Co daje pływanie kraulem?

Czy zastanawiasz się, jakie korzyści zdrowotne niesie pływanie kraulem? Jak taka aktywność fizyczna wpływa na Twoje mięśnie, które partie ciała są najbardziej zaangażowane podczas tego wysiłku i dlaczego warto pływać w ten sposób? W tym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat. Czytaj dalej, a dowiesz się, co daje pływanie kraulem.

Pływanie kraulem – mięśnie
Pływanie kraulem to jedna z najczęściej spotykanych technik wśród miłośników wodnych aktywności. Nazwa z angielskiego (crawl) wskazuje na czołganie, pełzanie. Sportowiec wykonuje ruchy polegające na wyciąganiu przed siebie na zmianę prawej i lewej ręki, a następnie podciąganiu jej z powrotem pod wodą. Czy chciałbyś poprawić swoje umiejętności pływackie i interesuje Cię pływanie kraulem? Jakie mięśnie pracują podczas tej aktywności?

Pływanie kraulem - jakie mięśnie pracują?
Pływanie kraulem to forma aktywności, w której pracują prawie wszystkie mięśnie ludzkiego ciała. To świetny sposób na poprawę kondycji i zaangażowanie różnych partii mięśniowych. Zaangażujesz zarówno ramiona, plecy, pośladki, nogi, jak i brzuch.

Kraul - jakie mięśnie pracują:

 • mięśnie skośne brzucha,
 • mięsień prosty brzucha,
 • mięśnie trójgłowe łydki,
 • mięsień lędźwiowy,
 • mięśnie bioder,
 • mięśnie pośladkowe wielkie,
 • mięśnie grzbietu powierzchniowe i głębokie,
 • mięśnie klatki większe i mniejsze,
 • mięśnie uda czworogłowe i dwugłowe,
 • trójgłowe ramienia,
 • mięśnie obręczy barkowej,
 • mięśnie szyi.


Kraul należy do czterech najpopularniejszych, podstawowych stylów pływackich. Ten rodzaj aktywności spala dużo kalorii i pomaga wyrzeźbić mięśnie. Aby pokonać niewielki odcinek w wodzie, musisz zaangażować aż 40 mięśni. Co ciekawe, pływanie kraulem doskonale też wzmacnia powięzi. Ten styl wymaga szczególnej pracy rąk, ponieważ to z nich pochodzi siła, która wpływa na tempo, z jakim się przemieszczamy płynąc tą metodą. Tymczasem praca nóg w kraulu jest równie ważna, ponieważ pomaga odciążyć kończyny górne.

Pływanie kraulem – zalety
Czy zastanawiasz się, jakie korzyści przynosi kraul, dlaczego warto poświęcać czas na tę aktywność i co daje pływanie kraulem? Jeśli znajdziesz czas na takie wodne treningi, z pewnością usprawnisz swój metabolizm, przyspieszysz przemianę materii, dotlenisz swoje ciało, wysmuklisz sylwetkę, uelastycznisz ją, zniwelujesz wady postawy, poprawisz krążenie krwi, a także pozytywnie wpłyniesz na zdrowie stawów oraz kości.

Jak widać, korzyści jest wiele. Już w trakcie godzinnego treningu, podczas którego pływasz kraulem, jesteś w stanie spalić od 500 do 800 kcal.

Pływanie kraulem to świetny trening dla osób z każdej grupy wiekowej. Istnieje bardzo mało przeciwwskazań do tej aktywności fizycznej. Tym stylem uczą się pływać nawet dzieci i seniorzy. Taki sport pozytywnie wpływa na rozwój młodych ludzi, poprawia ich sprawność motoryczną, zapobiega skrzywieniom kręgosłupa i wzmacnia poczucie własnej wartości oraz skłania do nawiązywania nowych znajomości i rozwijania swoich pasji.

Podczas pływania kraulem zwiększasz zakresu ruchu ramion i pracujesz nad mięśniami pleców. Systematyczne, okrężne ruchy rąk i ramion pozytywnie wpływają na mięśnie boczne tułowia. Pracujesz też nad swoją wytrzymałością i ćwiczysz synchronizację oddechu z ruchami ramion.

Pływanie kraulem - co daje?
Kraul to najszybszy styl pływacki, który jest świetną metodą poprawy stanu zdrowia i warto go trenować, nawet jeśli nie jesteśmy zawodowymi pływakami. Pierwsze lekcje mogą wydawać się skomplikowane, ale gdy już opanujesz ten styl, wyćwiczysz technikę oddychania i wzmocnisz mięśnie, z pewnością dostrzeżesz pozytywne rezultaty swoich wysiłków. Nie tylko spalisz dużo kalorii, ale też poprawisz wiele aspektów związanych ze zdrowiem.

Jakie efekty przynosi pływanie kraulem? Dlaczego warto nauczyć się tej metody pływania?

 • Pływając kraulem, naśladujesz naturalne wzorce ruchowe człowieka, dzięki czemu świetnie poprawiasz funkcjonalność swojej sylwetki.

 • Wszystkie ruchy wykonywane w wodzie poprawiają krążenie krwi, dzięki czemu przeciwdziałasz skutkom siedzącego trybu życia, Twój organizm jest dobrze dotleniony i czujesz się lepiej.

 • Pływanie kraulem wzmacnia odporność organizmu i pomaga szybciej zwalczać infekcje.

 • Pływanie kraulem w basenie sprawia, że nie czujesz tak szybko zmęczenia, jak to bywa, chociażby podczas biegania czy treningu na siłowni. Jednak jest to metoda aktywności, która pomaga spalić mnóstwo kalorii i poprawić kondycję.

 • Pływanie kraulem nadaje ciału gibkości i smukłości.

 • Pływanie zwiększa wydolność serca i płuc.

 • Pływanie pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej, przyśpiesza wydalanie toksyn z organizmu i wspomaga usuwanie cellulitu.

 • Kraul doskonale ujędrnia ciało, rozbija tłuszcz zgromadzony w tkankach i w połączeniu ze zdrową dietą pomaga uzyskać trwałe efekty odchudzania. Aktywność w wodzie angażuje różne grupy mięśniowe i nie obciąża stawów.

 • Pływanie kraulem pomaga zwalczać wady postawy i wpływa na zdrowie kręgosłupa.

 • Aktywność w wodzie i pływanie kraulem to świetny sposób na poprawę stanu zdrowia seniorów.

 • Ten sport nie obciąża stawów i umożliwia wykonywanie ćwiczeń, które wydają się niemożliwe do zrealizowania na sali gimnastycznej.

 • Pływanie kraulem jest doskonałą formą rehabilitacji i pomaga szybciej wrócić do zdrowia po przebytych urazach. Wodne ćwiczenia są bezpieczne i efektywne.

 • Pływanie kraulem sprzyja odprężeniu i doskonale relaksuje. Pozytywnie wpływa na poziom cholesterolu, ośrodkowy układ nerwowy, a nawet przywraca funkcjonowanie poznawcze.

Już wiesz, dlaczego warto zainteresować się stylem pływackim, jakim jest kraul, jakie mięśnie pracują podczas tej aktywności oraz jakie efekty daje ta technika. Jeśli chciałbyś nauczyć się tego stylu, przede wszystkim zdobądź wiedzę na temat takiego sportu. Z naszych artykułów dowiesz się, jak pływać kraulem, a także poznasz inne techniki – pogłębisz wiedzę, na temat tego, co daje pływanie grzbietem, czy pływanie żabką odchudza, jak wygląda pływanie delfinem - nauka i technika.

Może zastanawiasz się, jaki związek ma pływanie a odchudzanie – czy taka aktywność faktycznie pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Podpowiadamy też, dlaczego warto stosować żele energetyczne podczas i po wysiłku.

Jak widać, istnieje mnóstwo powodów, by zacząć pływać kraulem. To sport dla każdego – od najmłodszych po osoby w podeszłym wieku. Aktywność w wodzie ma mnóstwo zalet. Aby dostrzec korzyści wynikające z pływania kraulem, poświęć na tę aktywność minimum godzinę przez 2-3 dni w tygodniu. Ten sport poprawia ogólną kondycję organizmu, zmniejsza dolegliwości bólowe, niweluje wady postawy, pozytywnie wpływa na kręgosłup i zwiększa wydolność organizmu. Jeśli zależy Ci na zredukowaniu stresu i chcesz poprawić swoje zdrowie, naucz się tej metody pływania.

Kontakt

Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
*pole obowiązkowe
Dziękujemy za kontakt.
Wiadomość została wysłana pomyślnie.