Jaki ultramaraton na początek?

Ultramaraton to marzenie wielu biegaczy. Pociąga ich dystans, który wydaje się nieosiągalny. Cały bieg jest wyzwaniem kondycyjnym, sprzętowym, logistycznym i mentalnym. Ultra może być łatwiejsze niż myślisz, ale wymaga solidnego przygotowania i wielu godzin spędzonych na treningu.

1. Co musi wiedzieć początkujący ultramaratończyk

Ultramaraton - co to?
Ultramaraton to bieg o dystansie dłuższym niż maraton (42,195 km). Będzie to zarówno bieg na 50 km, jak i na 250 km. Ultramaraton może być biegiem ulicznym, czyli co do zasady płaskim, a także górskim. Górskie można podzielić przede wszystkim z uwagi na przewyższenie (mniejsze lub większe) oraz z uwagi na trudności technicznie.

Ultramaraton - jak się przygotować?
Ultramaratończycy powinni skupić się przede wszystkim na budowaniu wytrzymałości biegowej, czyli wykonywać przede wszystkim treningi w tzw. pierwszym zakresie wytrzymałości (bieg w tempie konwersacyjnym) i sukcesywnie wydłużać kilometraż. Nie można zapomnieć o sile biegowej w postaci podbiegów. W przypadku treningu pod górskie ultra, należy regularnie odwiedzać góry i wykonywać górskie wycieczki biegowe


Nie od razu ultra
Biegi ultra są na tyle popularne i atrakcyjne dla biegaczy amatorów, że niektórzy zaczynają swoją przygodę z bieganiem od ultra. Nie pochwalam tego, ale zabronić nikomu nie mogę. Taka “przygoda” może zakończyć się kontuzją i wyeliminować na dłuższy czas z biegania. Zachęcam do potraktowania przygotowań do ultra, jako celu długofalowego. Najpierw pobiegać na krótszych dystansach, zaliczyć maraton i sukcesywnie zwiększać kilometraż zawodów.

Jedzenie i picie
Podczas wielogodzinnych biegów nawadnianie organizmu i spożywanie posiłków odgrywa niebagatelną rolę i jest kluczem do sukcesu. Niestety woda nie jest najlepszym rozwiązaniem. Podczas biegów ultra warto korzystać z izotoników i pić po małych łykach kilka/kilkanaście razy na godzinę. Najpopularniejszym “posiłkiem” wśród biegaczy są żele energetyczne. Są łatwo przyswajalne, tych bardziej płynnych nawet nie trzeba popijać. Im dłuższy dystans, tym biegacze spożywają więcej jedzenia w postaci stałej. Zasada jest prosta - jedzcie cokolwiek dobrze trawicie podczas biegu, ale wcześniej przetestujcie te posiłki na treningu. Zawody to nie czas na eksperymenty.

Sprzęt
Na płaskie/uliczne ultramaratony nie potrzebujecie wyszukanego sprzętu. Wystarczą buty biegowe z dużą amortyzacją, techniczne spodenki i koszulka. Żele energetycznie w kieszeni lub pasie na biodra. Zazwyczaj uliczne biegi ultra odbywają się na pętli, więc punkty nawadniania powinniście mijać co kilka kilometrów. Sytuacja komplikuje się na biegach górskich. Tam najczęściej najlepiej korzystać z butów trailowych. Na trasie należy mieć ze sobą wyposażenie obowiązkowe (sprawdźcie regulamin biegu!), plecak lub kamizelkę biegową, w którą to wszystko spakujecie, czołówkę po zmroku. Zapas picia i jedzenia też się przyda, bo w górach punkty żywnościowe bywają oddalone od siebie kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt kilometrów.

2. Ultramaraton dla początkujących
Ultramaratony w Polsce są bardzo popularne. Szczególnie te górskie. Ulicznych nie ma wiele. Zapisy na niektóre kultowe biegi kończą się w kilka minut. Czasem jest tylu chętnych, że spośród zgłoszonych odbywa się losowanie, więc bądźcie czujni.

Uliczne ultramaratony
wybór jest niewielki i charakterystyka biegu też nie wymaga skomplikowanych opisów. Ulica to ulica.

  • Kaliska Setka - bieg odbywa się w Kaliszu na na dystansie 100 km. Uczestnicy rywalizują na pętli liczącej 5 km.
  • UltraPark Pabianice 100 km - w Pabianicach oprócz biegu na 100 km odbywa się również bieg 24h i 48h.


Górskie ultramaratony

  • Letni Bieg Piastów 50 km - w Jakuszycach obok Szklarskiej Poręby odbywa się corocznie w sierpniu Letni Bieg Piastów. Wśród dystansów jest do wyboru m.in. bieg na 50 km. Jest to idealny bieg górski dla początkujących. Dystans - jak na ultra - nie jest duży. Przewyższenie - jak na biegi górskie - jest również niewielkie. Góry Izerskie, w których rozgrywany jest LBP są bardzo biegowe, łatwe technicznie, bez trudnych i stromych odcinków.
  • TriCity Trail 49 km lub 83 km - TriCity Trail to prawie górski bieg, prawie nad morzem. Bazą tego festiwalu biegowego jest Wejherowo (prawie nad morzem), natomiast trasy biegów prowadzą przez Trójmiejski Park Krajobrazowy (prawie góry). Spośród dystansów ultra jest do wyboru bieg na 49 km oraz na 83 km. Przewyższenia na tych biegach są niewielkie. Jest to bardziej bieg crossowy aniżeli górski.
  • Ultramaraton Nadbużański - na pięknych terenach Podlasia można pobiec na dystansie 74 km. Przewyższenie jest niewielkie, krajobrazy widowiskowe. Przewagą tego biegu jest również to, że jest to jeden z niewielu biegów organizowanych na wschodzie Polski.
  • Ultramaraton Podkarpacki 50 km, 70 km lub 115 km - sporo ultra dystansów do wyboru, przewyższenie nie jest duże. Brak tu stromych i długich podbiegów, trzeba raczej liczyć na niewielkie górki, ale w dużej częstotliwości.



Życzę powodzenia i zdrowia podczas ultra przygody!

Autor: Karolina Obstój
Ambitna biegaczka startująca przede wszystkim w biegach górskich (najlepiej pod górę!), ale nie stroni również od biegów ulicznych. Trenerka biegania i organizatorka obozów biegowych. W treningu - swoim, jak i zawodników - przywiązuje dużą uwagę zarówno do przygotowania fizycznego, jak i treningu mentalnego - mocne ciało + silna głowa to podstawa. Zawsze uśmiechnięta i rozgadana. Bieganie daje jej siłę, którą chce dzielić się z innymi.
© Active Life Energy.

Kontakt

Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
*pole obowiązkowe
Dziękujemy za kontakt.
Wiadomość została wysłana pomyślnie.