Dieta kolarza - co jeść przed i po treningu?

Kolarstwo jest świetną formą aktywności fizycznej. Rower to uniwersalny środek transportu, a jazda na nim uwalnia od stresu i poprawia kondycję. Jednak aby uzyskać najlepsze efekty, wysiłek musi iść w parze z właściwym odżywianiem. Jak powinna wyglądać dieta kolarza? Co jeść przed i po treningu?

Dieta kolarska – dlaczego jest tak ważna?
W życiu kolarza dieta zajmuje bardzo ważne miejsce. Nie możesz pozwolić sobie na nagły spadek energii wynikający z dostarczenia organizmowi nieodpowiednich składników. Znaczenie ma nie tylko nawadnianie i odżywianie podczas treningu, ale też w dni regeneracyjne wolne od ćwiczeń. Co ciekawe, to co zjesz poprzedniego dnia przed wyruszeniem w trasę, może odbić się na Twoim samopoczuciu podczas zaplanowanej aktywności. Dieta dla kolarza powinna być dostosowana do intensywności treningów oraz możliwości zawodnika. Konieczne jest wykonanie pomiarów masy ciała, wagi i wzrostu.

Dieta kolarza amatora – na czym polega?
Jak powinna wyglądać dieta dla kolarza amatora? Czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z jazdą rowerową? Chcesz podejść do tematu odpowiedzialnie i zwiększyć swoje szanse na trasie? Jeśli jesteś osobą początkującą, przede wszystkim powinieneś poznać zasady odżywiania dla trenujących kolarstwo. W przypadku amatorów najczęściej głównym celem jest utrata zbędnych kilogramów i poprawienie swojej sprawności fizycznej, dlatego w takiej sytuacji dieta ma za zadanie jedynie uwzględnić utraconą energię i zrekompensować straty kaloryczne poniesione podczas aktywności. Jeśli priorytetem jest utrata masy ciała, należy uwzględnić ujemny bilans kaloryczny.

Dieta dla kolarza amatora opis
Dieta dla miłośnika jednośladu powinna opierać się na produktach o jak najmniejszym stopniu przetworzenia. Kolarz musi unikać nadmiernej ilości soli i cukru, przyjmować duże ilości owoców i warzyw, pełnowartościowego białka, a także spożywać nasiona i orzechy. Za najlepszą dodającą energii przekąskę uznawany jest banan. To cenne źródło potasu i węglowodanów. Dieta kolarza przede wszystkim powinna być różnorodna. Nie możesz polegać wyłącznie na kilku produktach, ale urozmaicać swoje menu.

Przykładowa dieta kolarska
Czy jedzenie dla kolarzy wciąż wydaje Ci się skomplikowane? Zobacz, jak może wyglądać przykładowy jadłospis kolarza.


Śniadanie:

Serek wiejski z bakaliami, miodem, bananem i kaszą jaglaną.

Przekąska podczas treningu:
Energetyczne batoniki dla sportowców, napój izotoniczny lub koktajl przygotowany na bazie mleka z dodatkiem odżywki białkowej i sezonowych owoców.

Posiłek po treningu kolarskim:
Wafle ryżowe, masło orzechowe i banan lub kanapka z pieczywem pełnoziarnistym i dżemem.

Obiad:
Sok owocowy bez cukru, makaron pełnoziarnisty z sosem pomidorowym i mięsem drobiowym.

Kolacja:
Sałatka z rukoli, pomidorków koktajlowych, papryki i łososia.

Co jeść po treningu kolarskim?
Co zjeść po treningu kolarskim? Po wysiłku ważne jest odzyskanie utraconej energii i dostarczenie organizmowi zarówno wartościowego białka, jak i węglowodanów oraz cennych witamin i składników mineralnych. Dobrą opcją na posiłek po treningu rowerowym jest koktajl przygotowany na bazie mleka z dodatkiem odżywki białkowej, masła orzechowego i owoców. Dzięki płynnej formie jednocześnie nawodnisz i odżywisz swój zmęczony organizm, a tym samym przyśpieszysz proces regeneracji.

Posiłek przed treningiem kolarskim
Jak powinno wyglądać śniadanie przed treningiem kolarskim? Jeśli planujesz intensywny trening, Twój pierwszy posiłek powinien składać się z węglowodanów w ilości 2-4 gramów na 1 kilogram masy ciała. Koniecznie dopasuj swoje śniadanie do tego, z jaką łatwością trawisz węglowodany. Wielu sportowców zauważa też pozytywne efekty zwiększenia ilości węglowodanów w wieczornym posiłku na dzień przed trasą, ponieważ później jest on przechowywany w mięśniach jako glikogen, a to przygotuje Cię do wzmożonego wysiłku. Co jeść przed treningiem kolarskim? Dobrym pomysłem będzie jajecznica, omlet, owsianka, musli lub naleśniki z twarogiem i owocami.

Dieta kolarza górskiego – jak powinna wyglądać?
Zrównoważona dieta ma kluczowe znaczenie w przypadku kolarzy specjalizujących się w jeździe górskiej. Taki trening stanowi spory wysiłek dla organizmu, podczas jazdy tracisz płyny i energię. Ważne, by dostarczać niezbędne składniki, zanim pojawi się pragnienie. Miej przy sobie wodę i przekąski, takie jak batoniki dla sportowców. Przykładowa dieta kolarza powinna uwzględniać takie składniki jak makaron pełnoziarnisty, ryby, które są cennym źródłem kwasów omega i witamin A, D, E, B, a także papryka i warzywa liściaste.

Dieta kolarza szosowego – na czym polega?
Jak powinna wyglądać dieta kolarzy szosowych? Pamiętaj, że duże znaczenie ma rozkład posiłków. Ich układ w dużej mierze zależy od aktywności w ciągu dnia. Warto jednak przestrzegać podstawowych zasad, co do przerw pomiędzy posiłkami. Śniadanie powinno się spożywać około 3 godziny przed startem. Podczas wysiłku pomocne są żele energetyczne i napoje izotoniczne. Kolacja to posiłek regeneracyjny, wpływający na to, jak szybko organizm przystosuje się do kolejnego treningu, dlatego powinna wypełniać nawet 50% dziennego zapotrzebowania energetycznego.

Bez względu na to, jaki rodzaj kolarstwa wybierzesz, warto pamiętać o podstawowych zasadach takich jak dostarczenie ważnego budulca masy mięśniowej, czyli białka. W ten sposób podczas intensywnych treningów nie dopuścisz do katabolizmu mięśniowego.

Dostarczaj organizmowi białka zwierzęce – jaja, nabiał, mięso. Możesz wybrać też wysokobiałkowe produkty roślinne - nasiona roślin strączkowych, kasze, pestki i ziarna. Nie zapomnij o urozmaicaniu codziennego menu.

  • Kolarze torowi powinni dostarczać 2,1 g/kg masy ciała w okresie o niskiej intensywności treningów i 2,3 g/kg masy ciała w trakcie zawodów i intensywnego wysiłku.
  • Tymczasem kolarze szosowi powinni przyjmować 2,6 i 2,8 g białka/kg masy ciała/dzień.

Jeśli marzy Ci się rozwój umiejętności kolarskich, przede wszystkim zdobądź wiedzę na temat tego, jak wygląda ta dyscyplina sportu. Ustal, co to jest kolarstwo - rodzaje kolarstwa, jakie musisz poznać to między innymi kolarstwo torowe, szosowe i górskie. Dowiedz się, co to jest kolarstwo szosowe i jak zacząć trenować oraz jak wygląda kolarstwo górskie, jak zacząć. U nas znajdziesz informacje, dotyczące tego, jaki rower kolarski i za jaką cenę wybrać oraz jakie partie ciała angażuje jazda na rowerze - jakie mięśnie pracują podczas takiego treningu. Przygotuj się na systematyczne poszerzanie wiedzy i podnoszenie poziomu zaawansowania ćwiczeń. To proces długotrwały.

Dieta dla kolarza szosowego może wydawać się skomplikowane, jednak z czasem z pewnością pokochasz ten sposób żywienia. Zasady jadłospisu są zgodne z ogólnymi wskazówkami dotyczącymi zdrowej diety. Skorzystaj z powyższych wskazówek, które wyjaśniają, jak może wyglądać dieta kolarska – śniadanie, obiad i posiłki okołotreningowe. Po kilku tygodniach taki styl żywienia stanie się Twoim nawykiem.

Kontakt

Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
*pole obowiązkowe
Dziękujemy za kontakt.
Wiadomość została wysłana pomyślnie.