Co to jest kolarstwo przełajowe?

Kochasz jazdę rowerową i lubisz stawiać przed sobą nowe wyzwania? Jeśli chciałbyś spróbować swoich sił na zróżnicowanym terenie, koniecznie dowiedz się, co to jest kolarstwo przełajowe. Dziś podpowiadamy, na czym polega ta dyscyplina sportowa i kto może wziąć w niej udział. Poznaj wszystkie najważniejsze informacje na ten temat.

Kolarstwo przełajowe – na czym polega?
Jeśli dobrze się czujesz podczas intensywnych wyścigów kolarskich na krótkim dystansie, a do tego lubisz widowiskową dyscyplinę sportową, prędzej czy później usłyszysz i prawdopodobnie zainteresujesz się kolarstwem przełajowym. Ten rodzaj sportu uprawiany jest na rowerach o konstrukcji podobnej do rowerów szosowych. Koła mają średnicę felgi 622 mm, kierownica to typ „baranek”, a rama nie ma części amortyzujących. Na trasie spotkasz się z różnego rodzaju przeszkodami. Niektóre z nich zmuszą Cię do zejścia z roweru i przeniesienia go w miejsce umożliwiające kontynuowanie jazdy. Każdego roku rośnie zainteresowanie tym rodzajem sportu. W zawodach biorą udział zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. To wszechstronny trening, który wzmaga siłę, wytrzymałość, dynamikę i wymaga odporności na zmienne warunki atmosferyczne oraz sumiennej pracy nad techniką.

Kolarstwo przełajowe – zasady
Chciałbyś urozmaicić swoje kolarskie treningi? Poznaj zasady kolarstwa przełajowego.

 • Zawody kolarstwa przełajowego najczęściej odbywają się w porze jesiennej lub zimowej.
 • Wyścig przełajowy organizowany jest na terenowych rundach, gdzie uczestnicy spotykają schody, elementy utwardzone, fragmenty piaszczyste, różnego rodzaju przeszkody i podbiegi. Niekiedy wymaga się od nich zejścia z pojazdu i przeniesienie go w inne miejsce.
 • Podczas wyścigu dopuszczalna jest zmiana roweru na czysty i sprawny. Jak często można zmieniać pojazd? Zasady tego nie określają.
 • Wjazd na ostatnie okrążenie sędzia zazwyczaj sygnalizuje dzwonkiem.
 • Podczas zawodów każdy rower musi być wyposażony w opony o szerokości 33 mm.
 • Uczestnicy muszą przygotować się na zmienne warunki pogodowe. Okres jesienny często wiąże się z niskimi temperaturami, deszczem i błotem.
 • Kolarstwo przełajowe kobiet jest krótsze i trwa zazwyczaj 30-40 minut.
 • Ubiór musi zapewniać ciepło zimą, ale też gwarantować swobodę ruchów. Sportowcy zazwyczaj wybierają obuwie MTB lub inne buty o sztywnej podeszwie zapewniające wysoką stabilność. Warto wziąć ze sobą też lampkę czołową. Dzięki temu będziesz dokładnie widział nawet po zmroku, co znajduje się przed Tobą.

Wyścigi rowerowe przełajowe – jakie przeszkody spotkasz na drodze?
Kolarstwo przełajowe zmusza do ruchu bardziej niż inne rodzaje kolarstwa. Poza klasyczną jazdą na rowerze pewne odcinki musimy pokonać pieszo z rowerem w dłoniach. Aby dotrzeć do mety, musisz umieć biegać, wspinać się, przeskakiwać przez przeszkody, a nawet nosić coś na ramieniu.

Do przeszkód, jakie musisz pokonać, zaliczamy:

 • piach,
 • błoto,
 • zakręty,
 • belki drewniane.


Doświadczeni kolarze potrafią pokonać tego typu przeszkody, nie zmieniając znacznie prędkości. Gdy wskakują na rower, trafiają siodełkiem w wewnętrzną stronę uda, następnie kontynuują jazdę. Ruch jest niezwykle płynny.

Przełaje rowerowe – co warto o nich wiedzieć?
Przed zawodami konieczne jest trenowanie szybkiego wsiadania i zsiadania z roweru. Nawet jeśli wydaje Ci się, że potrafisz robić to sprawnie, pamiętaj, że każda sekunda opóźnienia może zmniejszyć Twoje szanse na dotarcie do mety w wyznaczonym czasie. Jeśli pragniesz zdobywać nowe umiejętności kolarskie i interesuje Cię kolarstwo przełajowe, przede wszystkim zdobywaj wiedzę na temat tej aktywności fizycznej. Dowiedz się, jak powinna wyglądać dieta kolarza - co jeść przed i po treningu, jakie partie ciała angażuje jazda na rowerze - jakie mięśnie pracują podczas takiego treningu oraz dokładnie ustal, co to jest kolarstwo szosowe i jak zacząć trenować. Poznaj też inne rodzaje tego sportu, na przykład kolarstwo torowe.

Kolarstwo przełajowe - rowery
Jaki rower najlepiej sprawdzi się podczas kolarstwa przełajowego? Wybierz ramę o identycznym rozmiarze, jakiego używasz w jeździe szosowej. Zwróć jednak uwagę na długość mostka. W rowerze przełajowym montuje się 2-3 cm krótszy wspornik. Sprzęt jest przeznaczony do ściągania. Powinien więc być twardo zawieszony oraz szybko poruszać się po niełatwym terenie. Istotnym elementem tego jednośladu są hamulce tarczowe. Pierwsze zawody w kolarstwie przełajowym odbyły się w Paryżu w 1950 roku. Obecnie odbywają się corocznie i biorą w nich udział zarówno mężczyźni, jak i kobiety. W naszym kraju organizuje je Polski Związek Kolarski. Czy chciałbyś spróbować swoich sił w tym niełatwym wyścigu? Zaplanuj swoją ekstremalną rowerową przygodę, a na pewno nie będziesz tego żałował.

Kontakt

Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
*pole obowiązkowe
Dziękujemy za kontakt.
Wiadomość została wysłana pomyślnie.