Buty dla kolarza - co warto wiedzieć?

Bez względu na to, czy jesteś profesjonalnym kolarzem, czy amatorem, powinieneś zadbać o odpowiednie obuwie na rower. Ten element wyposażenia kolarza często bywa lekceważony, jednak okazuje się, że kolarskie buty wpływają na komfort jazdy i zmniejszają ryzyko wypadków. Jak prawidłowo dobierać buty dla kolarza? Co warto wiedzieć na ich temat? W tym artykule przedstawiamy wszystkie najważniejsze wskazówki, które pomogą Ci podjąć decyzję zakupową.

Buty kolarskie – dlaczego tak ważne?
Mogłoby się wydawać, że obuwie rowerowe nie ma znaczenia podczas jazdy, ponieważ stopy nie dotykają powierzchni podłoża. Jednak okazuje się, że tanie buty kolarskie nie zawsze spełniają swoje zadanie. Podczas tej aktywności zależy nam na kontroli ruchów i chcemy czuć się komfortowo. Buty dla kolarza to podstawowy element wyposażenia każdego miłośnika jazdy rowerowej.

Jeśli wybierzesz odpowiednie buty kolarskie, Twoje stopy nie będą się przesuwać po pedałach, pozostaną w jednym miejscu i zyskasz pewność, że przyjąłeś odpowiednią pozycję i nie tracisz niepotrzebnie sił podczas jazdy. Obuwie ma szczególne znaczenie podczas podjazdów czy sprintów. Wtedy moc, którą wkładasz w jazdę, jest dużo bardziej odczuwalna, a pedałowanie dzięki dobrze dobranemu obuwiu staje się łatwiejsze.

Jakie buty kolarskie wybrać – najważniejsze cechy:

  • Odpowiednia wysokość cholewki buta – obuwie kolarskie powinno być wysokie. Ich tył nie powinien zachodzić na kostkę, ponieważ wtedy mogłyby powstawać otarcia.
  • Gruba wkładka – pamiętaj, że podczas jazdy rowerowej wkładka obuwia ma duże znaczenie. Zwróć uwagę, czy zapewnia Ci odpowiedni komfort i higienę stóp, a także redukuje wstrząsy. Podczas zakupu butów kolarskich, dopytaj sprzedawcę o wkładkę do obuwia.
  • Gruba, wytrzymała podeszwa – to najważniejszy wyróżnik, jaki powinny posiadać kolarskie buty. W przeciwieństwie do zwykłego sportowego obuwia poradzą sobie z naciskiem stopy na pedał. Spód buta nie ulegnie tak szybko zniszczeniu i odkształceniu. Gruby spód zwiększy efektywność pedałowania, co sprawi, że unikniesz kontuzji i przejedziesz więcej kilometrów z mniejszym wysiłkiem.
  • Dobry materiał obuwia – zwróć uwagę, czy materiał butów rowerowych jest wytrzymały i zapewnia stopom właściwą wentylację. Wiosną i latem obuwie powinno być przewiewne, by stopa się nie przegrzewała.
  • Sposób wiązania butów – zadbaj o to, by sznurówki nie wkręcały się w pedał. Wybierz zapięcie na rzep albo sznurowadła, które można schować po zawiązaniu.
  • Właściwe przyleganie obuwia do stopy – zbyt luźne buty kolarskie utrudniają pedałowanie i sprawiają, że szybko się męczysz.


Buty kolarskie szosowe – jak dobrać?

W sklepach możemy znaleźć różnego rodzaju buty kolarskie – damskie i męskie. Aby podjąć najlepszą decyzję zakupową, dopasuj obuwie do rodzaju kolarstwa. Jeśli chodzi o jazdę szosową, postaw na sztywną podeszwę obuwia, która zapewni Ci dobre przenoszenie mocy, a także stabilność stopy. Dowiedz się, czy wybrane obuwie wyścigowe jest przewiewne i zapewnia wentylację. Jednocześnie zadbaj o komfort i dobre czucie roweru. Buty kolarskie szosowe powinny być dopasowane i dobrze opinać stopy.

Buty kolarskie szosowe – cechy:

  • Obuwie jest lekkie i sztywne.
  • Podeszwa nie ma dobrej przyczepności, ponieważ w jeździe szosowej nie zachodzi taka potrzeba. Buty mają spory system zatrzaskowy, który znajduje się na zewnątrz.
  • Buty mogą być plastyczne pod wpływem ciepła, dzięki czemu idealnie dostosowują się do kształtu stóp.


Buty kolarskie górskie – jak dobrać?

Buty kolarskie górskie także powinny cechować się sztywną podeszwą. Górna część musi być wykonana z odpornego na zniszczenia materiału. Ten rodzaj jazdy rowerowej uwzględnia sporą ilość chodzenia. Buty powinny Ci ułatwiać przemieszczanie się i trzymanie równowagi. Zwróć uwagę na gumową podeszwę, która poradzi sobie nawet w trudnych warunkach, gwarantując dobrą przyczepność do podłoża. Skoro mowa o kolarstwie górskim możesz wybrać buty cross country i buty do maratonu. Ustal też, czy potrzebujesz systemu zatrzaskowego, czy nie. Wybierz obuwie dostosowane do swoich potrzeb.

Buty kolarskie zimowe – jak dobrać?
Jeśli preferujesz jazdę rowerową zimą, nie możesz pozwolić sobie na marznięcie stóp. Jakie buty kolarskie wybierać w sezonie zimowym? Obuwie powinno charakteryzować się przede wszystkim wysoką cholewką, która wchodzi w kostkę. Zwróć uwagę na to, czy kostki są osłonięte, ponieważ zapewnisz w ten sposób sobie komfort i ochronę przed chłodem. Materiał, z jakiego zostały wykonane, musi być nieprzemakalny i wiatroszczelny, a jednocześnie gwarantować dobrą wentylację stopie.

W pierwszej kolejności dowiedz się, czy buty kolarskie zimowe, które zamierzasz kupić, są wyposażone w specjalnie ocieploną i uszczelnioną podeszwę. To bardzo istotny element w sezonie zimowym, ponieważ taka podeszwa w połączeniu z grubą wkładką i wnętrzem buta pozwoli stopom zachować odpowiednią temperaturę. Jaką wagę ma takie obuwie rowerowe? Zazwyczaj waży około 1 kg.

Jeśli zależy Ci na poprawie swoich umiejętności kolarskich i ćwiczeniu jazdy na rowerze, przede wszystkim zdobądź wiedzę na temat tej dyscypliny sportu. Dowiedz się, co to jest kolarstwo - rodzaje kolarstwa, które powinieneś znać to kolarstwo szosowe i górskie. Ustal, jaki strój kolarski wybrać, czy warto mieć ze sobą akcesoria kolarskie, na czym polega kolarstwo grawitacyjne. Z czasem przekonasz się, czy ta aktywność to coś dla Ciebie. Z naszych artykułów dowiesz się też, co to jest kolarstwo szosowe i jak zacząć trenować oraz dlaczego warto stosować żele energetyczne podczas treningu.

Skorzystaj z powyższych wskazówek, które pomogą Ci dobrać najlepsze buty kolarskie, uniknąć kontuzji i szlifować swoje umiejętności bez urazów. Poza najważniejszymi cechami takiego obuwia, które wymieniliśmy wyżej, ważne jest też to, jak się w nim czujesz. Możesz dopasować jego kolor do swojej sportowej stylizacji, na przykład wybierając buty kolarskie białe. Wykorzystaj powyższe wskazówki i wybierz najlepsze buty dla zawodowych kolarzy i początkujących

Kontakt

Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
*pole obowiązkowe
Dziękujemy za kontakt.
Wiadomość została wysłana pomyślnie.