg rozgrywany na obszarze tzw. Sudeckiego Trójkąta liczący 377 km i przebiegający przez sudeckie szczyty: Ślęża - Śnieżka - Śnieżnik - Ślęża.
 • Bieg 7 Szczytów - Lądek Zdrój - 14 lipca 2022 - 233 km i ok 7600 m przewyższenia, jeden z najdłuższych i najpopularniejszych biegów ultra w Polsce


Ekstremalne ukształtowanie terenu

 • TatraSky Marathon - Kościelisko / Tatry - 24 lipca 2022 - 40 km biegu po Tatrach.
 • Bieg Granią Tatr - Tatry - 2023 - Bieganie w Tatrach jest trudne samo w sobie, a tym bardziej, jeśli mamy do pokonania 71 km i ok 5000 m przewyższenia. Bieg ten rozgrywany jest co dwa lata. Najbliższa edycja odbędzie się w 2023 r.
 • Tatra Fest Bieg - Tatry - 21 sierpnia 2022 - Bieg rozgrywany w Tatrach Zachodnich na dystansie 60 km z łącznym przewyższeniem wynoszącym ok. 5000 m. Najdłuższy podbieg jak i zbieg ma ok. 1100 m deniwelacji.


Ekstremalne temperatury

Zimowy Ultramaraton Karkonoski - Szklarska Poręba / Karpacz - 26 lutego 2022 - Bieg rozgrywany w Karkonoszach na dystansie 48 km. Zazwyczaj jest na nim bardzo zimno i wietrznie.


Ekstremalne przewyższenia

 • Bieg na skocznię - Wisła - 3 września 2022 - Jest to bieg, na którym zawodników czeka sprint o długości 400 m, ale pod górę na szczyt skoczni.

Ekstremalność niejedno ma imię. Zatem szukajcie takiego biegu, który dla Was będzie największym wyzwaniem i satysfakcją. Powodzenia!


Autor: Jacek Sobas
Biega od 1997 r. (zaczął w wieku 12 lat). Jest biegaczem wszechstronnym. Za młodu specjalizował się w biegach średnich na stadionie (800 m - 3.000 m). Obecnie startuje w biegach ulicznych oraz górskich. Posiada wieloletnie doświadczenie w trenowaniu zawodników specjalizujących się w biegach ulicznych, górskich, ultra oraz przeszkodowych. Mimo długiego stażu biegowego nadal czerpie ogromną radość z biegania i trenowania siebie oraz innych. Jego ulubione powiedzonko to #niemamiętkiejgry

© Active Life Energy.

Kontakt

Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
*pole obowiązkowe
Dziękujemy za kontakt.
Wiadomość została wysłana pomyślnie.