Jaki rower wybrać na triathlon Ironman?

Rower jest podstawowym wyposażeniem każdego triathlonisty. Druga część wyścigu to odcinek kolarski, dlatego bez tego pojazdu nie ma możliwości udziału w zawodach. Jaki rower wybrać na triathlon Ironman? Czym się kierować przy zakupie jednośladu? Przedstawiamy najważniejsze wskazówki na ten temat.

Rower na Ironman - od czego zacząć?
Czy planujesz udział w zawodach triathlonowych Ironman? To bardzo wyczerpujący wyścig nawet dla osób mających duże doświadczenie w różnych dziedzinach sportu. Trening przygotowawczy musi łączyć trzy rodzaje aktywności: pływanie, jazdę na rowerze i bieganie. Zazwyczaj podczas szlifowania swojej formy skupiamy się na jednym rodzaju ćwiczeń. Tymczasem triathlonista musi sumiennie podchodzić do każdego zaplanowanego zadania sportowego. Jak wybrać odpowiedni rower do Ironman?

Jazda na rowerze to najdłuższy odcinek triathlonu Ironman. Będziesz miał do pokonania dystans 180,2 km. To duże wyzwanie i poważny sprawdzian umiejętności. Na rynku mamy dostęp do wielu modeli i rodzajów rowerów. Od czego zacząć przygotowania pojazdu do zawodów? Ważnym czynnikiem są nie tylko kwestie finansowe, ale też konstrukcja roweru, waga i inne udogodnienia. Jaki Ironman rower będzie najlepszy?


Ironman - jaki rower wybrać?

Kluczową sprawą, jeśli chodzi o wybór roweru do triathlonu, jest niska masa pojazdu, ponieważ powinien on bardzo dobrze radzić sobie z oporem powietrza, ponieważ wtedy będzie mógł rozpędzać się do wysokich prędkości, co sprawi, że zyskasz przewagę nad swoimi rywalami. Podczas zawodów niedopuszczalna jest jazda na kole przeciwnika, czyli utrzymywanie zbyt małych odległości pomiędzy uczestnikami. Każdy sam pracuje na swój sukces. Takie próby łamania regulaminu mogą zakończyć się ostrzeżeniem, a następnie dyskwalifikacją. Powinieneś wybrać rower, który da Ci komfort i nie będzie rozpraszał Twojej uwagi.

Wielu producentów rowerów triathlonowych na Ironman stosuje agresywną geometrię, która pomaga w utrzymaniu wysuniętej do przodu sylwetki kolarza. Dzięki temu, że jest ona jak najbardziej opływowa, pokonasz opór powietrza i łatwiej będzie Ci zwiększyć prędkość bez utraty sił. Taki układ roweru sprawi, że przy pedałowaniu zmieni się ułożenie Twojej miednicy, a mięśnie czworogłowe nóg zostaną odciążone.


Czym się kierować wybierając rower do triathlonu Ironman?

Większość triathlonistów wybiera na zawody rower triathlonowy lub szosowy. Oczywiście żaden sprzęt nie pokona dystansu za Ciebie, a rola regularnych, systematycznych treningów jest nieoceniona. Jednak z pewnością nie chcesz pozwolić, by pojazd utrudniał Ci pokonywanie tak wymagającego dystansu. Nie pozwól, by cokolwiek rozpraszało Twoją uwagę i powodowało dyskomfort. Podczas wyścigu musisz skupić się na osiągnięciu celu, a nie ewentualnych niedogodnościach na trasie. Jakie cechy powinien mieć rower Ironman? Oto wskazówki, które pomogą Ci wybrać najlepszy pojazd do zawodów.

Rower na Ironman - dostosuj pojazd do rodzaju trasy
W pierwszej kolejności odpowiedz sobie na pytanie: czy będę poruszał się po płaskim, czy górzystym regionie? Jeśli pominiesz ten kluczowy czynnik, każda minuta wyścigu może okazać się męczarnią. Szosówka jak nazwa wskazuje, idealnie sprawdza się na gładkiej powierzchni drogi utwardzonej. Możesz w ten sposób szybko zwiększyć prędkość i podnieść efektywność. Z lekkością wykonasz wszelkie manewry i będziesz czuł się komfortowo. Jeżeli jednak zawody organizowane są w górach, zdecydowanie lepszą opcją będzie rower górski.

Rower na Ironman - wybierz odpowiednie elementy
Szczególną uwagę należy poświęcić ramie roweru. Przyjrzyj się długości rury podsiodłowej, rury górnej, kącie i długości główki ramy oraz rozstawie kół. Długość rury podsiodłowej wskazuje na to, czy można regulować wysokość siodełka. To istotny parametr, który wiąże się ze wzrostem uczestnika zawodów. Kątgłówki ramy odpowiada za zachowanie roweru podczas pokonywania zakrętów oraz przyczynia się do reakcji na ruchy kierownicy. Z kolei długość górnej rury wpływa na stabilność i wygodę przy prowadzeniu pojazdu.

Rower na Ironman - cena
Na rynku możesz spotkać wiele rodzajów rowerów, które sprawdzą się na zawodach Ironman. Ich przedział cenowy jest bardzo urozmaicony. W porównaniu z innymi akcesoriami, sprzętami i elementami ubioru, które będą Ci niezbędne podczas wyścigu, rower jest najważniejszym i jednocześnie najdroższym zakupem. Możesz przeznaczyć na niego od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Aby oszczędzić, warto skorzystać z przeceny. Jeśli jednak sytuacja finansowa pozwala Ci na lepszy model, warto w niego zainwestować.

Jeżeli jesteś początkującym triathlonistą lub planujesz swój pierwszy udział w Ironmanie, nie musisz kupować drogiego jednośladu. Aby sprzęt spełnił swoje zadanie, nie musi pochodzić z najwyższej półki cenowej. Wybierz sprzęt, który sprawi, że będziesz czuł się pewnie i komfortowo. Przetestuj pojazd przed wyścigiem. Dzień triathlonu Ironman to nie czas na eksperymenty. Jeśli okaże się, że sprzęt zawodzi, będziesz żałował, że nie wziąłeś ze sobą pojazdu, który towarzyszył Ci na treningach. Dostosuj rodzaj roweru do swojej formy fizycznej. W tym zakresie możesz skorzystać z pomocy sprzedawcy lub innych doświadczonych triathlonistów.

Rower na Ironman - jakie koła wybrać?
Wybierając rower do triathlonu Ironman, powinieneś zwrócić uwagę na koła. Specjaliści zalecają rozmiar 60 z przodu i 88 z tyłu. Doświadczeni kolarze, którzy wiedzą, jak ważne jest maksymalne zwiększenie prędkości przy płaskich trasach, wybierają model 88 zarówno z przodu, jak i z tyłu.

Rower na Ironman - inne udogodnienia i ważne cechy
Zanim wybierzesz swój rower triathlonowy na zawody Ironman, koniecznie ustal, czy masz problemy z kręgosłupem lub plecami. Może się okazać, że potrzebujesz roweru o mniejszych rozmiarach. Większość zawodników startujących w zawodach Ironman kupuje rower szosowy. Ma on wiele zalet. Poza Ironmanem sprawdzi się na wszystkich zawodach triathlonowych, maratonach szosowych, możesz na nim też pojechać na trening grupowy.

Jaki rower na Ironman dla początkujących?
Możesz wybrać rower jedynie z myślą o zawodach. Jednak wielu początkujących sportowców triathlonistów kupuje pojazd, który będą użytkować także podczas treningów. Przede wszystkim ustal, jaki jest Twój cel. Sprawdź, jak będzie wyglądała trasa, którą musisz pokonać oraz przetestuj różne rowery i przekonaj się, jaki jest dla Ciebie najlepszy. Jako nowicjusz z pewnością docenisz większą ilość biegów - które ułatwią Ci między innymi jazdę pod górę. Osoby wyćwiczone nie będą ich tak często używać. Dla początkujących dobrym wyborem będzie rower górski z cienkimi szosowymi oponami zamiast grubych opon terenowych. Oczywiście podstawą są sprawne hamulce i brak awarii pojazdu.

Możesz wybrać sprzęt używany, jednak powinieneś upewnić się, czy wszystko działa bez zarzutu. Nie chcesz doświadczyć przykrych niespodzianek na trasie. Oddaj rower specjaliście, który skrupulatnie oceni jego stan techniczny przed zawodami. Możesz też samodzielnie złożyć rower, który będzie Ci towarzyszył podczas zawodów triathlonowych Ironman. To kolejny sposób na oszczędność.

Poza wyborem odpowiedniego roweru na zawody triathlonowe Ironman nie zapomnij o tym, by zabrać ze sobą kask, który powinien być na Twojej głowie aż do momentu, gdy zakończysz etap kolarski. Pomocne będą też suplementy, które zabezpieczą Cię przed utratą sił i dodadzą energii. Zrób listę niezbędnych rzeczy i nie bój się prosić o radę doświadczonych kolegów sportowców. Dokładnie przemyśl, co będziesz robić w strefie zmian. Podczas zawodów czas przeznaczony na zmianę odzieży nie jest odliczany od ogólnego wyniku. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu z pewnością osiągniesz wyznaczony cel.

Kontakt

Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
*pole obowiązkowe
Dziękujemy za kontakt.
Wiadomość została wysłana pomyślnie.