CARBO czy GAINER? Co wybrać?

Kiedy najlepiej stosować odżywkę węglowodanową typu carbo, a kiedy gainer?

Czym jest CARBO?

Odżywka typu CARBO to nic innego jak węglowodany. W odżywkach tego typu, czyli opartych na samych węglowodanach (plus ewentualne dodatki) jest to zazwyczaj mieszanka tych wolno-, średnio- i długo-wchłanialnych cukrów. Stosowane przed, w trakcie lub po treningu pomagają skutecznie walczyć ze zmęczeniem i brakiem sił, a także ze względu na wzbogacanie ich przez producentów różnego rodzaju witaminami (witaminy z grupy B, które pomagają w regeneracji układu nerwowego) i minerałami pomagają w regeneracji potreningowej i powysiłkowej.

Kiedy najlepiej stosować odżywkę węglowodanową typu CARBO?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Stosowana przed treningiem zapewni nam porcję, zastrzyk energii, do przeprowadzenia pełnej sesji treningowej. Stosowana w trakcie, skutecznie poprzez dodatki w swoim składzie, uzupełni sole mineralne, glikogen oraz witaminy wypłukiwane z organizmu poprzez intensywny wysiłek, a stosowanie CARBO po treningu siłowym uzupełni zapasy energii (glikogenu) i pomoże nam się zregenerować oraz nabrać sił czyli zabezpieczy nas przed katabolizmem. Osobiście nie polecam stosowania odżywek typu CARBO „na masę” gdyż nie jest to najlepszy budulec dla naszych mięśni. Tutaj z kolei dużo lepiej sprawdzi się odżywka typu gainer, ale o tym później.

Jakie ilości CARBO stosować?

Tutaj należy pamiętać o bardzo istotnym fakcie. Mianowicie odzywka typu CARBO to węglowodany, a zatem konieczne jest ich wliczenie w rozkład makroskładników w ciągu dnia, szczególnie przy redukowaniu masy ciała. Każdy jeden gram węglowodanów to 4 kcal, stosując 50g tego suplementu mamy zatem do wliczenia aż 200kcal do dziennego bilansu w naszej diecie! I na to należy zwrócić największa uwagę stosując CARBO na redukcji.

Jakie korzyści niesie za sobą suplementacja węglowodanami?

Węglowodany wpływają bardzo pozytywnie na nasz organizm i jego funkcjonowanie i absolutnie nie należy się ich bać. Owszem, stosowane w nadmiernej ilości prowadza do odkładania się tkanki tłuszczowej, ale odpowiednie gospodarowanie ich zasobami pozwala korzystać z ich prozdrowotnych właściwości.


Są to miedzy innymi:

  • ułatwianie przyswajania wapnia
  • sa odpowiedzialne za działanie insuliny
  • generują wiązanie wody w organizmie
  • są bardzo szybkim źródłem energii
  • pomagają w zwalczaniu katabolizmu


Czym jest GAINER?

Odżywka typu GAINER to mieszanka węglowodanów i białka, w znacznej przewadze tych pierwszych. Na rynku dostępne są różne odzywki typu GAINER, zróżnicowane pod względem jakości użytego w nich białka oraz cukrów, a także samej ilości protein. Przyjmuje się, ze dobrej jakości GAINER posiada w swoim składzie ok. 20g do 25g protein (stosunek do węglowodanów 1:3 lub 1:4), resztę stanowią węglowodany oraz dodatki typu minerały, witaminy oraz suplementy poprawiające jakość wysiłku fizycznego (beta-alanina, kreatyna, arginina, etc.). Także jakość użytych do ich produkcji cukrów ma ogromne znaczenie: w tych tańszych będą to maltodekstryna, fruktoza i dekstroza, czyli cukry o wysokim IG i powodujące znaczne i gwałtowne skoki insuliny). W droższych natomiast i lepszych jakościowo GAINERACH znajdziemy główne aminokwasy (izoleucyna, leucyna, walina, lizyna, tryptofan i inne), a same proteiny sa pochodzenia serwatkowego lub kazeinowego.

Kiedy najlepiej stosować odżywkę węglowodanową typu GAINER?

Aspekt przyjmowania odżywki typu GAINER można zróżnicować na potrzeby, które mamy oraz na oczekiwania, a także na predyspozycje organizmu do zwiększania masy tłuszczowej. Niestety podstawowym minusem stosowania GAINERA jest dość szybkie przybieranie procentowe tkanki tłuszczowej względem masy ciała. Badania wykazały, ze po kilku tygodniach stosowania przyrost ten w badanej grupie był dwukrotnie wyższy niż tkanki mięśniowej. Dlatego zaleca się pełne dawkowanie GAINERA u ektomorfików (trzy razy dziennie: rano, przed i po treningu), to będzie dla nich świetne rozwiązanie w dążeniu do przybrania na wadze. U pozostałych grup ludzi (mezomorfików i szczególnie u endomorfików) trzeba ostrożniej podchodzić do suplementacji tego typu odżywką (optymalne jest stosowanie jej przed i po treningu). Jak już wspomniałem w pierwszej grupie ludzi stosowanie GAINERA trzy razy dziennie wpłynie pozytywnie na budowanie masy, u pozostałych zalecałbym ostrożność i stosowanie jedynie w czasie okołotreningowym. Porcja GAINERA po treningu siłowym na pewno wpłynie pozytywnie na regenerację i zadziała antykatabolicznie. Zastosowanie go przed treningiem z kolei, dzięki znacznemu udziałowi węglowodanów, da nam przysłowiowego „kopa” do działania oraz pozwoli na lepsze i dłuższe trenowanie.

Jakie ilości GAINERA stosować?

Ze względu na wysoką kaloryczność tej odżywki konieczne jest wliczenie jej do bilansu dziennego zarówno pod względem kalorycznym jak i makroskładników. Porcja 100g GAINERA może zawierać nawet około 400 kalorii, w tym około 300 kalorii z węglowodanów i 80 do 100 kalorii z białka. Mamy zatem w jednej porcji ilość kalorii pokrywającej średniej wielkości posiłek. GAINER na redukcji moim zdaniem się nie sprawdzi i tu odzywka typu CARBO byłaby lepszym rozwiązaniem, ale i takiego rozwiązania nie jestem zwolennikiem. W ogóle należy wspomnieć, że zastępowanie odżywkami pełnowartościowych posiłków nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż pozbawiamy się na własne życzenie innych składników odżywczych, które znajdziemy jedynie w takich posiłkach. O wiele lepsze jest stosowanie GAINERA „na masie”, poprzez dodawanie go do innych posiłków (szejków, omleta, itp.) nie tylko wzbogacimy smakowo dana potrawę, ale także urozmaicimy ja pod względem ilości dobrej jakości białka (oczywiście wybierając te lepsze pod względem składu GAINERY) oraz cukrów.

Co zatem wybrać? Co jest lepsze? CARBO czy GAINER.

Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Zarówno GAINER jak i CARBO maja swoje plusy i minusy. Podczas gdy ten pierwszy pozwoli nam na dostarczenie tak ważnego budulca do regeneracji jakim sa proteiny, ten drugi zapewni nam jedynie zastrzyk energii w postaci różnego typu węglowodanów. Ale z kolei gdy CARBO da się stosować jako bardzo szybko dostępne źródło energii dla naszych komórek mięśniowych to GAINER niekoniecznie zadziała w ten sam, identyczny sposób, dając nam poniekąd uczucie sytości i pełnego żołądka. Moim zdaniem jednak przewagę znaczną ma odżywka typu GAINER. Nie dość, że zawiera węglowodany, które są w CARBO to jeszcze w niewielkim, ale jednak, stopniu zabezpiecza nas w proteiny, które są budulcem dla naszych mięśni. Mamy zatem upieczone dwie pieczenie na jednym ogniu w przypadku GAINERA: budowanie masy mięśniowej oraz dostarczenie energii. CARBO nie daje nam takiej możliwości toteż wachlarz działania jest tu znacznie węższy. Jedynym, aczkolwiek jak dla mnie mało istotnym aspektem wyboru, może być cena. Choć i jedna i druga odżywka nie są drogie to tutaj wygrywa CARBO. Jest znacznie tańsze (ceny już od 30zł za kg) podczas gdy GAINER waha się cenowo w granicach 50-80 zł za jeden kilogram (zakładając, że wybieramy te lepszej jakości produkty).

Podsumowując można by rzec, że sprawa wyboru odżywki typu CARBO czy GAINER to sprawa stricte indywidualna, uzależniona od naszych aktualnych potrzeb. I jedno i drugie rozwiązanie sprawdzi się w określonych sytuacjach, ale tez przyniesie negatywne skutki w przypadku nieumiejętnego zastosowania. Z całą pewnością to GAINER prezentuje więcej możliwości, jest bardziej uniwersalnym rozwiązaniem choć jego cena będzie minimalnie wyższa od CARBO, ale to właśnie na to pierwsze rozwiązanie osobiście bym stawiał.

Kontakt

Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
*pole obowiązkowe
Dziękujemy za kontakt.
Wiadomość została wysłana pomyślnie.