Kolarstwo grawitacyjne (MTB) - co to jest i jaki sprzęt będzie odpowiedni?

Czy interesuje Cię kolarstwo grawitacyjne (MTB)? Co to jest i jaki sprzęt będzie odpowiedni? W tym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tego rodzaju aktywności fizycznej. Jeśli lubisz górską jazdę rowerową i chciałbyś stawiać przed sobą nowe wyzwania, koniecznie dowiedz się więcej na ten temat.

Kolarstwo grawitacyjne – czym jest grawitacja rowerowa?
Kolarstwo grawitacyjne inaczej określane jest jako MTB (z ang. mountain biking) albo ekstremalne kolarstwo górskie. To rodzaj kolarstwa górskiego, jazda odbywa się na naturalnych ścieżkach lub wcześniej specjalnie przygotowanych trasach. Nazwa tej aktywności nawiązuje do grawitacji, ponieważ to właśnie siła przyciągania ziemskiego umożliwia rozpędzenie się po wymagających trasach górskich.

Miłośnicy kolarstwa górskiego wykonują skoki na rowerze, a następnie lądują. To ciekawa odskocznia od tradycyjnej jazdy rowerowej, która każdego roku przyciąga rzesze zainteresowanych kolarzy – bez względu na to, czy są zawodowcami, czy też amatorami.

Kolarstwo grawitacyjne MTB to na przykład:

  • dirtjumping – odbywa się na torze z przeszkodami, uczestnicy wykonują różne akrobacje w powietrzu
  • enduro – ten rodzaj kolarstwa grawitacyjnego łączy w sobie długie podjazdy i trudne zjazdy po surowych, górskich szlakach i ścieżkach,
  • downhill – indywidualny zjazd rowerem po ustalonych wcześniej ścieżkach, które najczęściej mają bardzo duże nachylenie, w wielu miejscach znajdują się wyskoki,
  • freeride – jazda przypomina downhill, ale zawodnicy mają więcej wolności,
  • dual slalom – dwóch zawodników zostaje ustawionych obok siebie, następnie poruszają się po stromym zjeździe.

Zanim rozpoczniesz swoją przygodę z kolarstwem grawitacyjnym, wiedz, że pierwszym etapem treningu zawsze powinna być rozgrzewka. Następnie skup się na kształtowaniu dobrych nawyków i przećwicz właściwą pozycję na rowerze. Wielu doświadczonych kolarzy uczy się na własnych błędach lub korzysta z pomocy specjalistów i certyfikowanych instruktorów.

Rower MTB – jaki powinien być?
Rowery MTB muszą być dostosowane do rodzaju powierzchni, po której będziesz się poruszał. Możesz kupić własny rower lub go wypożyczyć. W ekstremalnych warunkach nie sprawdzą się rowery szosowe. Pojazd powinien poradzić sobie z leśnymi szlakami, górskimi ścieżkami i torami przeszkód. Warto zadbać też o ochraniacze na łokcie i kolana, kask, różne akcesoria kolarskie, buty dla kolarza i dobre opony MTB.

Czym powinien się charakteryzować dobry MTB rower?

  • Jeśli jesteś osobą początkującą i nie wiesz jeszcze, jaki styl jazdy preferujesz, wybierz hardtaila z aluminiową ramą i kołami 29 lub 27,5 cala.
  • Wybierz napęd trzyrzędowy.
  • Rama powinna być lekka.
  • Zwróć uwagę na hydrauliczne hamulce tarczowe, które zapewnią Ci bezpieczną jazdę w niełatwym górskim terenie.
  • Początkującym poleca się pedały platformowe, które będą dla Ciebie wygodniejsze przy nauce, ponieważ w nich stopy się nie przesuwają.

Rower MTB męski czy też damski to najpopularniejszy rodzaj roweru w naszym kraju. Górskie rowery mają najczęściej wzmocnioną ramę z większym prześwitem niż ten, który występuje w rowerach szosowych. Wyróżniają się solidnymi hamulcami i prostą kierownicą. Rower MTB to typowy jednoślad wyczynowy. Ma mniejsze koła, dzięki czemu osiąga lepszą zwrotność, mocne opony gwarantują dobrą trakcję na wymagającej powierzchni.

Rozmiar ramy MTB – jak dobrać?
Rama rowerowa MTB to bardzo ważny element pojazdu do kolarstwa grawitacyjnego. Jako osoba początkująca, wybierz lekką ramę aluminiową. Zmierz model przed zakupem i sprawdź, czy pasuje do Ciebie. Stojąc nad rowerem, ustal odległość między górną rurą ramy a swoim kroczem. Rama MTB powinna umożliwiać Ci wsiadanie i zsiadanie z roweru w bezpieczny i wygodny sposób.

Jeśli interesuje Cię kolarstwo górskie, nie wybieraj się od razu na najtrudniejszy szlak. Przede wszystkim regularnie ćwicz jazdę rowerową, najlepiej pod okiem specjalisty. Dowiedz się, jaki strój kolarski wybrać i jak odpowiednio przygotować się do tej aktywności. Zadbaj o akcesoria kolarza i zawsze miej przy sobie żele energetyczne.

Marzy Ci się jazda rowerowa po wymagającym terenie? Chcesz spróbować swoich sił w kolarstwie grawitacyjnym? Skorzystaj z powyższych wskazówek dla początkujących, które pomogą Ci dobrać odpowiedni rower grawitacyjny. Przed zakupem koniecznie zdecyduj, do czego i gdzie pojazd będzie wykorzystywany. To pomoże Ci uniknąć błędów i dobrać odpowiedni jednoślad, który spełni Twoje oczekiwania.

Kontakt

Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
*pole obowiązkowe
Dziękujemy za kontakt.
Wiadomość została wysłana pomyślnie.