Izotonik dla biegacza. Czy warto?
Napoje izotoniczne, zwane potocznie izotonikami, cieszą się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród sportowców wyczynowych, jak również osób aktywnych, trenujących jedynie rekreacyjnie.

Napoje izotoniczne, zwane potocznie izotonikami, cieszą się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród sportowców wyczynowych, jak również osób aktywnych, trenujących jedynie rekreacyjnie. Nie ulega jednak wątpliwości, że opinie na ich temat bywają skrajnie odmienne. Czy warto pić izotoniki? Sprawdźmy.
Czym są napoje izotoniczne?
Napoje izotoniczne to ciecze, których osmolalność (suma składników stałych) jest zbliżona do osmolalności płynów ustrojowych. Oprócz wody, niezbędnej do nawodnienia komórek ciała, zawierają również elektrolity - sód, potas czy magnez, a także witaminy z grupy B, antyoksydanty, substancje usprawniające przemiany energetyczne oraz glukozę. Wypijając izotonik bezpośrednio po treningu, możesz więc uzupełnić utracone podczas wysiłku pierwiastki, zapobiegając groźnym dla zdrowia niedoborom. Jak przekonują producenci izotoników, takie napoje nawadniają zdecydowanie lepiej niż woda. Czy takie obietnice mają odzwierciedlenie w rzeczywistości?
Dla kogo izotonik?
Walory izotoników docenią szczególnie osoby, które trenują co najmniej 60-90 minut. Podczas długich, intensywnych treningów (np. maratonów czy treningów wydolnościowych) izotonik nierzadko okazuje się koniecznością. Inne napoje nie posiadają odpowiedniej osmolalności, a co za tym idzie – nie są w stanie skutecznie nawodnić komórek. Warto dodać także, że zawarty w izotonikach sód wspomaga wchłanianie wody. W przypadku „okazjonalnych” biegaczy, którzy biegają rekreacyjnie na krótkich dystansach, równie dobrym „nawadniaczem” okaże się zwykła woda.
Izotonik dla biegacza - jak wybrać najlepszy?
Zanim sięgniesz po napój izotoniczny zwróć więc uwagę na jego skład. Sprawdź zawartość jonów (magnezu, potasu, wapnia i sodu) oraz witamin. Unikaj popularnych, kolorowych napojów, pod których ciężarem uginają się półki w supermarketach. Większość z nich zawiera zupełnie zbędne substancje chemiczne, takie jak polepszacze smaku czy barwniki. Takie substancje nie tylko nie pomagają naszemu organizmowi, ale są dla niego wręcz szkodliwe.