Co to jest maraton i ile kilometrów ma maraton

Czy lubisz stawiać przed sobą nowe cele i podnosić poprzeczkę? Biegasz od dłuższego czasu i rozważasz udział w biegu maratońskim? Co to jest maraton i ile kilometrów ma maraton? Poznaj pochodzenie tej dyscypliny sportu i dowiedz się, dlaczego warto wziąć w niej udział.

Co to jest maraton i skąd się wywodzi?
Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę ze sportem i bieganiem, prawdopodobnie zastanawiasz się, ile wynosi maraton, co to znaczy maraton i jaka jest jego tradycja. Warto w pierwszej kolejności zapoznać się z historią tej dyscypliny sportowej. Co to jest bieg maratoński?

Co to jest maraton - historia
Maraton to bieg na odległość 42,195 km. Dlaczego nie jest to równa liczba, którą łatwiej byłoby zapamiętać? Okazuje się, że dyscyplina sportu wywodzi się ze starożytnej Grecji. Według greckiego historyka Herodota w 490 r.p.n.e. miała miejsce zwycięska bitwa Greków nad Persami. Po jej zakończeniu posłaniec Filippides został skierowany z Maratonu do Aten, by poinformować o zwycięstwie, a jednocześnie ostrzec przed zbliżającą się flotą perską. Odległość między miastami wynosiła 37 km i taki dystans pokonał posłaniec. Nie sposób obecnie ocenić, czy powyższa historia była faktem, czy jedynie legendą. Trudno sobie wyobrazić, by żołnierz w pełnym ekwipunku zmęczony po wyczerpującej walce z Persami pokonał tak wymagający dystans w górzystym regionie i w wysokiej temperaturze. Jednak wszyscy jednogłośnie możemy przyznać, że historia jest na tyle ciekawa, że warto ją poznać i zapamiętać.

Obecnie maraton to bieg na dystansie 42,195 km. Skąd ta zmiana odległości? Z czasem zwiększono dystans ze względu na to, że królowa brytyjska chciała zobaczyć zmagania uczestników, a 2195 m to odległość jej trybun. Z czasem Międzynarodowy Związek Lekkoatletyczny uznał 42,195 km jako oficjalny dystans maratonu.

Trasa biegu maratońskiego
Na jakim dystansie odbywa się bieg maratoński? Na jakiej trasie odbywa się maraton? Długość biegu to 42,195 km. Co ciekawe, początkowo zaokrąglono tę liczbę do 40 km, ale obecnie wszyscy biegacze pokonują jeszcze dodatkowo 2195 m. Takie osiągnięcie wymaga wielomiesięcznych lub nawet wieloletnich przygotowań i jest celem, do którego zmierza mnóstwo biegaczy.

O biegu maratońskim mówi się, że jest to bieg na królewskim dystansie. Trzeba przyznać, że to spore wyzwanie i nie wszystkie osoby trenujące od wielu lat byłyby w stanie pokonać tyle kilometrów. Zawsze poleca się zaczynanie od krótszych dystansów, by stopniowo je wydłużać.

Ile kilometrów ma maraton - długość maratonu
Ile dokładnie wynosi długość biegu maratońskiego? Każdy doświadczony biegacz wie, że długość trasy maratonu wynosi 42,195 km. Nie jest to trasa dla każdego. Jeśli Twoja przygoda z bieganiem niedawno się rozpoczęła, powinieneś przede wszystkim spróbować biegu na krótsze dystanse. Z czasem ocenisz swoje możliwości i samopoczucie, dzięki czemu będziesz mógł ocenić, czy jesteś w stanie wystartować w maratonie. Początkującym zazwyczaj poleca się wybór trasy o długości 5 km. Dzięki stopniowemu podnoszeniu poprzeczki możemy przyzwyczaić swoje mięśnie do tak intensywnego wysiłku.

Biegi maratońskie w Polsce
Chociaż historia pokazuje, że biegi maratońskie wywodzą się ze starożytnej Grecji, obecnie odbywają się w różnych miejscach na całym świecie. Możesz zapisać się na nie także w Polsce. To najpopularniejsza impreza organizowana przez biegaczy. Takie zawody organizowane są co roku. Pierwszy bieg maratoński w Polsce zorganizowano w 1924 roku na trasie Rembertów-Zegrze i z powrotem. Bieg odbył się w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, ale wiatr, deszcz i nierówna szosa nie osłabiły zapału sportowców. Od tego czasu takie biegi stale zyskują na popularności.

Jeśli marzy Ci się przygotowanie do maratonu, wiedz, że taki bieg wymaga wielomiesięcznych przygotowań. Początkowo warto zaplanować udział w półmaratonie, by sprawdzić swoją wytrzymałość, kondycję i umiejętności. Za dobry czas uznaje się zazwyczaj pokonanie trasy w 4 godziny. Nie każdy może poszczycić się takim wynikiem.

Maraton - rekordy i ciekawostki
Jakie są najlepsze wyniki w polskim maratonie? Historia pokazuje, że rekordowy czas wśród kobiet to 2 godziny, 24 minuty, a wśród mężczyzn 2 godziny i 7 sekund. Międzynarodowe rekordy w maratonie wiążą się z uzyskaniem certyfikatu od Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych. To ogromne wyróżnienie.

Czy wiedziałeś, że…

  • Najstarszy maraton w czasach nowożytnych odbył się w Bostonie, w Stanach Zjednoczonych w 1897 roku.
  • W Europie najstarszy bieg maratoński odbył się w Słowacji, w Koszycach w 1924 roku.
  • Największe maratony w Europie odbywają się w Berlinie i Londynie.
  • W Polsce najbardziej znane i największe maratony to Maraton Warszawski, Orlen Warsaw Marathon, Wrocław Marathon, Poznań Marathon i
  • Cracovia Marathon. W
  • 2010 roku 6-letni Wu Chun-hao pokonał Fubon Taipei Marathon w Tajwanie w czasie 5 godzin i 11 minut. Młodych maratończyków było znacznie więcej.

Biegi maratońskie to spore wyzwanie przewidziane tylko dla nielicznych, najwytrwalszych. Jeśli nie czujesz się na siłach, by wystartować w takich zawodach, powinieneś rozpocząć lub skorzystać z pomocy trenera, który ułoży dla Ciebie odpowiedni plan treningowy. Na początku może pojawić się . Nie stawiaj sobie celów, których nie będziesz w stanie zrealizować. Półmaraton to dobry wstęp do maratonu. Przygotowanie opiera się na podobnych zasadach, ale dystans (jak nazwa wskazuje) jest o połowę krótszy. Jeśli chcesz sprawdzić swoje umiejętności i skosztować odrobiny rywalizacji, koniecznie pomyśl o takim sprawdzianie. Pamiętaj, że maraton to nie tylko morderczy bieg. Jeżeli marzysz o nim od dawna, zyskasz satysfakcję z osiągania własnych celów, wzmocnisz nie tylko siłę fizyczną, ale też psychiczną. Sport kształtuje nie tylko mięśnie, ale przede wszystkim charakter.

Kontakt

Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
*pole obowiązkowe
Dziękujemy za kontakt.
Wiadomość została wysłana pomyślnie.