Co to jest ultramaraton i ile to kilometrów?

Co to jest ultramaraton i ile to kilometrów?

Czy jesteś miłośnikiem biegów długodystansowych? Stale pracujesz nad swoją formą fizyczną i chcesz się sprawdzić? Zaplanuj udział w ultramaratonie. Jak się przygotować do tak wyczerpującego biegu? Czy każdy może wziąć udział w takich zawodach? Co to jest ultramaraton i ile to kilometrów? Czytaj dalej, a dowiesz się wszystko o ultramaratonie, co powinieneś wiedzieć.

Ultramaraton - ile km trzeba pokonać?

Ultramaraton to długodystansowy bieg, który jak nazwa wskazuje, charakteryzuje się dłuższym dystansem niż maraton. Każdy uczestnik musi pokonać ponad 42,195 km. Najdłuższy uznawany przez IAAF (International Association of Athletics Federations) dystans wynosi 100 km. Zawody odbywają się również w Polsce, gdzie najbardziej znany bieg nazwano Supermaraton Kalisia. Biorą w nim udział zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Co ciekawe, choć dystans 100 km może przerażać niejednego biegacza, nie jest to najdłuższy dystans świata. W czołówce znajduje się Spartathlon, czyli rozgrywany w Grecji bieg pomiędzy Atenami a Spartą, który liczył 246 km.

Co to jest ultramaraton?

Co to jest ultramaraton? To każdy bieg, którego dystans wynosi więcej niż 42 195 km. Może wynosić 50 lub więcej km. Najpopularniejszym dystansem jest odległość 100 km. Doświadczeni uczestnicy są w stanie pokonać ten ekstremalny dystans w 17 godzin.

Nawet doświadczeni biegacze, którzy mają za sobą setki kilometrów, mogą czuć się źle, gdy wybiorą się na ultramaraton. Dystans jest niezwykle trudny i wymaga odpowiedniego przygotowania. Ultramaratończycy przygotowują swoje ciało na skrajne warunki. Jest to niezwykle ważne, ponieważ bieg najczęściej odbywa się w lecie, w lipcu, gdy temperatury są bardzo wysokie - nieraz sięgają 47 stopni Celsjusza. Brak odpowiedniego przystosowania może przyczynić się do pogorszenia samopoczucia zawodnika, a nawet bólu, wymiotów, nudności i zawrotów głowy co uniemożliwi dalsze kontynuowanie biegu.

Oto najpopularniejsze rodzaje ultramaratonu na które możesz się wybrać w Polsce:

 • Bieg 7 Dolin - bieg odbywa się na terenie górzystym, dzięki czemu z pewnością nie będziesz narzekać, że trasa jest monotonna. Wielu ultramaratończyków preferuje ten rodzaj wyścigu ze względu na piękne widoki. Na ten bieg zapisują się uczestnicy nie tylko z Polski, ale i innych krajów.
 • Szczecin–Kołobrzeg - trasa tego wyścigu wiedzie przez teren równinny, dzięki czemu uczestnicy mogą pokonać o wiele dłuższy dystans, nie tracąc sił tak, jak byłoby podczas treningu w górach.
 • Sudecka Setka - odbywa się na dystansach 72 i 100 km. Na trasie znajduje się wiele punktów z przekąskami i napojami.
 • Chudy Wawrzyniec - impreza jest organizowana w Beskidzie Żywieckim. Możesz biec na urozmaiconej pod względem krajobrazu trasie o długości 50 lub 80 km.
 • Bieg Rzeźnika - to bieg, który odbywa się na maksymalnym dystansie 100 km.Co roku przyciąga miłośników z całego świata.

Ponad 35% biegaczy przyznaje, że podczas tak ekstremalnego wyścigu doświadcza przykrych objawów towarzyszących tak intensywnemu wysiłkowi. Podczas biegania zmienia się tempo przemiany materii i ulega zmianie cały proces trawienia. Organizm koncentruje się na pompowaniu krwi do mięśni zamiast do żołądka, przez co pojawiają się wyżej wymienione dolegliwości.

Wszystko o ultramaratonie - co powinieneś wiedzieć przed startem?

Jeżeli kochasz bieganie, doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jakiej satysfakcji przysparza pokonywanie własnej słabości i osiąganie każdego nowego celu. Dystans, który aktualnie pokonujesz, prawdopodobnie dawniej wydawał Ci się nieosiągalny. Nie bez powodu mówi się, że „trening czyni mistrza”. Systematyczne ćwiczenia kształtują nie tylko siłę fizyczną, ale też charakter.

Biegacze początkowo planują udział w półmaratonie. Gdy okaże się, że to coś odpowiedniego dla Ciebie, z czasem możesz pomyśleć o maratonie. Kolejnym wyzwaniem będzie ultramaraton. Łatwo powiedzieć, ale jak się przygotować do tak wymagającego wyścigu? Co zrobić, by bieg był zdrowy dla naszego ciała?

 • Każdego roku organizowanych jest co najmniej kilka maratonów i ultramaratonów. Takie wyścigi planowane są również w Polsce.
 • W Polsce każdego roku odbywa się kilka biegów na 100 km. Jeden z najpopularniejszych ma miejsce koło Kalisza.
 • Aby ciało było gotowe na ultramaraton, należy zadbać o systematyczne treningi biegowe. Specjaliści informują, że dystans tych biegów przygotowawczych powinien wynosić od 50 do 70 km.
 • Należy zabrać sobą dokładnie przetestowane elementy ubioru. W przeciwnym razie łatwo o otarcia i niepotrzebne urazy.
 • Wielu ultramaratończyków przyznaje, że zmienny krajobraz pomaga im przetrwać tak ekstremalny wysiłek, dlatego wybierają trasy różnorodne pod względem przyrodniczym.
 • Udział w ultramaratonie wymaga wcześniejszego wpisania się na odpowiednią listę i uiszczenia opłaty za bieg. Najczęściej wynosi ona 100-200 zł.
 • Czy wiedziałeś, do kogo należy rekord w biegu ultramaratońskim? Najlepszy wynik osiągnął Jarosław Janicki, tymczasem w grupie kobiet rekord ustanowiła Ewa Kępa. Ich czas w biegu na 100 km wynosił 6:22,33 i 8:37,40. Z pewnością przyznasz, że trudno byłoby pobić ten rekord.Ultramaraton podobnie jak triathlon to sport przeznaczony dla osób doświadczonych. Nie da się osiągnąć zamierzonego celu bez systematycznych treningów i dyscypliny. Jeśli planujesz udział w triathlonie, dowiedz się jak biegać długie dystanse, jak poprawić kondycję biegową oraz jaki ultramaraton na początek.Odzież ma duże znaczenie również podczas ultramaratonu, szczególnie gdy bieg odbywa się w wysokich temperaturach. Postaraj się, by strój był przewiewny i lekki.

Podczas tak ekstremalnych zawodów kluczowe jest systematyczne nawodnienie.

Im lepiej się przygotujesz, tym pewniej poczujesz się podczas tak ważnego sprawdzianu swoich umiejętności.Już wiesz, czym jest ultramaraton. To biegi dłuższe niż standardowe maratony, czyli wszystkie dystanse przekraczają 42,195 km. Z pewnością nie jest to przygoda dla początkujących. Ultra biegi stale zyskują na popularności, rośnie też zainteresowanie aktywnością fizyczną i stawianiem przed sobą nowych wyzwań. Należy jednak pamiętać, że w drodze do mety musimy zachować rozsądek i zwracać uwagę na sygnały wysyłane przez organizm. Nie zawsze trudniej i ciężej znaczy lepiej.

Jeśli marzy Ci się udział w maratonie lub ultramaratonie, koniecznie poznaj jego zasady, porozmawiaj z doświadczonymi biegaczami, którzy mają już za sobą ten bieg i skorzystaj z powyższych wskazówek. Stopniowo poprawiaj swoją formę, a z czasem z pewnością osiągniesz wszystkie postawione cele bez uszczerbku na zdrowiu. Powodzenia!

Kontakt

Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
*pole obowiązkowe
Dziękujemy za kontakt.
Wiadomość została wysłana pomyślnie.