Co to jest triathlon Ironman i jaki to dystans?

Czy masz za sobą setki przejechanych, dziesiątki przebiegniętych i kilka przepłyniętych kilometrów? Marzysz o udziale w triathlonie? Jednym z jego rodzajów są organizowane na Hawajach Ironman zawody. Jak do nich dołączyć? Co to jest triathlon Ironman i jaki to dystans? Przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje na temat tego wyczerpującego wyścigu.

Triathlon Ironman - odmiany, dyscypliny i kolejność
Niejeden profesjonalny sportowiec uwzględnia w swoim kalendarzu zawody triathlonowe. To prawdziwy sprawdzian umiejętności! Wyścig polega na połączeniu trzech dyscyplin, takich jak pływanie, kolarstwo i bieganie. Ironman to zawody triathlonowe założone przez World Triathlon Corporation. Te prestiżowe zawody są organizowane w mieście Kona na wyspie Big Island na Hawajach. Jedynie tam można mówić o prawdziwym wyścigu Ironman, ponieważ zawody planowane w innych miejscach i na podobnych dystansach nie mają licencji do używania tej nazwy.


Jeśli ukończysz dane zawody triathlonowe na Hawajach, możesz nazywać się Ironmanem. W przypadku wyścigów organizowanych w innych miejscach zawodnicy określani są mianem Ironów. Uczestnicy zawodów to przede wszystkim doświadczeni sportowcy, jednak wystartować w triathlonie może też każdy inny nieprofesjonalny miłośnik aktywności fizycznej. Zawodników dzieli się, uwzględniając ich wiek. Wyścig jest niezwykle wyczerpujący, ponieważ triathlon składa się z pływania, jazdy na rowerze oraz biegu. Na jaki dystans należy się przygotować?


onman - dystans
Rywalizacja rozgrywa się na trzech dystansach:

  • 3,86 km należy pokonać w wodzie,
  • 180,2 km to jazda na rowerze,
  • 42,195 km - Ironman bieg.

Zawodnik więc łącznie musi pokonać 226 kilometrów.

Istnieją różne rodzaje dystansów Ironman. Możemy spotkać na przykład podziały takie jak 1/2 Ironman, czyli

  • 1,9 km pływania,
  • 90 km jazdy na rowerze, oraz
  • 21,1 km biegu.

Uczestnik na dystansie 1/2 ma łącznie do pokonania 113 km. W naszym kraju często organizuje się zawody na dystansie 1/8 Ironman lub 1/4 Ironman.


Bieg - Ironman

Bieg Ironman porównywany jest do klasycznego maratonu. Aby przystąpić do tego etapu wyścigu, powinieneś wiedzieć, jak kontrolować swoje tempo i nie tracić zbyt dużo energii w pierwszych minutach zawodów. Niektórzy triathloniści przyznają, że pomocne jest używanie pulsometru w czasie treningów. Podczas przygotowań biegaj na krótkich i długich odcinkach. Zadbaj o to, by nic nie rozpraszało Cię podczas wyścigu. Dobierz odpowiednie obuwie sportowe.


Pływanie - Ironman

Wielu sportowców mimo swojej dobrej formy fizycznej przed udziałem w triathlonie obawia się wodnego odcinka zawodów, który odbywa się w jeziorze, morzu lub w oceanie. To pierwsza część wyścigu, dzięki której możesz zdobyć przewagę nad innymi rywalami, dlatego warto się do niej sumiennie przygotować. Dystans, jaki należy pokonać w wodzie to niecałe 4 km. Możesz płynąć dowolnym stylem. Zasady nie określają techniki pływackiej. Podczas przygotowań zaplanuj treningi w otwartej wodzie, ponieważ takie znacznie różnią się od pływania w basenie.


Jazda na rowerze - Ironman

Kolejnym etapem Ironmana jest jazda na rowerze. Zadbaj o to, by dysponować odpowiednim sprzętem. Będziesz musiał pokonać 180 km, a to nie lada wyczyn. Wybierz rower szosowy lub górski. Dokładnie poznaj wymagania zawodów i ustaloną odległość pomiędzy uczestnikami. Próby oszustwa mogą się zakończyć dyskwalifikacją. Koniecznie weź ze sobą kask rowerowy i nie zdejmuj go przed ukończeniem odcinka kolarskiego. Na zawodach bezpieczeństwo jest najważniejsze.


Ironman - bieg

Bieg to ostatnia część triathlonu. Weź pod uwagę, że na tym etapie będziesz już zmęczony i wyczerpany. Jednak mając przed oczami metę, z pewnością będziesz w stanie wykrzesać z siebie resztki sił. Aby pokonać ponad 42 kilometry, musisz być odpowiednio przygotowany.


Ironman - rekord

Do kogo należy rekord w triathlonie Ironman? Jakie wyniki zawodów triathlonowych Ironman przeszły do historii? Znanym rekordzistą wśród Polaków jest Robert Karaś, który ukończył wyścig na dystansie pięciokrotnego Ironmana w 67 godzin, 58 minut i 1 sekundę. Nasz rodak pokonał rekord świata, ponieważ przepłynął 19 kilometrów, przejechał 900 na rowerze, a następnie przebiegł 211 km.


Ironman - zawody dla najlepszych

Ironman to sprawdzian umiejętności najlepszych sportowców. Oczywiście możesz wziąć udział w zawodach o tak wymagających zasadach, jeśli czujesz się do tego przygotowany. By osiągnąć jak najlepsze wyniki i zyskać satysfakcję po zakończeniu rozgrywek koniecznie zdobądź szczegółową wiedzę na temat zawodów. Chcesz się przekonać, że nie ma rzeczy niemożliwych i Twoim celem jest ukończenie Ironmana? Skorzystaj z powyższych wskazówek i zacznij przygotowania już dziś. Zadbaj o regularność treningów i skup się na stopniowym podnoszeniu swojej poprzeczki. Nie obawiaj się prosić o radę doświadczonych sportowców i korzystaj z ich podpowiedzi. Dzięki konsekwencji i niezłomności z pewnością osiągniesz swój cel. Mimo narzuconych ograniczeń i wymogów czerp satysfakcję z pokonywania każdego kolejnego kilometra, a tym samym wzmocnisz swoją formę fizyczną i siłę charakteru. Nie będzie dla Ciebie rzeczy niemożliwych.

Kontakt

Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
*pole obowiązkowe
Dziękujemy za kontakt.
Wiadomość została wysłana pomyślnie.