Hydrolizat białka - co to jest, jakie ma właściwości i jak go dawkować?

Co to jest hydrolizat białka? Jak wygląda jego dawkowanie? Czy da się rozpoznać dobry hydrolizat białkowy?

W obecnym czasie coraz częściej sięgamy po wszelkiego typu zamienniki posiłków takie jak suplementy diety, odżywki białkowe, odżywki węglowodanowe, witaminy i minerały w łatwo dostępnych „stackach” i wiele innych. Częstą przyczyna takiego stanu rzeczy jest po prostu brak czasu, nasza gonitwa za obowiązkami, ale także wygoda ich stosowania, łatwość użycia, odpowiadająca nam gama smaków. Jednym z takich zamienników jest hydrolizat białka serwatkowego.

Co to jest zatem to hydrolizowane białko serwatkowe?

Na to pytanie i jednocześnie na pytanie „jak działa białko?” postaram się odpowiedzieć w tym artykule.

Otóż hydrolizowane białko serwatkowe to najbardziej zaawansowane pod względem techniki produkcji proteiny pochodzenia mlecznego. A zatem białko serwatkowe, które znamy pod postacią WPC (koncentratu) przechodząc w fazie technologicznej obróbki staje się WPI czyli izolatem białka serwatki, produktem o znacznie większej ilości protein w porównaniu do WPC (WPC ma w sobie ok. 80% protein, WPI składa się w 95-98% z białka). Ale to nie koniec procesu obróbki, któremu może zostać poddany ten produkt. Ostatnim etapem jest właśnie hydrolizat białka serwatki, który zawiera nawet do 100% protein, a dodatkowo pozbawiony jest tłuszczy i innych składników (np. cukrów mlecznych co sprawdzi się u osób cierpiących na nietolerancję laktozy), które znajdziemy w WPC czy nawet WPI.

Po czym poznać dobry hydrolizat białkowy?

Należy zwrócić przede wszystkim uwagę na oznaczenie. Hydrolizowane białko będzie miało oznaczenie WPH czyli Whey Protein Hydrolysate. Dodatkowymi oznaczeniami pozwalającymi nam określić jego jakość są oznaczenia, np. DH czyli stopień hydrolizy (degree of hydrolisys) mówiący nam o stopniu rozkładu protein przez enzymy oraz procent hydrolizy (im bliższy 100 tym lepiej, 100% to najlepsza pod tym względem wartość) mówiący nam o ilości peptydów w danym produkcie.

Dawkowanie hydrolizatu serwatki:

Ilość protein, którą mamy w diecie dobieramy ściśle pod nasze potrzeby i tak tez należy dobierać ilości WPH. Jedyne o czym należy pamiętać to to, iż powinno się w porcji przyjmować ok. 0,2 do 0,4g białka na każdy beztłuszczowy kilogram masy ciała. A zatem 80-kilowy mężczyzna (przyjmujemy że to jego beztłuszczowa masa ciała) teoretycznie powinien spożyć po treningu od 16 do 32 gramów białka WPH. W przypadku WPC będzie to wartość większa ze względu na niższą zawartość protein w porcji (około 80%) i powinna wynosić około 20 do 40 gramów. Nie zapominajmy tu także o kaloryczności każdego grama protein, a są to 4 kcal na każdy gram białka. Taka porcja 30 gram będzie zatem posiadać w sobie około 120 kcal. Pod warunkiem wymieszania jej z wodą, w przypadku mleka jest to wartość znacznie wyższa i to także należy uwzględnić!

Skutki uboczne stosowania serwatki hydrolizowanej.

Tak naprawdę nie stwierdzono żadnych skutków ubocznych podczas zażywania tej formy białka. Co więcej, jego stosowanie niesie za sobą szereg korzyści, stwierdzono bowiem w badaniu obniżenie ciśnienia krwi po pewnym okresie jego stosowania, a także obniżenie tętna spoczynkowego w stosunku do grupy badanych nie suplementujaca tego rodzaju odżywki. Ponadto proces hydrolizy, któremu poddawane jest mleko w czasie produkcji hydrolizatu, pozbawia je cukrów mlecznych czyli wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla osób z nietolerancja laktozy. Jedynymi dolegliwościami mogą być zatem tylko te wynikające z przyjęcia zbyt dużej ilości białka (obciążenie wątroby i nerek), ale nie wynika to z użycia tego rodzaju protein, a tylko i wyłącznie z ilości, którą użyjemy w naszej diecie.

Na czym polega fenomen hydrolizatu?

Ze względu na rozbicie łańcuchów peptydowych w procesie kształtowania tego produktu (hydroliza) staje się on preparatem o wspaniałych właściwościach:

  • Bardzo szybka wchłanialność (już od 15 do 60 minut)
  • Bardzo szybka strawialność
  • Wpływa na szybka regenerację powysiłkową
  • Bardzo dobrze się rozpuszcza
  • Zwiększona znacznie zawartość aminokwasów
  • Zwiększa produkcje insuliny wpływając na anabolizm i magazynowanie energii
  • Idealne dla osób z problemami trawiennymi oraz dla alergików.


Hydrolizaty białkowe sprawdzają się świetnie także jako dodatek do żywności. Możemy nimi skutecznie uzupełniać ilość protein w posiłku zwiększając tym samym ich kalorykę i kierując makro na odpowiednie tory zgodne z założeniami naszej obecnej diety.

Białko to świetnie sprawdzi się także u osób będących na dietach ketogenicznych.

Jest to idealne rozwiązanie jako uzupełnienie posiłku okołotreningowego ze względu na bardzo szybka wchłanialność. Ma to też swoje minusy: nie powinno być stosowane jako zamiennik wszelkiego rodzaju przekąsek czy pełnowartościowych posiłków, gdyż ta doskonała wchłanialność powoduje szybka aktywację procesów trawiennych, a nie zawsze jest to przez nas pożądane.

Skomplikowany proces produkcji i obróbki tego rodzaju białka niestety ma swoje odbicie w cenie: jest to białko, które charakteryzuje się dość wysoką ceną w porównaniu do WPC czy nawet WPI.

Czy warto zatem zainwestować dodatkowe pieniądze w ten rodzaj suplementu? Musicie sami zdecydować w oparciu o własne, indywidualne możliwości i przekonania. Ze względu na właściwości jakimi się cechuje na pewno tak, cena jednak może okazać się dla niektórych zaporową sprawą decydującą o zakupie lub nie.

undefined

Kontakt

Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
*pole obowiązkowe
Dziękujemy za kontakt.
Wiadomość została wysłana pomyślnie.