Jaki rower kolarski i za jaką cenę wybrać?

Czy jesteś miłośnikiem jazdy na rowerze? Z pewnością przyznasz, że dobry sprzęt to podstawa udanej jazdy. A skąd wiedzieć, który pojazd będzie najlepszy? Jaki rower kolarski i za jaką cenę wybrać? Wiele zależy od podłoża, po którym zamierzasz się przemieszczać. W tym artykule podpowiadamy, czym się kierować przy zakupie. Poznaj wszystkie najważniejsze wskazówki na ten temat.

Kolarstwo torowe – rower
Kolarstwo torowe wymaga posiadania odpowiedniego wyposażenia i umiejętności. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i ułatwić jazdę, powinieneś zadbać o swój pojazd. Rower torowy, jak nazwa wskazuje, jest stworzony z myślą o ściganiu się na torach zwanych welodromami, które przypominają bieżnię lekkoatletyczną. Główne cechy takiego pojazdu to dobra aerodynamika, brak hamulców i przerzutek oraz wysokie ciśnienie w oponach. Koła mają zazwyczaj średnicę 28 cali. Rowery do kolarstwa torowego nie różnią się znacznie od rowerów szosowych.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu roweru torowego?

 • Wybierz rower z lekką konstrukcją. Każdy dodatkowy gram i kilogram będzie niepotrzebnie obciążał i spowalniał Cię podczas jazdy.
 • Geometria pojazdu powinna być zbliżona do roweru szosowego.
 • W przypadku roweru torowego istotny jest typ bezpośredniego przeniesienia napędu, czyli ostrego koła. Powinno być ono połączone z łańcuchem. Nie ma możliwości jazdy bez pedałowania. Rower wyróżnia się tym, że jest pozbawiony przerzutek i nie ma hamulców.
 • Zwróć uwagę na typ kierownicy. Rowery torowe wyposażone są w kierownicę typu baranek.

Kolarstwo torowe - rower cena
Rowery do kolarstwa torowego mimo pozornie ubogiego wyposażenia kosztują zazwyczaj od 3 500 zł do nawet 10 000 zł. Czy warto szukać oszczędności? Niska cena może wskazywać na produkt marketowy, którego jakość jest również niższa. Jeśli zależy Ci więc na dobrym wyposażeniu i jesteś osobą zaawansowaną, zadbaj o każdy szczegół i licz się z dość sporym wydatkiem.

Kolarstwo górskie – rower
Czy jesteś miłośnikiem wysokiej prędkości i adrenaliny? Chcesz spróbować swoich sił lub masz już doświadczenie w kolarstwie górskim? Takie pojazdy znacznie różnią się od jednośladów przeznaczonych do jazdy szosowej czy tej po leśnych ścieżkach lub w terenie mieszanym. Niestety nie powstał jeszcze rower, który sprawdzi się w każdej sytuacji, dlatego przed zakupem musisz dokładnie ustalić, po jakich trasach będziesz się poruszał. Określ też swój poziom zaawansowania i konkretne potrzeby. Rowery do kolarstwa górskiego powinny przede wszystkim posiadać sprawne hamulce, mocną, wręcz pancerną konstrukcję i przynajmniej przednią amortyzację. Na jakie cechy jeszcze powinieneś zwrócić uwagę przed zakupem?

Kolarstwo górskie - jaki rower wybrać?

 • Większość tego typu rowerów wyposażono nisko osadzone ramy. Takie wyprofilowanie pojazdu zmusza kolarza do przyjęcia pozycji przesuniętej ku przodowi. To zdecydowanie ułatwia poruszanie w górzystym terenie i zwiększa stabilność przy dynamicznych zjazdach.
 • Rower do kolarstwa górskiego powinien zapewniać elastyczną kontrolę tempa jazdy. Często w tym celu stosuje się kasety z zakresami przełożeń 11-34, 11-32, 11-28.
 • Zwróć uwagę, czy rower górski, który zamierzasz kupić, gwarantuje dobre tłumienie drgań i zapewnia stabilność oraz komfort podczas pokonywania wzniesień.
 • Szukaj pojazdu z obustronnymi hamulcami tarczowymi. To one zapewnią siłę hamowania i odporność na czynniki atmosferyczne oraz łatwiejszą naprawę.
 • Opony w rowerze górskim powinny być grube. Dzięki temu poradzą sobie nawet na kamienisto-ziemistej powierzchni nie pozbawiając Cię komfortu jazdy.

Na jaką kwotę przygotować się w przypadku zakupu wyżej wymienionego sprzętu? Prawdopodobnie będzie to kwota około 3000 zł, jednak wiele zależy od marki i producenta, u którego chcesz kupić sprzęt.

Kolarstwo szosowe – rower do twardego podłoża
Czy interesuje Cię szosowe kolarstwo? Rower do tego typu jazdy powinien być przede wszystkim dopasowany do twardego podłoża. To jednoślad stworzony z myślą o tych, którzy planują długie dystanse i lubią szybką jazdę po asfaltowych drogach. Co ciekawe, takie pojazdy są też niezwykle stylowe, dlatego z pewnością docenią je esteci. Jeśli chcesz wiedzieć, co to jest kolarstwo szosowe i jak zacząć trenować, przede wszystkim ustal, czym się kierować przy zakupie takiego roweru.

Jaki rower - kolarstwo szosowe?

 • Dostosuj pojazd do długości swoich kończyn – mierząc od krocza do podłoża. Następnie uzyskaną długość pomnóż przez 0,67. Otrzymany wynik to sugerowana wielkość ramy. Odpowiednie dopasowanie tego parametru sprawi, że jazda nie będzie obciążać Twojego kręgosłupa i powodować uczucia dyskomfortu.
 • Jako osoba początkująca możesz wybrać prostą konstrukcję roweru. Z czasem, gdy zdobędziesz dodatkowe umiejętności, będziesz mógł wymienić swój sprzęt. W pierwszej kolejności dowiedz się, jak właściwie konserwować pojazd i popracuj nad swoją jazdą oraz techniką hamowania. Wybierz hydrauliczne hamulce tarczowe lub nieco tańszy model szczękowy.
 • Aby poprawić komfort jazdy, zwróć uwagę, czy rower umożliwia montaż ogumienia szerszego niż standardowe 25 mm, czyli np. 28 mm lub nawet więcej.
 • Zwróć uwagę na układ napędowy wraz z przerzutkami. Za standard uznaje się napędy 9 – 11 rzędowe.
  Jeśli zależy Ci na oszczędności, zamiast ramy wykonanej z karbonu wybierz lekką ramę aluminiową. Rower szosowy kosztuje zazwyczaj od 2000 zł - 3500 zł. Niższa cena może wskazywać na produkt marketowy, którego jakość jest nieco niższa.

Rower stacjonarny – kolarstwo
Co ciekawe, kolarze mogą też trenować mimo niesprzyjających warunków pogodowych. Nawet śnieg i mróz nie stanowią przeszkody, ponieważ w takich sytuacjach sprawdza się kolarski rower stacjonarny. W ten sposób imitujesz prawdziwą jazdę i poprawiasz swoją sportową formę. To znakomite narzędzie do poprawy wytrzymałości siłowej, z którego korzysta wielu zawodowych kolarzy. Jaki rower stacjonarny wybrać?

Rower stacjonarny - na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

 • Poziomy trudności – niektóre urządzenia oferują zmianę poziomu trudności, który możesz dopasować do swoich potrzeb i możliwości. To dobra opcja dla początkujących, których umiejętności z czasem będą się zmieniać.
 • Maksymalna waga użytkownika – sprawdź, jaki ciężar maszyna jest w stanie udźwignąć. Być może z urządzenia będą korzystały też inne osoby, dlatego powinieneś starannie dopasować sprzęt do sportowców.

Do wyboru masz rower magnetyczny lub mechaniczny. Ceny oczywiście są zróżnicowane w zależności od modelu i poszczególnych parametrów.

Rower kolarski – cena
Zakup nowego roweru to zawsze pewna przygoda. Ograniczenie może stanowić nie tylko brak wiedzy, ale przede wszystkim budżet, jaki mamy na ten cel. Czym kierować się przy zakupie, by uniknąć niepotrzebnych wydatków? Przede wszystkim ustal, jaki rodzaj pojazdu Cię interesuje. Czy ma to być rower szosowy, górski, torowy, przełajowy czy miejski? Niestety, podczas wizyty w sklepie problem często jeszcze bardziej się komplikuje. Bogata oferta niekiedy utrudnia dokonanie wyboru. Niektóre modele swoją ceną mogą przypominać zakup małego samochodu. Kwoty sięgają kilkunastu tysięcy złotych, jednak tańsze modele stworzone z myślą o początkujących możesz nabyć już za 2000 zł.

Nie bój się pytać sprzedawcę o radę. Zanim wybierzesz swój rower marzeń, przymierz się do niego i spróbuj, chociaż kawałek na nim przejechać. To pomoże Ci ustalić, czy pojazd jest wygodny, a każdy z nas może mieć inne, subiektywne poczucie komfortu. Niektóre elementy takie jak siodełko czy kierownica mogą zostać później przez Ciebie wymienione. Od razu zwróć uwagę na serwis i obsługę w danym sklepie. Możliwe, że będziesz mógł skorzystać ze współpracy posprzedażowej.

Kolarstwo w Polsce stale się rozwija. Być może i Ty chciałbyś poszerzyć swoje umiejętności w tym zakresie. Przede wszystkim zdobądź wiedzę na temat sprzętu, którego potrzebujesz i rodzaju planowanej aktywności. Dowiedz się, na czym polega prawidłowa dieta kolarza - co jeść przed i po treningu, co to jest kolarstwo przełajowe, a co to jest kolarstwo szosowe i jak zacząć trenować. Podczas wysiłku miej ze sobą żele energetyczne i pamiętaj o tym, jak pomocne są odżywki i suplementacja dla kolarzy.

Poznaj dokładnie, co to jest kolarstwo - rodzaje kolarstwa mogą Cię zaskoczyć. Dzięki zdobytej wiedzy ustalisz, czy Twoim marzeniem jest kolarstwo torowe, kolarstwo szosowe czy kolarstwo górskie. Jak zacząć? Skorzystaj z powyższych wskazówek, co do sprzętu, a zapewnisz sobie odpowiedni komfort jazdy. Teraz już wiesz, na jaki wydatek przygotować się podczas zakupu roweru. Zadbaj o dobry sprzęt i wyposażenie, a potem ciesz się swoimi kolarskimi osiągnięciami.

Kontakt

Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
*pole obowiązkowe
Dziękujemy za kontakt.
Wiadomość została wysłana pomyślnie.