ILE KALORII SPALAMY PODCZAS BIEGANIA?

Dużo osób zaczyna swoją przygodę z bieganiem, aby schudnąć i zrzucić zbędne kilogramy. Kończy się najczęściej tak, że wciąga nas ten świat biegowy i kontynuujemy pasje nawet po zrzuceniu zbędnego balastu :) chociaż są i takie osoby, które biegają tylko i wyłącznie dla poprawy sylwetki, a sam trening jest dla nich monotonny i długi. Ale jedno pozostaje bez zmian - bieganie jest bardzo dobrym sposobem na spalanie kalorii i pozwala zrzucić szybko zbędne kilogramy. W tym artykule opisze, ile kalorii spalamy w trakcie biegania, ile kalorii spala się w trakcie truchtu oraz jaki wpływ na to mają inne czynniki.

Zacznijmy od sedna problemu, czyli od tego jak schudnąć. Odchudzanie jest skuteczne tylko wtedy, gdy znajdujemy się w deficycie kalorycznym. To znaczy, że dokładając trening biegowy nie możemy również pozwolić sobie na większe ilości jedzenia. Jeżeli cel to zrzucenie kilogramów to istotne jest, aby trening biegowy stanowił ten deficyt i żeby nie dojadać tego, co spalimy na treningu :) Warto swoją dietę skonsultować z dietetykiem, aby nie doprowadzić do wyniszczenia organizmu i nie przeholować w drugą stronę (zbyt niska podaż kcal). Proces odchudzania jest złożony i warto, aby profesjonalna osoba miała nad tym kontrole. A jeżeli nie zamierzasz zmieniać swojej diety tylko chcesz dołożyć trening biegowy to moja rada jest taka, aby nie nagradzać się za każdy przebiegnięty kilometr dodatkowymi kaloriami. Warto jednak zadbać o wysokiej jakości zbilansowaną dietę uwzględniając w niej wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

A więc ile tych kalorii spalamy?

Ogólnie przyjęta norma to 62 kcal na każdy kilometr biegu. Nie można tego traktować jako stałej wartości, bo wszystko zależy od naszej aktualnej wagi, wzrostu, tempa biegu, płci, typu treningu.

Ile kalorii spalimy w ciągu godziny biegania?

To zależy. Biegnąc tempem 6:00/km w ciągu godziny jesteśmy w stanie przebiec 10 km, a to daje nam 620 kcal. Biegnąc tempem 4:00/km w ciągu tego samego czasu przebiegniemy już 15 km i tym samym spalimy 930 kcal! 45 min biegu w tempie 5:00/km pozwoli nam spalić 558 kcal. Są to wartości zbliżone, a sami możemy w łatwy sposób je obliczyć. W Internecie można znaleźć wiele kalkulatorów kalorii, które w prosty sposób obliczą, ile kalorii straciliśmy w trakcie treningu po wpisaniu konkretnych danych, takich jak czas, tempo, wiek, waga.

Duży wpływ na ilość spalanych kalorii w biegu ma intensywność treningu. Bieganie truchtem jest mniej intensywne i tym samym ilość spalonych kalorii będzie mniejsza. Trening interwałowy, czyli bieg ze zmiennym tempem (szybkie odcinki naprzemiennie z wolnym truchtem) pozwala nam spalić więcej kalorii. Jest to trening specyficzny i najlepiej ustalić z trenerem, jak ta jednostka ma wyglądać w naszym konkretnym przypadku.

Osoby początkujące powinny po prostu zwiększać objętość oraz intensywność swoich treningów. Ważne jest, aby nie zwiększać drastycznie kilometrażu i robić to stopniowo, dokładając maksymalnie do 10% tygodniowo. Zbyt intensywne zwiększenie kilometrażu i intensywności może być przyczyną wielu kontuzji, przeciążeń oraz przetrenowania,

Czy biegasz wolno, czy biegasz szybko - jeżeli robisz to regularnie to na pewno możesz liczyć na pozytywne efekty w postaci utraty zbędnych kilogramów oraz mocnego i jędrnego ciała. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od Twojego zaangażowania oraz motywacji. Powodzenia! Jesteś ciekawy ile biegać oraz jak, żeby schudnąć? O tym dowiesz się w kolejnym artykule.

Autor: Magdalena Patas

Biegaczka amatorka, zawodowo grafik oraz specjalista ds. marketingu, pasjonatka zdrowego stylu życia, ciągle pogłębiająca swoją wiedzę z zakresu treningu biegowego oraz odżywiania.
© Active Life Energy.

Kontakt

Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
*pole obowiązkowe
Dziękujemy za kontakt.
Wiadomość została wysłana pomyślnie.