Jakie buty do biegania wybrać i jak dobrać odpowiednio rozmiar?

Rozpoczynasz przygodę z bieganiem i chciałbyś dobrać obuwie? Zastanawiasz się, jakie buty do biegania wybrać i jak dobrać odpowiednio rozmiar? Poznaj nasze rady.

Jakie buty do biegania wybrać na początek?

Zacznij od doboru dobrego obuwia, bo na stopach utrzymuje się całe ciało. Okazuje się, że nie wszystkie buty sportowe będą odpowiednie dla biegaczy. Wbrew powszechnej opinii, bieganie wymaga odpowiedniego przygotowania. O ile ubiór ma drugorzędne znaczenie, tak buty są podstawowym elementem garderoby biegacza. Niewłaściwy dobór butów może skutkować kontuzją i brakiem możliwości podjęcia aktywności fizycznej na długie miesiące. Jak dobrać buty do biegania?

Buty do biegania - jakie wybrać na początek?

 • Ustal, jaki masz rodzaj stopy: neutralną, nadmiernie pronującą czy supinującą. Jeśli masz problem z odpowiedzią na to pytanie, skontaktuj się ze specjalistą.
 • Czy podczas biegania doskwierają Ci problemy ze stawem kolanowym? Wybierz buty z dużą amortyzacją, stabilne oraz bardzo komfortowe.
 • Wybierz buty, w których czujesz się pewnie, tak, jak gdybyś ich nie miał. Ważna jest możliwość swobodnego poruszania palcami u stóp.
 • Jeśli masz płaskostopie lub nadmierną pronację, kup buty ze stabilizacją. Sztywna cholewka pomoże Ci utrzymać stopę we właściwym miejscu.
 • Zwróć uwagę na drop, czyli spadek między piętą a palcami. Jeśli podczas biegu obciążasz kolejno: piętę, całą stopę i wybijasz się z palców, to znaczy, że powinieneś wybrać buty z dropem ok. 10 mm. Jeżeli obciążasz głównie śródstopie kup obuwie z mniejszym dropem na przykład 6 mm.

Jak dobrać rozmiar butów do biegania?

Jak dopasować buty do biegania pod względem rozmiaru? Czy buty do biegania powinny być większe od tych, noszonych na co dzień? Przyjął się pogląd, że powinniśmy wybierać obuwie o 1 numer większe, od zakładanego na inne okazje. Czy to prawda?

Pamiętaj, że podczas biegu stopy naturalnie puchną z wysiłku, zmęczenia, obciążeń, przez co powiększają się, a nawet rozpychają się wewnątrz buta. Z tego względu specjaliści zalecają pozostawienie palcom nieco luzu i dobór większego obuwia.

Buty do biegania - jaki rozmiar wybrać?

 • Przyłóż kciuk do buta. Sprawdź, czy wolne miejsce jest zbliżone do długości Twojego paznokcia. Taka odległość pomoże Ci uniknąć otarć i da palcom swobodę poruszania.
 • Mierz buty przed zakupem w godzinach popołudniowych, gdy stopy są już lekko spuchnięte.
 • Możesz też użyć tradycyjnej metody, czyli kartki papieru, markera, miarki w cm i odrysować swoją stopę. Nie rób tego w pozycji siedzącej, lecz wtedy, gdy stoisz, ponieważ ciężar ciała opiera się na stopach i wyniki pomiaru mogą się różnić. Następnie zmierz najdalej oddalone od siebie punkty i zapisz je z dokładnością do 0,1 cm. Co ciekawe, pomiary dwóch stóp mogą się nieco różnić.
 • Rozmiar obuwia dobierasz też do długości dystansu, jaki zamierzasz pokonać. Jeśli biegniesz przez jedynie 5 km, wystarczy zapas 0,5 cm. Tymczasem buty dla zaawansowanych, biorących udział w maratonie mają od 0,5 nawet do 1 cm luzu.Jakie wkładki do butów do biegania kupić?
Obuwie to nie wszystko. Wielu biegaczy sięga też po wkładki. Aby je prawidłowo dobrać, należy dokonać dokładnej diagnostyki stóp. Specjalista może ocenić stopy, stawy skokowe, kolanowe, a nawet całą postawę pacjenta. Skorzystaj z takiej pomocy, jeśli często przytrafiają Ci się odciski czy modzele. Wkładki sprawią, że ciężar ciała równomiernie rozłoży się na stopie i żadna jej część nie będzie nadmiernie obciążona. Czy wiesz, że znaczenie ma nie tylko rozmiar obuwia czy dobór wkładek, ale też rodzaj powierzchni, po której będziesz biegał? Inne buty sprawdzą się na asfalcie, inne w terenie czy w górach. Poniżej znajdziesz konkretne wskazówki, które pomogą Ci dokonać najlepszego zakupu.

Jakie wybrać buty do biegania po asfalcie?
Jakie kupić buty do biegania? Przede wszystkim ustal, po jakim podłożu zamierzasz biegać. Jeśli wyznaczasz sobie ścieżki miejskie i będziesz biegać po asfalcie, musisz wiedzieć, że taka twarda powierzchnia wymaga większej amortyzacji i stabilizacji stopy. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku podłoża takiego, jak: kostka brukowa czy beton. Rodzaj wybranej przez Ciebie powierzchni ma duży wpływ na stan kolan i stawów. Aby uniknąć kontuzji, nie zapominaj o rozgrzewce przed treningiem. Trzeba przyznać, że wszystkie maratony odbywają się na asfalcie. Ta powierzchnia gwarantuje lepszą absorpcję wstrząsów niż beton. Trudności mogą pojawić się podczas wysokich temperatur. Latem asfalt nagrzewa się i potęguje uczucie gorąca.


Jakie wybrać buty do biegania w terenie?
Jeśli biegasz w terenie i zastanawiasz się, jakie najlepsze buty do biegania wybrać, pamiętaj, że trawa jest bardzo dobrym podłożem do biegania. Ze względu na swoją miękkość zapewnia świetną amortyzację. Wielu sportowców uważa ją za najlepszą powierzchnię do biegania. Jeśli mieszkasz w mieście, prawdopodobnie nie masz dostępu do takiego podłoża. Warto więc zaplanować trening na stadionie, w parku lub na łące. Trawa w przeciwieństwie do asfaltu czy betonu nie nagrzewa się latem, dzięki czemu nie będziesz czuł przegrzania podczas wysiłku. Jeżeli biegasz tam, gdzie pojawia się błoto, but może się ślizgać. Warto wybrać buty z podeszwą zapobiegającą upadkowi.


Jakie wybrać buty do biegania po lesie?
Jakie są dobre buty do biegania po lesie? Wybierz obuwie zapewniające dobrą przyczepność, właściwie utrzymujące stopę i dające dodatkową amortyzację. Możesz wybrać kilkumilimetrowe korki czy kauczukową podeszwę. Zawsze bierz pod uwagę trudne warunki, w jakich możesz się znaleźć podczas treningu. Ścieżki leśne to bardzo dobry rodzaj podłoża do biegania. Miękka powierzchnia amortyzuje lądowanie, poprawia koordynację człowieka i wymusza zwracanie uwagi na to, gdzie stawiasz kroki. Brak czujności może skutkować między innymi skręceniem kostki.


Jakie wybrać buty do biegania po górach?
Na górskich szlakach możesz spodziewać się przeszkód, takich jak kamienie, korzenie czy skały. Wybierz obuwie chroniące zarówno Twoją stopę, jak i sam but przed uszkodzeniem. Lżejsze buty będą mniej wytrzymałe, ale będą lepiej oddychać. Buty do biegania nie powinny być zbyt sztywne i ciężkie - liczy się każdy gram, szczególnie gdy biegniesz pod górę. Ponadto obuwie do treningu w górach nie może mieć nadmiernej amortyzacji, ponieważ wiąże się to z ograniczeniem stabilności. Zwróć uwagę na podeszwę i rodzaj gumy. Powinna być miękka i odporna na ścieranie.


Jakie wybrać buty do biegania na bieżni?
A jakie buty do biegania na bieżni elektrycznej będą najlepsze? Bieżnia mechaniczna sama w sobie amortyzuje Twoje ruchy, dlatego tego rodzaju obuwie może mieć mniejszą amortyzację, niż takie do biegania na zewnątrz. Odłóż buty terenowe, wybierz lekkie, przewiewne. Obuwie możesz nosić także podczas treningu na siłowni, powinno więc być uniwersalne.


Jak zacząć biegać w idealnie dobranych butach?
Już wiesz, jakie obuwie do biegania wybrać i jak ważny jest wybór odpowiedniej powierzchni do biegania. Podczas zakupu butów powinieneś uwzględnić rodzaj podłoża do treningu. Jeśli Twoje buty nie zapewnią Ci wsparcia i amortyzacji zwiększysz szanse na wystąpienie urazu czy kontuzji. Jak polubić bieganie?

 • Pomyśl o tym, czy można biegać codziennie? Ciesz się tym, że wzmacniasz mięśnie czworogłowe ud, zginacze bioder, ścięgna podkolanowe, pośladki oraz mięśnie łydek. Ponadto możesz zaangażować mięśnie brzucha i rąk.
 • Ustal swój czas treningowy. Jako osoba początkująca nie skupiaj się na biciu rekordów. Zacznij od 10-minutowego biegu. Stopniowo wydłużaj trening.
 • Nie biegaj codziennie. Daj mięśniom czas na regenerację. Zwracaj uwagę na swoją dietę, również w dni nietreningowe.
 • Jeśli masz taką możliwość, dołącz do klubu biegaczy lub zacznij biegać z przyjaciółką albo przyjacielem. Wspólne treningi to doskonała motywacja i dobry pomysł na spędzenie czasu wolnego.
 • Zwróć uwagę na to jakie tętno podczas biegu jest prawidłowe, a jakie dobre aby schudnąć? Jeśli chcesz mieć trening relaksujący, Twoje tętno nie powinno przekraczać 50-60% HR max. Jeżeli zależy Ci na odchudzaniu i redukcji tkanki tłuszczowej, tętno powinno wynosić nawet 60-70% pulsu maksymalnego. Chcesz wzmocnić swoją wytrzymałość? Puls przy bieganiu utrzymuj na poziomie 70-80% HR max.
 • Zadbaj o akcesoria pomocne podczas biegania. Zobacz jakie są najlepsze aplikacje do biegania. Takie dodatki są lekkie i wygodne w użytkowaniu. Dzięki nim z łatwością zmierzysz dystans i ilość spalonych kalorii.
 • Wybierz właściwe buty do biegania. Jak dobrać odpowiednie obuwie? Wyżej wspomnieliśmy o tym, jakie buty będą odpowiednie do rodzaju powierzchni. Nie lekceważ znaczenia obuwia podczas treningu, ponieważ kontuzja może pozbawić Cię możliwości ćwiczenia na długie miesiące.Wprowadź w życie powyższe wskazówki, a zobaczysz, że pokochasz bieganie a być może wkrótce będziesz planował przygotowanie do tak modnego dziś triathlonu. Powoli przyzwyczajaj swoje ciało do wysiłku i ciesz się efektami. Przekonasz się, że endorfiny uwalniane po wysiłku potrafią zdziałać cuda.

Kontakt

Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
*pole obowiązkowe
Dziękujemy za kontakt.
Wiadomość została wysłana pomyślnie.