Ból kolana podczas biegania - jak biegać żeby go uniknąć?

Czy doskwiera Ci ból kolana podczas biegania? Jak biegać, żeby go uniknąć? Okazuje się, że kłucie w bocznej części kolana to częste dolegliwości wśród biegaczy. Jakie są przyczyny tego problemu i jak zapobiegać takiemu bólowi? Poznaj odpowiedzi.

Dlaczego bolą kolana podczas biegania?

Ból kolana podczas biegania często przytrafia się osobom aktywnym fizycznie bez względu na ich poziom zaawansowania. Jeśli przypadłość dotyczy również Ciebie, przede wszystkim powinieneś zdiagnozować przyczynę swojego cierpienia. Ustal, czy nie przeciążyłeś organizmu, czy nie doszło do przeciążenia mięśni lub urazu. Dolegliwości często wynikają z popełniania błędów, na które mamy wpływ.

Ból kolan podczas biegania - przyczyny:

 • zbyt szybkie tempo biegania,
 • zbyt długa trasa,
 • bieganie po twardym podłożu takim jak asfalt czy beton,
 • unikanie przerw na marsz podczas biegania (jeśli kondycja nie pozwala na ciągły bieg),
 • ignorowanie zmęczenia, brak odpoczynku i regeneracji pomiędzy treningami,
 • niewłaściwa technika ćwiczeń,
 • nieprawidłowości fizjologiczne takie jak przykurcze więzadłowe, zachwianie równowagi mięśniowej, problemy związane z budową kolana,
 • długotrwałe przyjmowanie pozycji siedzącej, zginanie kolan,
 • urazy rzepki, uszkodzenia łąkotki,
 • wymuszanie nienaturalnej pozycji kolan podczas noszenia obcasów.Bolące kolana podczas biegania mogą być konsekwencją niewłaściwego doboru obuwia. Musisz dopasować ubiór do warunków atmosferycznych. Warto zainwestować w , ponieważ treningi w trudnych warunkach bywają niebezpieczne dla zdrowia.

Możesz poczuć kłucie podczas treningu lub ból kolan po bieganiu - jak leczyć takie obolałości?


Jak biegać, żeby nie bolały kolana?
Ból kolana w trakcie biegania to dolegliwości, których nie należy ignorować. Zaniedbania mogą prowadzić do powstawania poważnych kontuzji, a wtedy czas powrotu do zdrowia znacznie się wydłuży. Zastanów się, z czego wynikają Twoje problemy zdrowotne.

Czy przyczyną jest niewłaściwa technika ćwiczeń, a może ból kolan w trakcie biegania wynika z nieprawidłowości fizjologicznych? Na ogólny stan organizmu i możliwość wystąpienia kontuzji wpływa także dieta i regeneracja. W przypadku osób aktywnych fizycznie zwiększa się zapotrzebowanie na białko i inne cenne makroskładniki. ? Wielu sportowców woli poranne treningi, jednak w takim przypadku powinieneś pamiętać o zmniejszeniu ich intensywności. Przeciążenie organizmu może skutkować pogłębieniem bólu.

Dostosuj poziom ćwiczeń do swojej kondycji. Stopniowo zwiększaj tempo i wydłużaj trasę biegową. Z czasem pomyślisz o tym, , jak każda inna aktywność wymaga systematyczności.

Unikaj pozycji, w których odczuwasz ból. Takie dolegliwości najczęściej pojawiają się podczas schodzenia po schodach, zbiegania z górki, siedzącego trybu życia i długotrwałego siedzenia ze zgiętymi kolanami.

Ból w kolanie podczas biegania a ból po bieganiu
Niektórzy sportowcy narzekają na ból w kolanach podczas biegania, inni doznają podobnych objawów po wysiłku. Czym różnią się takie dolegliwości?

Kłucie w kolanie przy bieganiu często pojawia się tuż po rozpoczęciu treningu. Przyczyną może być pominięcie rozgrzewki lub osłabienie mięśni. Jeśli po kilku minutach od wyjścia z domu doskwierają Ci bolące kolana przy bieganiu, może być to znak, że niewłaściwie ustawiasz stopy. Nie nastawiaj się na bicie rekordów, zanim nie nauczysz się prawidłowej techniki ćwiczeń. Przy bieganiu, jak i w przypadku każdej innej aktywności musisz zwracać uwagę na poprawność wykonywanych ruchów. Nie garb się, zachowaj proste plecy i nie wypinaj za bardzo klatki piersiowej. Ciało powinno być lekko ugięte w stawie biodrowym.

Po bieganiu niektórzy sportowcy odczuwają ból po zewnętrznej stronie kolana. Przyczyna tkwi najczęściej w tkance łącznej, która jest bardzo unerwiona i unaczyniona. Podczas częstego kontaktu stopy z twardym podłożem może dojść do jej podrażnienia.

Ból w kolanie podczas biegania - ćwiczenia
Aby uniknąć bólu kolan, wprowadź do swojego planu ćwiczenia wzmacniające partie mięśniowe tuż przy kolanie. Oto niektóre z nich.

Połóż się na macie na plecach. Zegnij jedną nogę w kolanie. Połóż stopę na podłodze. Drugą wyprostuj i palce skieruj w stronę sufitu. Napnij mięśnie uda i unoś nogę do góry.

Zrób wykrok tak, by prawe kolano znalazło się tuż nad prawą kostką. Skręć tułów w prawo. Twój lewy łokieć powinien znaleźć się po zewnętrznej stronie prawego kolana. Powtórz ćwiczenia na drugą stronę ciała.

Stań prosto przy ścianie na odległość ręki. Wysuń lewą stopę do przodu, a prawą do tyłu. Oprzyj dłonie o ścianę. Wyprostuj prawą nogę. Ugnij lewe kolano tak, by znalazło się dokładnie nad kostką. Poświęć kilka sekund na rozciąganie prawej łydki.

 • Ból kolana podczas biegania - jak wzmocnić kolana?
  Zadbaj o prawidłową technikę biegu.
 • Gdy pojawi się ból, poświęć czas na regenerację, dopóki dolegliwości nie ustaną. W tym czasie skorzystaj z innych form aktywności, takich jak pływanie, jazda na rowerze czy spacer. Wróć do treningów biegowych dopiero wtedy, gdy ból ustanie.
 • Podczas wykonywania przysiadów, zwracaj uwagę na to, by kolana nie wychodziły poza linię stóp.
 • Jeśli ćwiczysz z dużymi ciężarami, unikaj przeprostów kolana.
 • Nie zapominaj o rozgrzewce przed treningiem. Poświęć na nią około 10 minut.


Dokucza Ci ból kolana podczas biegania lub po wysiłku? Nie ignoruj problemu. Skorzystaj z powyższych sposobów na uniknięcie dolegliwości. Jeśli kłucie nie ustąpi, skontaktuj się ze specjalistą, który zaleci odpowiednie metody leczenia.

Kontakt

Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
*pole obowiązkowe
Dziękujemy za kontakt.
Wiadomość została wysłana pomyślnie.