Biegi ekstremalne w Polsce
Zdarza się, że biegacze wcześniej czy później nudzą się “zwykłymi” biegami po ulicy. Wówczas szukają czegoś bardziej ekscytującego. Jedną z często wybieranych dróg są biegi górskie. Ci biegacze, którzy potrzebują jeszcze więcej wrażeń szukają doznań ekstremalnych.

1. Bieg ekstremalny
Bieg ekstremalny można różnie definiować i dla każdego takie pojęcie może oznaczać coś innego. Słownikowo “ekstremalny”, to wyjątkowo trudny czy niebezpieczny. Biegi mogą być ekstremalne pod względem:
- Dystansu - Dla każdego biegacza ekstremalnie długi bieg będzie oznaczał coś innego. Dla jednego długi będzie Spartathlon, czyli jeden z najpopularniejszych biegów ultra. Start w Atenach, meta w Sparcie, do pokonania 246 km w limicie czasowym 36 godzin. To właśnie ten limit w połączeniu z dystansem i wysokimi temperaturami czynią bohaterami osoby, które ukończą ten bieg. Dla innych wyjątkowo długim biegiem będzie dopiero np. La Trans Gaule liczący 1100 km, czy Trans Europe Foot Race o długości bagatela 5000 km.
- Upału - Badwater 135 Ultramaraton uważany jest za jeden z najtrudniejszych biegów na świecie. Zawody odbywają się w kalifornijskiej Dolinie Śmierci na dystansie 135 mil, czyli 217 km. Bieg odbywa się w lipcu, a temperatury sięgają nawet do 55°C. Te morderczo trudne warunki powodują, że samo ukończenie zawodów jest wielkim wyzwaniem. Podobnym biegiem jest Maraton Piasków rozgrywany na Saharze. 250 km podzielone na 6 etapów, 50°C, bieganie po palącym piasku. Ta mieszanka powoduje, że w historii zawodów pojawiły się przypadki śmierci uczestników.
- Mrozu - Oprócz biegów rozgrywanych w ekstremalnie wysokich temperaturach po drugiej stronie znajdują się biegi w ekstremalnym zimnie. Przykładem takiego biegu jest North Pole Marathon, który odbywa się na biegunie północnym. Zawodnicy pokonują dziesięć razy pętlę o długości 4,22 km biegnąc po lodzie. W trakcie biegu temperatura spada nawet do -30°C.
- Wysokości - Wyzwaniem jest także wysokość. Najwyżej rozgrywany maratonem na świecie jest Mount Everest Marathon. Start znajduje się na wysokości 5184 m n.p.m., a meta prawie dwa kilometry niżej. Oprócz wybieganych kilometrów i podbudowy wytrzymałościowej uczestnicy potrzebują jeszcze adaptacji do ekstremalnej wysokości.
- Przewyższenia - Na niektórych biegach zawodnicy mają do pokonania gigantyczne przewyższenia. Na biegu Tor des Geants na dystansie 336 km trzeba pokonać 24 km przewyższenia! Ten bieg wyróżniają niekończące się długie podbiegi, a w rzeczywistości za pewne podejścia.
- Niebezpiecznych zwierząt - "Ciekawym" i niebezpiecznym biegiem jest Jungle Marathon. Uczestnicy mają do pokonania 254 km po brazylijskiej dżungli. Warunkami utrudniającymi bieg jest wysoka temperatura, wilgotność sięgająca nawet 99%, a do tego bagna z niebezpiecznymi zwierzętami - aligatory, piranie, węże, pijawki i inne robactwo.
2. Biegi ekstremalne w Polsce - kalendarz
Ekstremalnie długie
- Bieg Kreta - Sobótka - 20 kwietnia 2022 - bieg rozgrywany na obszarze tzw. Sudeckiego Trójkąta liczący 377 km i przebiegający przez sudeckie szczyty: Ślęża - Śnieżka - Śnieżnik - Ślęża.
- Bieg 7 Szczytów - Lądek Zdrój - 14 lipca 2022 - 233 km i ok 7600 m przewyższenia, jeden z najdłuższych i najpopularniejszych biegów ultra w Polsce
Ekstremalne ukształtowanie terenu
- TatraSky Marathon - Kościelisko / Tatry - 24 lipca 2022 - 40 km biegu po Tatrach.
- Bieg Granią Tatr - Tatry - 2023 - Bieganie w Tatrach jest trudne samo w sobie, a tym bardziej, jeśli mamy do pokonania 71 km i ok 5000 m przewyższenia. Bieg ten rozgrywany jest co dwa lata. Najbliższa edycja odbędzie się w 2023 r.
- Tatra Fest Bieg - Tatry - 21 sierpnia 2022 - Bieg rozgrywany w Tatrach Zachodnich na dystansie 60 km z łącznym przewyższeniem wynoszącym ok. 5000 m. Najdłuższy podbieg jak i zbieg ma ok. 1100 m deniwelacji.
Ekstremalne temperatury
Zimowy Ultramaraton Karkonoski - Szklarska Poręba / Karpacz - 26 lutego 2022 - Bieg rozgrywany w Karkonoszach na dystansie 48 km. Zazwyczaj jest na nim bardzo zimno i wietrznie.
Ekstremalne przewyższenia
- Bieg na skocznię - Wisła - 3 września 2022 - Jest to bieg, na którym zawodników czeka sprint o długości 400 m, ale pod górę na szczyt skoczni.
Ekstremalność niejedno ma imię. Zatem szukajcie takiego biegu, który dla Was będzie największym wyzwaniem i satysfakcją. Powodzenia!
Autor: Jacek Sobas
Biega od 1997 r. (zaczął w wieku 12 lat). Jest biegaczem wszechstronnym. Za młodu specjalizował się w biegach średnich na stadionie (800 m - 3.000 m). Obecnie startuje w biegach ulicznych oraz górskich. Posiada wieloletnie doświadczenie w trenowaniu zawodników specjalizujących się w biegach ulicznych, górskich, ultra oraz przeszkodowych. Mimo długiego stażu biegowego nadal czerpie ogromną radość z biegania i trenowania siebie oraz innych. Jego ulubione powiedzonko to #niemamiętkiejgry
© Active Life Energy.