Co daje pływanie grzbietem?

Szukasz aktywności fizycznej, która nie tylko będzie kształtowała Twoją sylwetkę, przyczyni się do zrzucenia zbędnych kilogramów, ale też będzie sprawiała Ci przyjemność, a treningi nie będą przykrym obowiązkiem? W tym artykule wymieniamy zalety pływania grzbietem. Dlaczego warto poznać ten styl? Co daje pływanie grzbietem? Wyjaśniamy. 

Pływanie na plecach – zalety:

Czy czujesz, że pływanie to aktywność fizyczna dla Ciebie? Jeśli taki rodzaj sportu sprawia Ci radość, koniecznie popraw swoje umiejętności pływackie. Ten uniwersalny sport można uprawiać przez cały rok. To najlepsza technika dla początkujących, ponieważ podczas pływania grzbietem możesz swobodnie oddychać i obserwować otoczenie. Specjaliści zazwyczaj polecają opanowanie tego stylu pływackiego przed nauką pływania żabką czy kraulem. Podczas tej aktywności ułożysz się na plecach, a wykonywane ruchy będą naturalne. 

Kolejną zaletą pływania na plecach jest możliwość wzmocnienia kręgosłupa. Dolegliwości w tej partii ciała są jedną z najczęstszych przyczyn niesprawności wśród ludzi czynnych zawodowo. Aż 50-80% dorosłych osób przyznaje się do bólu kręgosłupa. Bez względu na wiek powinieneś wzmacniać kręgosłup, by uniknąć takich przykrych dolegliwości w przyszłości. Lekarze polecają rehabilitację lub treningi w basenie. Pływanie grzbietem sprzyja odciążeniu kręgosłupa i aparatu ruchu, a także niweluje ból w odcinku szyjnym. Dlaczego warto ćwiczyć pływanie na plecach? Co daje taka aktywność?

Pływanie na plecach – efekty:

  • Spalanie nadmiaru tłuszczu – pływanie przyśpiesza proces odchudzania. Podczas godziny spędzonej na basenie możesz spalić nawet 500 kcal. Oczywiście, aby efekty były trwałe, powinieneś systematycznie poświęcać czas na tę aktywność i pływać w szybkim tempie. 
  • Wzmocnienie barków i pleców – pływanie na plecach nie obciąża kręgosłupa, wzmacnia plecy i jest polecane osobom cierpiącym na schorzenia z nimi związane.
  • Zaangażowanie mięśni całego ciała – pływanie grzbietem może zastąpić trening siłowy. To świetny sposób na pobudzenie wszystkich partii mięśniowych – od ramion po łydki.
  • Poprawa wydolności organizmu – wodna aktywność pozytywnie wpływa na pojemność Twoich płuc. Systematyczne uprawianie tego sportu wzmacnia mięśnie klatki piersiowej i jest świetnym ćwiczeniem ogólnorozwojowym.
  • Redukcja cellulitu i poprawa stanu skóry – pływanie ujędrnia ciało, likwiduje nadmierną ilość tłuszczu w tkankach i poprawia krążenie. Aby uzyskać najlepsze efekty, połącz tę aktywność fizyczną ze zdrową, dobrze zbilansowaną dietą i ujędrniającymi zabiegami kosmetycznymi.
  • Korygowanie wad postawy ciała – pływanie grzbietem wpływa na kondycję całego ciała, pobudza wszystkie mięśnie i uczy utrzymywania prawidłowej postawy ciała. Taka aktywność jest zalecana w korekcji wad postawy takich jak okrągłe plecy, koślawość kolan czy płaskostopie.

Pływanie na plecach – kalorie:

Czy Twoim celem jest utrata zbędnych kilogramów? Pływanie to nie tylko dobra zabawa, ale też świetny sposób na pozbycie się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. Nic dziwnego, że wiele osób wpisuje w wyszukiwarkę frazę „pływanie a odchudzanie” – każdy, kto interesuje się sportem, wie, jak wiele korzyści dla sylwetki przynosi wodna gimnastyka. 

Jak wspomnieliśmy wyżej, godzinny trening polegający na pływaniu grzbietem może sprawić, że spalimy około 500 kcal. Pamiętaj, że im szybciej pokonujesz kolejne długości basenu, tym Twoje serce wykonuje większą pracę, dzięki czemu zwiększa się ilość spalanych kalorii. By schudnąć, pływaj 3-4 razy w tygodniu po godzinie. Koniecznie dopasuj intensywność wysiłku do swojej formy fizycznej i nie rób niczego ponad swoje siły.

Pływanie grzbietem – mięśnie:

Aby zaangażować różne grupy mięśniowe i ładnie rozbudować sylwetkę, powinieneś skupić się na poprawnej technice pływania grzbietem. O czym należy pamiętać? 

  • Unikaj zbyt dużego ugięcia w biodrach i nie wpychaj pośladków w głąb wody. 
  • Utrzymuj ciało w jednej linii, staraj się, by ręce były proste, delikatnie uginaj je pod wodą. 
  • W kolanach nogi powinny być delikatnie ugięte.

Jakie mięśnie pracują podczas pływania grzbietem? Przy takiej aktywności zaangażujesz plecy, mięśnie klatki piersiowej, mięśnie nóg, pośladków, mięśnie brzucha i ramiona. A zatem pobudzisz do pracy całe ciało.

Pływanie to naturalna aktywność ruchowa człowieka, jednak aby ją opanować, warto zwracać uwagę na poprawną technikę i sprawdzić, jak wygląda prawidłowa nauka pływania – co warto wiedzieć na ten temat. Z tego artykułu dowiedziałeś się, jakie są zalety pływania grzbietem. Inne nasze teksty wyjaśniają, co daje pływanie żabką i jak pływać grzbietem. Czy podczas treningu lub po jego zakończeniu masz wrażenie, że brakuje Ci energii? Koniecznie wypróbuj sprawdzone żele energetyczne i zwróć uwagę na swoje posiłki. Jeśli interesuje Cię ta forma aktywności, koniecznie dowiedz się więcej.

Czy jesteś początkującym pływakiem? A może znasz już wszystkie style i zastanawiasz się, który wybrać? Jak widać, pływanie grzbietem przynosi szereg korzyści dla organizmu, usuwa wady postawy, wzmacnia mięśnie i ułatwia odchudzanie. Zachęcamy do urozmaicenia swojego treningu poprzez włączenie do niego takiej wodnej aktywności.

Kontakt

Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
*pole obowiązkowe
Dziękujemy za kontakt.
Wiadomość została wysłana pomyślnie.