Co to jest drafting w triathlonie?

Czy wiesz, jak wygląda jazda w triathlonie? Czy można korzystać ze sposobów ułatwiających zaoszczędzenie energii? Co to jest drafting w triathlonie i czy jest dopuszczalny podczas zawodów? Poznaj wszystkie najważniejsze informacje na ten temat.

Drafting - triathlon
Czym jest drafting w triathlonie? To inaczej mówiąc, jazda na kole, a zatem jazda w grupie albo jazda bezpośrednio za kimś lub obok kogoś. Jadąc blisko innych uczestników, możesz zmniejszyć opór powietrza, co znacznie ułatwia jazdę. Kolarze często korzystają z tej metody podczas wyścigów. Zawodnicy razem pracują na sukces całej grupy, poprawiając swoje wyniki. Co ciekawe, z badań wynika, że korzyści z draftingu bywają odczuwalne nawet przez uczestników znajdujących się w sporej odległości od poprzedzającego rowerzysty. Jednak w wielu wyścigach liczy się samodzielna praca każdego sportowca, dlatego nie zezwala się na drafting.


Czy w triathlonie drafting jest dopuszczalny? Jeśli wybierasz się na zawody dla amatorów, koniecznie poznaj wcześniej zasady triathlonu. Są one indywidualnie określane w regulaminach. Dowiesz się między innymi, jakie wyposażenie powinieneś wziąć na zawody, czy potrzebny będzie kask triathlonowy, jaki strój triathlony wybrać oraz czy podczas wyścigu w etapie jazdy rowerowej możesz korzystać z draftingu. Śledź informacje przekazywane przez organizatora wyścigu, by uniknąć przykrego rozczarowania. Ustal, jaką odległość powinieneś zachować między innymi uczestnikami. A co jeśli złamiesz reguły triathlonu? Na jakie konsekwencje powinieneś się przygotować?


Jakie są konsekwencje draftingu w triathlonie?

A co się stanie, jeśli podczas zawodów pozwolisz sobie na draft? Triathlon wymaga akceptacji pewnych ustalonych wcześniej wymogów. Jakie są konsekwencje draftingu w triathlonie? Często pojawiają się ograniczenia, takie jak kara stop&go lub kara czasowa wymierzana po dojeździe do strefy zmian. Początkowo najprawdopodobniej możesz otrzymać upomnienie. Koniecznie zastosuj się do zaleceń, by nie stracić cennego czasu na zawodach, w których liczy się każda sekunda. W skrajnych przypadkach organizatorzy mogą wykluczyć Cię z udziału w triathlonie za nieprzestrzeganie reguł. Nie pozwól, by lekceważenie lub nieznajomość przepisów pozbawiła Cię możliwości sprawdzenia swoich umiejętności, na które pracowałeś przez wiele miesięcy.


Drafting w triathlonie - jak go unikać?

Jak ustalić, czy nie przekraczasz dozwolonej odległości? Podczas jazdy trudno byłoby dokładnie zmierzyć dystans dzielący Cię z innymi zawodnikami. Możesz określić odstęp, biorąc pod uwagę długość roweru. W razie wątpliwości lepiej zwiększyć dystans niż narażać się na dyskwalifikację. Jeśli wyprzedzasz swojego rywala, daj mu możliwość zachowania odpowiedniej odległości. Nie utrudniaj innym zjechania do krawędzi jezdni.


Pamiętaj, że sędzia podobnie jak Ty, nie jest w stanie zmierzyć dokładnej odległości dzielącej Cię z innymi uczestnikami triathlonu. Postępuj tak, by nie wzbudzać żadnych podejrzeń. Pokaż, że masz czyste zamiary i w razie potrzeby po otrzymaniu upomnienia zwiększaj dystans.


Większość zawodów triathlonowych nie dopuszcza w swoim regulaminie draftingu. Każdy uczestnik musi samodzielnie wykazać swoją kondycję fizyczną i umiejętności. A zatem nie możesz jechać bezpośrednio za swoim rywalem. Na przykład na zawodach triathlonowych Ironman zalecana odległość wynosi 12 metrów. Upewnij się, że stosujesz się do zasad i zostaw wystarczająco dużą przerwę pomiędzy innymi uczestnikami.


Czy planujesz udział w triathlonie? Wnikliwie poznaj wszystkie wymagania stawiane uczestnikom zawodów. Nie dopuść do tego, by wiele miesięcy przygotowań i ciężkich treningów zostało przekreślone przez nieprzestrzeganie regulaminu. Unikaj draftingu i ciesz się z wyniku, na który samodzielnie zapracowałeś.

Kontakt

Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
*pole obowiązkowe
Dziękujemy za kontakt.
Wiadomość została wysłana pomyślnie.