Co to jest kolarstwo przełajowe?
Kochasz jazdę rowerową i lubisz stawiać przed sobą nowe wyzwania? Jeśli chciałbyś spróbować swoich sił na zróżnicowanym terenie, koniecznie dowiedz się, co to jest kolarstwo przełajowe. Dziś podpowiadamy, na czym polega ta dyscyplina sportowa i kto może wziąć w niej udział. Poznaj wszystkie najważniejsze informacje na ten temat.

Kolarstwo przełajowe – na czym polega?
Jeśli dobrze się czujesz podczas intensywnych wyścigów kolarskich na krótkim dystansie, a do tego lubisz widowiskową dyscyplinę sportową, prędzej czy później usłyszysz i prawdopodobnie zainteresujesz się kolarstwem przełajowym. Ten rodzaj sportu uprawiany jest na rowerach o konstrukcji podobnej do rowerów szosowych. Koła mają średnicę felgi 622 mm, kierownica to typ „baranek”, a rama nie ma części amortyzujących. Na trasie spotkasz się z różnego rodzaju przeszkodami. Niektóre z nich zmuszą Cię do zejścia z roweru i przeniesienia go w miejsce umożliwiające kontynuowanie jazdy. Każdego roku rośnie zainteresowanie tym rodzajem sportu. W zawodach biorą udział zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. To wszechstronny trening, który wzmaga siłę, wytrzymałość, dynamikę i wymaga odporności na zmienne warunki atmosferyczne oraz sumiennej pracy nad techniką.
Kolarstwo przełajowe – zasady
Chciałbyś urozmaicić swoje kolarskie treningi? Poznaj zasady kolarstwa przełajowego.
- Zawody kolarstwa przełajowego najczęściej odbywają się w porze jesiennej lub zimowej.
- Wyścig przełajowy organizowany jest na terenowych rundach, gdzie uczestnicy spotykają schody, elementy utwardzone, fragmenty piaszczyste, różnego rodzaju przeszkody i podbiegi. Niekiedy wymaga się od nich zejścia z pojazdu i przeniesienie go w inne miejsce.
- Podczas wyścigu dopuszczalna jest zmiana roweru na czysty i sprawny. Jak często można zmieniać pojazd? Zasady tego nie określają.
- Wjazd na ostatnie okrążenie sędzia zazwyczaj sygnalizuje dzwonkiem.
- Podczas zawodów każdy rower musi być wyposażony w opony o szerokości 33 mm.
- Uczestnicy muszą przygotować się na zmienne warunki pogodowe. Okres jesienny często wiąże się z niskimi temperaturami, deszczem i błotem.
- Kolarstwo przełajowe kobiet jest krótsze i trwa zazwyczaj 30-40 minut.
- Ubiór musi zapewniać ciepło zimą, ale też gwarantować swobodę ruchów. Sportowcy zazwyczaj wybierają obuwie MTB lub inne buty o sztywnej podeszwie zapewniające wysoką stabilność. Warto wziąć ze sobą też lampkę czołową. Dzięki temu będziesz dokładnie widział nawet po zmroku, co znajduje się przed Tobą.
Wyścigi rowerowe przełajowe – jakie przeszkody spotkasz na drodze?
Kolarstwo przełajowe zmusza do ruchu bardziej niż inne rodzaje kolarstwa. Poza klasyczną jazdą na rowerze pewne odcinki musimy pokonać pieszo z rowerem w dłoniach. Aby dotrzeć do mety, musisz umieć biegać, wspinać się, przeskakiwać przez przeszkody, a nawet nosić coś na ramieniu.
Do przeszkód, jakie musisz pokonać, zaliczamy:
- piach,
- błoto,
- zakręty,
- belki drewniane.
Doświadczeni kolarze potrafią pokonać tego typu przeszkody, nie zmieniając znacznie prędkości. Gdy wskakują na rower, trafiają siodełkiem w wewnętrzną stronę uda, następnie kontynuują jazdę. Ruch jest niezwykle płynny.
Przełaje rowerowe – co warto o nich wiedzieć?
Przed zawodami konieczne jest trenowanie szybkiego wsiadania i zsiadania z roweru. Nawet jeśli wydaje Ci się, że potrafisz robić to sprawnie, pamiętaj, że każda sekunda opóźnienia może zmniejszyć Twoje szanse na dotarcie do mety w wyznaczonym czasie. Jeśli pragniesz zdobywać nowe umiejętności kolarskie i interesuje Cię kolarstwo przełajowe, przede wszystkim zdobywaj wiedzę na temat tej aktywności fizycznej. Dowiedz się, jak powinna wyglądać dieta kolarza - co jeść przed i po treningu, jakie partie ciała angażuje jazda na rowerze - jakie mięśnie pracują podczas takiego treningu oraz dokładnie ustal, co to jest kolarstwo szosowe i jak zacząć trenować. Poznaj też inne rodzaje tego sportu, na przykład kolarstwo torowe.
Kolarstwo przełajowe - rowery
Jaki rower najlepiej sprawdzi się podczas kolarstwa przełajowego? Wybierz ramę o identycznym rozmiarze, jakiego używasz w jeździe szosowej. Zwróć jednak uwagę na długość mostka. W rowerze przełajowym montuje się 2-3 cm krótszy wspornik. Sprzęt jest przeznaczony do ściągania. Powinien więc być twardo zawieszony oraz szybko poruszać się po niełatwym terenie. Istotnym elementem tego jednośladu są hamulce tarczowe. Pierwsze zawody w kolarstwie przełajowym odbyły się w Paryżu w 1950 roku. Obecnie odbywają się corocznie i biorą w nich udział zarówno mężczyźni, jak i kobiety. W naszym kraju organizuje je Polski Związek Kolarski. Czy chciałbyś spróbować swoich sił w tym niełatwym wyścigu? Zaplanuj swoją ekstremalną rowerową przygodę, a na pewno nie będziesz tego żałował.