Jazda na rowerze - jakie mięśnie pracują?

Czy wiedziałeś, że podczas treningu warto myśleć o mięśniach, które w danej chwili ćwiczymy? To pozwala kontrolować ruch i osiągnąć jeszcze lepsze efekty treningu. A może Twoja aktywność to głównie jazda na rowerze? Jakie mięśnie pracują? Poniżej znajdziesz odpowiedź na te pytania.

Jakie mięśnie rozwija jazda na rowerze?
Czy z jakiegoś powodu nie lubisz siłowni? Czujesz, że pływanie, taniec czy trening siłowy nie są dla Ciebie? Chciałbyś, by głównym elementem Twojego treningu była jazda na rowerze? Jakie mięśnie pracują podczas takiej aktywności? Czy taki ruch zaangażuje całe ciało? A może nadmiernie rozwiniesz dolne partie ciała?

Jazda na rowerze - które mięśnie pracują?
Jeśli zastanawiasz się, jak wpłynie na Ciebie trening kolarza i na jakie mięśnie działa jazda na rowerze, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Okazuje się, że taka aktywność angażuje więcej grup mięśniowych, niż mogłoby się wydawać. Które partie ciała możemy w ten sposób wzmocnić?

Jazda na rowerze - jakie mięśnie rozwija:

  • mięśnie nóg – dwugłowy uda, czworogłowy uda, łydki,
  • mięśnie pośladków - mięsień pośladkowy wielki, średni i mały,
  • mięśnie brzucha – mięsień prosty brzucha, mięsień skośny brzucha, mięsień poprzeczny brzucha, mięsień piramidowy, mięsień wewnętrzny brzucha,
  • mięśnie grzbietu – czworoboczny, najszerszy grzbietu, dźwigacz łopatki, równoległoboczny,
  • mięśnie ramion - kruczo-ramienny, dwugłowy ramienia, ramienny oraz trójgłowy i łokciowy.


Podczas godzinnego treningu na rowerze możesz spalić od 400-500 kcal. To idealna recepta na smukłe uda i zgrabne nogi. Skóra stanie się napięta, a cellulit zniknie. Trening kolarza wymusza zmianę intensywności ćwiczeń – raz wjeżdżasz pod górkę, innym razem pedałujesz po płaskim terenie. Taka zmiana tempa i intensywności to świetny interwał.

Chyba już nikt nie ma wątpliwości, że jazda na rowerze to całkiem niezły trening, prawda?

Jazda na rowerze - mięśnie brzucha
Czy jazda na rowerze wzmacnia mięśnie brzucha? Oczywiście, że tak! Jeśli więc marzy Ci się piękny, płaski brzuch z zarysowanymi mięśniami, niech w Twoim planie treningowym znajdzie się jazda na rowerze. Jakie mięśnie brzucha w ten sposób rozwijasz? Jak wspomnieliśmy wyżej, możesz zaangażować cały brzuch. Taka aktywność pozwala go wzmocnić i ujędrnić.

Jazda na rowerze a mięśnie brzucha – jak go wzmacniać?
Świadomie napinaj mięśnie brzucha i staraj się nimi niejako podnosić nogi. Warto jednak pamiętać, że żadna dieta czy aktywność nie umożliwia miejscowej redukcji tkanki tłuszczowej. Jeśli ćwiczeniom towarzyszy ujemny bilans kaloryczny chudniemy równomiernie na całym ciele. Po jakim czasie zaczniesz dostrzegać efekty na brzuchu? Wiele zależy od Twojego typu sylwetki i tego, gdzie tłuszcz najczęściej się u Ciebie odkłada.

Jazda na rowerze mięśnie pośladków
Jakie mięśnie buduje jazda na rowerze poza brzuchem? Okazuje się, że pięknie kształtuje także pośladki. Trzeba tutaj zaznaczyć, że duże znaczenie ma sposób pedałowania, ustawienie roweru, kąt nachylenia, struktura terenu i wybór przerzutki. Im ciężej się jedzie, tym mocniej angażujemy poszczególne mięśnie. Podobnie jak w przypadku ćwiczeń na siłowni, istotna jest też technika ruchu. Zwróć więc uwagę na poprawną pozycję ciała podczas wykonywanej aktywności. Pomyśl o tym, jakie mięśnie czujesz w poszczególnych fazach ruchu. To one w danym momencie pracują. Dzięki tej świadomości możesz je kontrolować oraz napinać. Przykładowo, gdy wykonujesz ruch pchający, najbardziej angażujesz mięśnie czworogłowe uda i pośladków. Podczas prostowania nogi pobudzasz do pracy swoje łydki.

Jazda na rowerze a mięśnie nóg
Nie trudno się domyślić, że tego typu trening angażuje przede wszystkim mięśnie nóg. Jazda na rowerze to idealny sposób na ich ujędrnienie i pozbycie się uciążliwego cellulitu. Łydki i uda stają się smuklejsze i napięte.

Jazda na rowerze - mięśnie nóg
Możesz poprawić wygląd swoich nóg dokonując drobnych zmian w codziennym grafiku. Spróbuj dojeżdżać do pracy rowerem, samochód zostawiając w garażu. Skorzystają na tym nie tylko Twoje mięśnie, ale i domowy budżet. Systematyczny trening o średniej intensywności nie obciąża nóg, nie musisz się więc obawiać nadmiernego powiększenia ich masy mięśniowej. Po zakończonej aktywności warto też pamiętać o rozciąganiu. To przyśpieszy proces regeneracji i pomoże Ci uniknąć potreningowego bólu.

Czy jazda na rowerze buduje mięśnie?
Już ustaliliśmy, że jazda na rowerze wzmacnia mięśnie wielu partii ciała takich jak brzuch, nogi czy pośladki. Jednak powstaje pytanie, czy sam trening wystarczy do zmiany sylwetki? Zasady budowy mięśni jasno określają, że poza wysiłkiem kluczowe znaczenie ma dieta. By zarysować mięśnie, należy zwiększyć dzienne spożycie kalorii o 20%, zadbać o odpowiednią ilość przyjmowanych węglowodanów, tłuszczów i białka. Kluczowe znaczenie ma także regeneracja. Zalecana ilość snu to 7-8 godzin na dobę. Wszystkie te czynniki połączone z systematycznymi treningami kolarskimi przyniosą satysfakcjonujące efekty.

Rower a ciało - czy jazda na rowerze spala mięśnie?
A może obawiasz się, że jazda na rowerze spali ciężko wypracowane przez Ciebie mięśnie. Nieumiejętna redukcja może doprowadzić do niepotrzebnej utraty tkanki mięśniowej. Aby temu zapobiec, zadbaj szczególnie o to, by w codziennej diecie nie zabrakło pełnowartościowego białka. Sięgaj po różne jego źródła – mięso, jaja, ryby, tofu, nabiał, rośliny strączkowe. Poza ustaleniem planu treningowego dobierz też odpowiedni deficyt energetyczny. W Twojej diecie muszą znaleźć się witaminy i składniki mineralne.

Kolarstwo w Polsce stale się rozwija. Czy i Ty chciałbyś częściej jeździć na rowerze? Jako początkujący przede wszystkim skup się na poszerzaniu wiedzy i wprowadzaniu jej w czyn. Dowiedz się, jaki rower kolarski i za jaką cenę wybrać oraz na czym polega dieta kolarza - co jeść przed i po treningu? Poza tym nie zapomnij, że istnieje wiele rodzajów kolarstwa, które możesz trenować. Ustal, co to jest kolarstwo przełajowe, kolarstwo torowe i kolarstwo górskie.

Jak zacząć? Stopniowo zwiększaj intensywność oraz częstotliwość treningów rowerowych. By nie przemęczyć nadmiernie organizmu, koniecznie regularnie go nawadniaj i miej ze sobą żele energetyczne i przekąski takie, jak banan czy batony dla sportowców.

Teraz już wiesz, jakie mięśnie rozbudowuje jazda na rowerze. Skup się na ich pracy i czerp radość z każdej aktywności fizycznej. To praca nie tylko ciała, ale przede wszystkim umysłu. Z czasem z pewnością dostrzeżesz pozytywne efekty treningu i poprawisz swoją formę.

Jazda na rowerze przynosi szereg korzyści. Jak się dowiedziałeś, buduje wiele partii ciała. Przede wszystkim możesz w ten sposób zaangażować swoje nogi, pośladki i brzuch.

Wzmocnisz też ramiona i mięśnie grzbietu. Dodatkowo przebywanie na świeżym powietrzu sprawi, że organizm zostanie lepiej dotleniony, poprawi się jakość Twojego snu, a zatem i proces potreningowej regeneracji. Wzmocnisz swoją odporność i ustabilizujesz poziom cukru we krwi. Czy nie warto więc przesiąść się z samochodu na rower?

Kontakt

Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
*pole obowiązkowe
Dziękujemy za kontakt.
Wiadomość została wysłana pomyślnie.