Jaki rower triathlonowy wybrać?

Czy planujesz swój pierwszy udział w triathlonie? Chcesz się dobrze przygotować do zawodów i zastanawiasz się, jaki rower triathlonowy wybrać? Podczas wyścigu każdy szczegół ma znaczenie.

Czym się różni rower triathlonowy od szosowego?
Triathlon to zawody, które wymagają szczególnego przygotowania. Treningi nie mogą opierać się wyłącznie na ćwiczeniu jednych partii mięśniowych, ale całego ciała, ponieważ wyścig dzieli się na trzy etapy: pływanie, jazdę na rowerze i bieg. Poza nienaganną formą fizyczną na szybkie dotarcie do mety wpływa dobry ubiór, sprzęt i pojazd, którym się porusza zawodnik. Drugim odcinkiem, jaki musi pokonać każdy uczestnik, jest trasa rowerowa. Liczy się każda sekunda i minuta, dlatego nie wystarczy zwykły rower, jakim jeździsz na co dzień. Zastanawiasz się, jaki rower na pierwszy triathlon? Czym różnią się rowery triathlonowe od szosowych?


Rower triathlonowy

To specjalny rodzaj roweru, który został stworzony z myślą o poprawie wyników uczestnika triathlonu poprzez optymalną aerodynamikę. Możesz wybrać się nim na przejażdżkę po mieście, ale jego cel jest inny. Został ukształtowany w taki sposób, by jak najlepiej wykorzystać siłę sportowca i umożliwić mu ukończenie wyścigu bez niepotrzebnej utraty energii. W rowerze triathlonowym kąt rury podsiodłowej wynosi 76-78 stopni.


Rower szosowy

Rower szosowy to najczęściej spotykany na drogach rodzaj roweru. Został stworzony z myślą o pokonywaniu zakrętów i potrafi przystosować się do różnych rodzajów podłoża oraz dobrze sobie radzi na zakrętach. Kąt rury podsiodłowej jest utrzymywany na poziomie 73-74 stopni.


Rower triathlonowy a szosowy - różnice

Jak wspomnieliśmy wcześniej, każdy z wyżej wymienionych rowerów został stworzony w innym celu. Przed zakupem należy zastanowić się nad tym, jakie mamy potrzeby i w jakich warunkach będziemy korzystać z pojazdu. Jeśli bierzemy udział w zawodach takich jak triathlon, zależy nam na osiągnięciu jak najlepszych wyników, dlatego warto wybrać rower stworzony do tego zadania - aerodynamiczny i energooszczędny.Na rynku możemy spotkać też rowery czasowe. Oczywiście jak nazwa wskazuje, pomagają osiągnąć dobre tempo jazdy, jednak nie są polecane w przypadku triathlonu. Okazuje się, że ich komfort pozostawia wiele do życzenia. Takie pojazdy sprawdzą się na krótkich odcinkach podczas jazdy indywidualnej, ale zawody rządzą się swoimi prawami.


Rower triathlonowy - jaki wybrać?
Jaki rower do triathlonu wybrać? Zwróć uwagę na jego cechy charakterystyczne. Rower na triathlon wyróżnia się nie tylko cienką ramą, ale i konstrukcją. Doskonale radzi sobie z oporem powietrza i potrafi rozpędzić się do wysokich prędkości. Budowa pojazdu sprawia, że sylwetka kolarza jest wysunięta do przodu, dzięki czemu mięśnie czworogłowe nóg są odciążane i sportowiec nie traci sił. Kolejnym etapem wyścigu jest bieg, dlatego warto zachować energię na ten wyczerpujący wysiłek.


Rama triathlonowa
Rowery do triathlonu mają zmniejszyć opór powietrza i ułatwić szybsze dotarcie do mety. Duże znaczenie ma ich rama. Podczas wyboru roweru do triathlonu prawdopodobnie szybko zetkniesz się z parametrami „stack” oraz „reach”. Czym się różnią? Chodzi o dobór odpowiedniej wielkości ramy. Stack to wysokość od środka suportu do górnej krawędzi główki ramy, a reach to długość ramy liczona od środka suportu do górnej krawędzi główki ramy.


Zakup roweru do triathlonu trzeba zacząć od wyboru ramy, ponieważ inne jego części można później z łatwością wymienić. Zazwyczaj producenci podają nam wszystkie szczegóły dotyczące danego pojazdu i przedstawiają cały zestaw liczb opisujących geometrię ramy. Zwróć uwagę przede wszystkim na:

  • długość rury podsiodłowej,
  • długość rury górnej,
  • kąt i długość główki ramy,
  • rozstaw kół.


Jaki rower do triathlonu na początek?

Jaki rower do triathlonu dla amatora będzie najlepszy? Na pewno początkujący nie powinni wybierać roweru czasowego, ponieważ sterowanie nim wymaga doświadczenia i pewnych umiejętności. Bez przygotowania trudno poradzić sobie z jego agresywną geometrią. Pamiętaj, że bezpieczeństwo jest najważniejsze podczas wyścigu. Rower do triathlonu dla początkujących nie musi pochodzić z najwyższej półki cenowej, ale powinien spełniać wymogi tych zawodów.


Rower triathlonowy - cena
Ile kosztuje rower do triathlonu? Cena zależy od konkretnego producenta, marki i modelu. Waha się od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wybierz mocną, aerodynamiczną maszynę i miej pewność, że będziesz bezpieczny na zawodach. Jaki rower triathlonowy? To zależy od Ciebie. Nie zwracaj uwagi wyłącznie na cenę, ale przede wszystkim budowę pojazdu, charakterystyczne ułożenie ramy i inne udogodnienia, które pomogą Ci dotrzeć do mety. Zanim zdecydujesz się na konkretny model, wypożycz go i wypróbuj (jeśli tylko masz taką możliwość).


Jaki rower na triathlon wybrać?

Zazwyczaj im droższy rower, tym jest lżejszy, co zdecydowanie ułatwia jazdę i przyczynia się do poprawy wyników uczestnika wyścigu. Przykładowe rowery - triathlon:

  • Canyon Speedmax,
  • Pinarello Bolide TT,
  • Dimond Marquise.


Poza zakupem odpowiedniego pojazdu kluczowym czynnikiem gwarantującym sukces jest skrupulatne trzymanie się planu treningowego. W grafiku muszą znaleźć się zarówno ćwiczenia siłowe, bieganie, pływanie, jak i jazda na rowerze. Jeśli jesteś osobą początkującą, pamiętaj, by nie jeść tuż przed wysiłkiem, ponieważ może pojawić się kolka u biegacza.


Samodzielne zbudowanie formy przyniesie Ci dużo satysfakcji i pomoże osiągnąć wszystkie zamierzone cele treningowe. Nie zapomnij, że przed zawodami bardzo ważna jest Twoja dieta i nawadnianie organizmu. Weź ze sobą napój na rower i żele energetyczne. Nie skupiaj się wyłącznie na zwycięstwie. Ciesz się z pokonywania własnych słabości i pamiętaj, że mierzysz się z samym sobą, bólem i dystansem.

Kontakt

Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
*pole obowiązkowe
Dziękujemy za kontakt.
Wiadomość została wysłana pomyślnie.