Jak zbudować formę? Samodzielnie.

Twoja Forma w Twoich Rękach! Coraz więcej ludzi zmienia przyzwyczajenia żywieniowe i rozpoczyna regularną aktywność.

undefined


Żyjemy w erze kultu ciała i wizerunku, gdzie wysportowani mają większe szanse na odniesienie sukcesu na polu osobistym oraz zawodowym. Coraz większa grupa ludzi zmienia przyzwyczajenia żywieniowe i rozpoczyna regularną aktywność. Ciężko pracują na to, żeby osiągnąć idealne proporcje.


Epoka kultu ciała

Niestety, szanse nie są wyrównane. Niektórzy są genetycznie stworzeni do atletycznej budowy, inni muszą pracować na nią ze zdwojoną siłą. Nie ma jednej doskonałej drogi do osiągnięcia wymarzonej sylwetki, ALE warto zastanowić się nad kluczowymi czynnikami wpływającymi na efektywność odbywanego treningu.

Po pierwsze trening

Właściwie dobrany trening jest jednym z najważniejszych elementów prowadzących do sukcesu. Prawidłowy dobór obciążeń, intensywność ćwiczeń czy czas ich trwania pozwalają na osiągnięcie wymarzonych rezultatów. Nie należy jednak zapominać, że trening jest tylko bodźcem stymulującym syntezę białek mięśniowych, ale sam w sobie nie powoduje wzrostu masy mięśniowej.

Jej przyrostu nikt nie zauważa podczas trwania wysiłku. Zmiany, jakie możemy zaobserwować to ewentualne "spuchnięcie" (popularna "pompa mięśniowa:), które jest niczym innym jak wynikiem zmian uwodnienia poszczególnych mięśni.

Trening jest pewnego rodzaju sygnałem "włącz" dla przyrostu masy i siły mięśniowej. Daje on sygnał do naszego DNA, który to może prowadzić m.in. do wzrostu syntezy białek mięśniowych. Prawidłowo ułożony trening kształtujący wszystkie partie mięśniowe jest tutaj niezbędny, ALE sam w sobie nie zapewni nam ostatecznego sukcesu. Dużo zależy od tego czy pomiędzy treningami dostarczymy organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych oraz zapewnimy wystarczającą ilość snu.

Po drugie żywienie i suplementacja

Choć bez odpowiednio wykonanego treningu, nawet najlepiej opracowany jadłospis i suplementacja nie będą skuteczne, to bez nich, ciężka praca na siłowni często nie przynosi pożądanych efektów. Do budowania masy czy siły mięśniowej potrzebne są bowiem składniki odżywcze, takie jak aminokwasy czy węglowodany. Aminokwasy dostarczane czy to w postaci typowych posiłków, czy też przy pomocy suplementów: BCAA, Glutamina, Białko stanowią podstawowy budulec nowo powstających włókien mięśniowych, jak również wchodzą w skład enzymów czy hormonów regulujących przemiany energetyczne w naszym organizmie. Węglowodany natomiast dostarczają nam energii wykorzystywanej w procesach syntezy. Stąd też w okresie budowania siły i masy mięśniowej, połączenia źródeł aminokwasów i węglowodanów są często wykorzystywane przez użytkowników siłowni. Popularny ryż z kurczakiem, tuńczyk z makaronem, odżywki białkowe czy odżywki typu gainer szybko dostarczają łatwo przyswajalne aminokwasy i węglowodany. Dzięki temu, prawidłowo zastosowane w okresie treningowym pozwalają na odpowiednie przyrosty masy czy siły mięśniowej.

Po trzecie styl życia

Niezbędnym elementem budowania formy jest właściwy styl życia. Trening i plan żywieniowo-suplementacyjny będą skuteczne wówczas, gdy zapewnimy naszemu organizmowi odpowiednią ilość snu i czasu na regenerację, którego to potrzebuje, by stworzyć nowe struktury białkowe, w tym włókna mięśniowe, hormony czy enzymy. Stąd też sen oraz odpowiedniej długości przerwy pomiędzy kolejnymi sesjami treningowymi są konieczne, by procesy syntezy mogły następować w odpowiednim tempie. Tutaj też warto uświadomić sobie, iż poprzez odpowiednią "higienę" życia rozumiemy również ograniczenie ilości spożywanego alkoholu, który hamuje procesy syntezy i wspomaga kataboliczne działanie kortyzolu wytwarzanego podczas każdej sesji treningowej. Stąd też nie należy planować imprez zakrapianych alkoholem, kiedy jesteśmy w okresie ciężkiego treningu ukierunkowanego na wzrost masy i siły mięśniowej.

Po czwarte zdrowy rozsądek bez dopingu

W przypadku budowania formy powinniśmy się nastawić na spokojną i długotrwałą pracę, która pozwoli nam osiągnąć przyrost naturalnej masy czy siły mięśniowej. Może to nastąpić szybciej, gdy w treningu stosowane są środki dopingujące, jednakże warto pamiętać, iż są one obarczone dużym ryzykiem zdrowotnym, a ich efekty są krótkotrwałe.
Prawdziwa masa mięśniowa nie przyrasta z treningu na trening, w tempie 5 kg w miesiąc. Na jej zbudowanie potrzebujemy zdecydowanie więcej czasu. Jednakże efekt, który osiągniemy będzie długotrwały, a jego utrzymanie nie będzie uzależnione od tego, czy bierzemy środki farmakologiczne czy nie.

Ponadto, warto wspomnieć, iż stosowanie środków dopingujących prowadzi do szeregu nieodwracalnych zmian m.in. w wątrobie, sercu czy stawach. Podczas naturalnego treningu siła mięśniowa rośnie wprost proporcjonalnie do siły ścięgien i więzadeł, co ogranicza ryzyko kontuzji. W przypadku środków dopingujących, przyrosty masy i siły mięśniowej są najczęściej nieproporcjonalnie wyższe, co w rezultacie prowadzi do szeregu zerwań ścięgien i więzadeł, a więc kontuzji wymagających nie tylko operacji, ale również żmudnej rehabilitacji. Warto więc budować masę w sposób naturalny, co zapewni nam nie tylko zdrowy i naturalny wygląd, ale również utrzymanie wypracowanej sylwetki w dłuższym okresie czasu.

Zbudowanie formy i wymarzonej sylwetki jest więc procesem długotrwałym, który wymaga nie tylko systematycznych treningów, ale również zdrowego, zbilansowanego odżywiania czy suplementacji. Pamiętajmy, że stosowanie środków dopingujących da nam efekt tylko krótkotrwały, a przecież nie na tym nam zależy.

Zmiana stylu życia na aktywny to podstawa!

Kontakt

Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
*pole obowiązkowe
Dziękujemy za kontakt.
Wiadomość została wysłana pomyślnie.