Ból kolana po bieganiu - dlaczego boli i jak go leczyć?

Czy odczuwasz ból kolana po bieganiu? Dlaczego boli i jak leczyć takie dolegliwości? Okazuje się, że przyczyn tego problemu może być wiele. Każda osoba aktywna fizycznie powinna zadbać o komfort treningu i zmniejszyć ryzyko kontuzji. Dziś podpowiadamy, jak leczyć ból kolana po bieganiu.

Dlaczego bolą kolana po bieganiu?
Ból kolana jest uznawany za najczęstszy rodzaj kontuzji wśród biegaczy. Trening powinien sprawiać przyjemność i prowadzić do poprawy jakości życia i stanu zdrowia, jednak popełnianie kilku błędów czy niewłaściwa technika może skutkować pojawieniem się uszkodzeń i kontuzji. Bolące kolana po bieganiu to dolegliwość, której nie powinieneś lekceważyć. Bagatelizowanie problemu sprawi, że ból się nasili, a czas powrotu do zdrowia znacznie się wydłuży.

Bóle kolan po bieganiu - przyczyny:

 • przeciążenie organizmu, zbyt duża intensywność ćwiczeń, trening niedopasowany do kondycji biegacza,
 • brak konsultacji ze specjalistą, niewystarczająca wiedza na temat biegania,
 • pomijanie rozgrzewki przed rozpoczęciem biegu,
 • brak regeneracji pomiędzy treningami,
 • brak stretchingu (rozciągania) po bieganiu,
 • brak odpowiedniego obuwia do biegania, trening w obuwiu sportowym nieprzystosowanym do biegania, bez amortyzacji,
 • buty niedostosowane do wad stopy,
 • nierównomierne obciążenie rzepki,
 • bieganie po twardym podłożu, które obciąża stawy kolanowe,
 • duża nadwaga biegacza,
 • częste chodzenie na wysokich obcasach w przypadku kobiet,
 • długotrwałe siedzenie w pozycji siedzącej z ugiętymi kolanami.

Co na bolące kolana po bieganiu?

Jeśli odczuwasz dyskomfort i ból w kolanie po bieganiu nie daje Ci spokoju, powinieneś skontaktować się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Brak odpowiedniej opieki medycznej może skutkować pogorszeniem stanu Twojego zdrowia. W najtrudniejszych przypadkach jedynym rozwiązaniem problemu jest operacja. Zaniedbania i niewłaściwa technika ćwiczeń mogą poważnie uszkodzić Twój staw kolanowy. Poznaj sposoby, które pomogą Ci zwalczyć ból pod kolanem po bieganiu.

Ból kolan po bieganiu - jak leczyć?
Jak leczyć popularne wśród biegaczy bóle kolan? Bieganie to rodzaj aktywności, który często przyczynia się do powstawania tego rodzaju dolegliwości. Jak temu zapobiec i jak leczyć ból kolan?

Aby uniknąć niepotrzebnego bólu, przede wszystkim zadbaj o właściwy dobór obuwia. Buty muszą być dostosowane do aktualnych warunków atmosferycznych. Trening na oblodzonej ścieżce wymaga innego wyposażenia niż ćwiczenia w upalne dni. Zadbaj o i unikaj biegania po śniegu. Jeśli zachowasz środki ostrożności, będzie pojawiał się rzadziej lub wcale.

Opaska podtrzymująca rzepkę pomoże Ci uniknąć bólu. Będziesz miał możliwość regulacji ruchomości, ochronisz urazy więzadeł czy łąkotki.

Jeśli odczuwasz ból kolan od biegania, powinieneś na pewien czas zaprzestać wykonywania tej aktywności. Przerwa w treningu odciąży chorą kończynę i sprawi, że ciało się zregeneruje. Krótkotrwałą ulgę zapewni Ci też zimny okład.

Nigdy nie pomijaj rozgrzewki przed treningiem. Ciało musi przygotować się do wysiłku. Pamiętaj o rozciągnięciu mięśnia czterogłowego uda, mięśni łydek, a także pasma biodrowo-piszczelowego.

Regeneracja kolan po bieganiu
Ból kolan po bieganiu to dolegliwości, których nie należy lekceważyć, nawet jeśli stopień nasilenia jest niewielki. Początkowo może to być trzeszczenie czy chrobotanie, jednak z czasem dochodzi do uszkodzenia powierzchni chrząstki, która traci swoją gładkość i staje się chropowata. Pomiędzy dniami treningowymi zaplanuj regenerację. W tym czasie pomocny będzie masaż rozluźniający.

Ból kolan po bieganiu - ćwiczenia
Jeżeli Twoje kolana bolą po bieganiu, powinieneś je wzmocnić poprzez dobór odpowiednich ćwiczeń. Oto niektóre z nich.

Stań w lekkim rozkroku. Ustaw stopy szerzej niż szerokość bioder. Zejdź w dół do przysiadu. Nie wychylaj kolan poza linię stóp. Gdy wrócisz do góry, zepnij pośladki.

Stań prosto. Podnieś jedną nogę i wyciągnij w bok. Napnij pośladki i wróć nogą do pozycji początkowej, ale utrzymuj tę nogę w powietrzu.

Stań bokiem do ławki, leżanki albo stołu. Ułóż jedną nogę na ławce. Kończyny górne utrzymuj wzdłuż tułowia. Wykonaj zgięcie stopy i utrzymuj wyprost stawu kolanowego przez kilka sekund. Następnie wróć do pozycji wyjściowej.

Aby wzmocnić kolana, trzeba zadbać o mięśnie znajdujące się wokół nich. Ćwicz mięsień czworogłowy i dwugłowy uda. Rozciąganie poprawi elastyczność w stawie kolanowym. Czy jesteś aktywny fizycznie, ale podczas treningów biegowych blokuje Cię ból kolana? Bieganie to rodzaj sportu, który może przyczyniać się do powstawania tego rodzaju dolegliwości. Jak uniknąć bólu? Przede wszystkim staraj się nie popełniać popularnych błędów takich jak niewłaściwy dobór obuwia, brak rozgrzewki czy regeneracji po wysiłku. Staraj się biegać w swoim tempie i nie przeciążać organizmu. Jeśli pojawi się ucisk to znak, że czas na przerwę od treningów. Pomocny będzie masaż relaksacyjny, zimne okłady oraz ćwiczenia wzmacniające kolana. Unikaj twardego podłoża. Zaplanuj bieg po ściółce leśnej lub po ścieżce w parku. Gdy tylko doświadczysz dyskomfortu - natychmiast reaguj.

Kontakt

Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
*pole obowiązkowe
Dziękujemy za kontakt.
Wiadomość została wysłana pomyślnie.