MagneUp Shot. Magnez, który ma same plusy

Magnez, nie magnes. Pijemy, nie gryziemy :) Czwarty najważniejszy kation w ludzkim ciele: wyprzedzają go tylko sód, potas i wapń.

undefinedJak odróżnić magnes od magnezu? Jeden ma jeden plus i jeden minus. Drugi, o czym zaraz się przekonacie, same plusy. Nawet z chemicznego punktu widzenia – w naszym organizmie magnez występuje jako dwudodatni jon: Mg2+.

Magnez, nie magnes. Pijemy, nie gryziemy :)
Pod względem ilości jest czwartym najważniejszym kationem w ludzkim ciele: wyprzedzają go tylko sód, potas i wapń. Występuje przede wszystkim w komórkach – ocenia się, że około 20% zawarte jest w mięśniach szkieletowych, 19 % w pozostałych tkankach miękkich, a pozostała część, blisko 60%, zmagazynowana jest w kościach (z czego 30% pod wpływem aktywności hormonalnej może zostać pobrane w obliczu grożącego niedoboru). Około 1% jonów Mg2+ pływa w sąsiedztwie krwinek rozpuszczone w osoczu. W sumie ludzkie ciało zawiera ok. 25 gramów tego pierwiastka1.

Rola magnezu w funkcjonowaniu naszego organizmu jest właściwie niemożliwa do ocenienia. Razem z potasem odpowiada za wytworzenie dodatniego ładunku po wewnętrznej stronie błony komórkowej. Dzisiejsza wiedza pozwala oszacować, że bierze udział w ponad 300 reakcjach niezbędnych do przeżycia komórek, a tym samym całego ustroju Homo Sapiens. Gwarantuje realizację planu zapisanego w kodzie genetycznym na wszystkich poziomach budowy naszego ciała: od pozyskiwania energii z glukozy i produkcji cząsteczek ATP w mikroskopijnych mitochondriach, przez umożliwienie prawidłowego skurczu i rozkurczu włókien mięśniowych (również tych, które tworzą serce), aż po sprawne przesyłanie sygnałów w bodaj najbardziej skomplikowanym komputerze, jaki istnieje na świecie – w ludzkim mózgu2.

Ze względu na zdolność jonów Mg2+ do wiązania się z białkami, trudno jest ocenić faktyczną zawartość magnezu w ludzkim ustroju. Naukowcom udało się jednak oszacować, jak wiele powinniśmy go dostarczać: dzienna porcja dla dorosłej osoby to ok 4,5 mg na kilogram masy ciała na dobę 1. Zapotrzebowanie zwiększa się w czasie ciąży, karmienia piersią i okresie stresu czy choroby. W jakich produktach szukać tego pierwiastka? Nie brakuje go w wodzie mineralnej, płatkach owsianych i warzywach – warto jeść zwłaszcza te zielone. Znajdujący się w nich barwnik chlorofil – zawiera w swojej cząsteczce kationy magnezu1. Wiele wątpliwości budzi sposób przygotowywania posiłków. W kwestii magnezu wyniki badań są szokujące- przetwarzanie czy nawet gotowanie produktów stanowiących źródło tego pierwiastka może zmniejszyć jego zawartość o 85%3 (!) Być może to podstawowa przyczyna niedoboru magnezu, który zdaniem badaczy dotyka większości populacji zamieszkujących wschodnią Europę i aż 70% Amerykanów10,11,12

Jakie mogą być inne

undefined

Powody niedoboru magnezu?

Na samym początku należy wymienić stany prowadzące do spektakularnej hipomagnezemii (pod tym słowem kryje się zmniejszenie ilości magnezu poniżej ustalonej normy). Bez wątpienia dysproporcji w gospodarce elektrolitowej możemy oczekiwać u ludzi niedożywionych. W naszej populacji dotyczy to zwłaszcza starszych, często ubogich osób, których dieta jest zwykle niskokaloryczna, a do tego nie obfituje w wartościowe produkty. Być może warto oznaczyć poziom magnezu w surowicy krwi ukochanej babuni?

Naszej uwadze nie powinni umknąć ludzie młodzi z zaburzeniami odżywiania – chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że chorobliwa walka o utratę kolejnego kilograma może doprowadzić do niezwykle poważnych komplikacji. Jednak o niewystarczającą podaż magnezu można podejrzewać również tych, którzy stoją po przeciwnej stronie – nadmiernie dbający o sylwetkę, prowadzący pozornie zdrowy tryb życia. Rygorystyczna dieta, często monotonna i wykluczająca wiele cennych produktów połączona z morderczymi treningami może być przyczyną groźnych dla życia odchyleń w zasobach magnezu. Jeśli w powyższym akapicie odnajdujesz swój opis, prawdopodobnie jesteś kandydatem do suplementowania tego minerału.

Jeśli wierzyć statystykom, zdrowy człowiek przestrzegający zbilansowanego jadłospisu i ćwiczącego rekreacyjnie nie musi obawiać się hipomagnezemii wywołanej niedostateczną podażą tego pierwiastka w diecie. Sprawa ma się zupełnie inaczej, kiedy weźmiemy pod uwagę cierpiących na choroby zapalne jelit, zarówno te o etiologii autoimmunologicznej (np. choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego), bakteryjnej (np. choroba Whiple’a) czy na podłożu nietolerancji pokarmowych (np. celiakia)4. Jednostki te charakteryzują się zaburzeniami wchłaniania, przewlekłymi biegunkami, czy stolcami tłuszczowymi – każdy z tych objawów sprzyja powstawaniu niedoborów elektrolitowych. Podkreślić należy, że choroby zapalne przewodu pokarmowego dotykają ludzi młodych, często aktywnych fizycznie, chcących cieszyć się życiem i dobrą formą. Bez wątpienia powinni oni bardziej, niż inni zwracać uwagę na odchylenia w poziomie magnezu. Podobną świadomość muszą mieć cierpiący na schorzenia nerek, gdyż również im grożą ciężkie niedobory5,6,7. I znów warto przypomnieć sobie o zdrowiu swoich dziadków, których cynaderki często nie pracują już tak sprawnie, jak nasze. Jeśli już jesteśmy przy seniorach, musimy wspomnieć też o hipomagnezemii wywoływanej przez leki: od antybiotyków(9), po te, które regulują ciśnienie8,9. Częsta w polskiej populacji cukrzyca typu drugiego również bywa przyczyną zaburzeń w gospodarce jonów13.

Mam nadzieję, że Ty nie musisz martwić się wymienionymi wyżej chorobami. Jestem jednak przekonany, że z własnego doświadczenia znasz stres – zarówno emocjonalny, jak i fizyczny. Źródłem tego pierwszego mogą być kłopoty rodzinne, codzienne stanie w korkach czy irytujący kolega/koleżanka w pracy. Drugi natomiast to stan, do którego możemy doprowadzić z własnej woli, wykonując np. trening siłowy bądź testując nowe buty do biegania. Powodować może go też infekcje i choroby przewlekłe. Nie zdziwi Cię na pewno, że oba rodzaje stresu mogą być przyczyną obniżonego stężenia magnezu w Twojej krwi14. Kawa w tej materii również nie pomaga – kiedy wypijasz kolejne espresso, Twoje naczynia krwionośne obkurczają się i ciśnienie tętnicze wzrasta. To sygnał dla nerek, że należy zmniejszyć objętość płynów krążących w krwioobiegu. Twój mózg sygnalizuje wtedy, że pora odwiedzić Świątynię Dumania, zwaną również toaletą. Kolejne porcje moczu pozwalają usunąć nie tylko wodę, ale również elektrolity. W tym mechanizmie tracisz także…magnez.

Remedium
Dr Carolyn Dean to amerykańska lekarka i, jak potwierdza jej 125-stronicowe CV – specjalistka w dziedzinie suplementacji. Jej ulubionym tematem zdaje się być magnez- poświęciła mu kilka ze swoich 35 książek. W jednej z cieszących się największą popularnością, The Magnesium Miracle wyraża opinię, że osiągnięcie optymalnego poziomu Mg2+ bez użycia suplementów diety jest dziś praktycznie niemożliwe14. Bezpiecznie będzie przyjąć, że jest to na pewno bardzo trudne- przyczyn utraty magnezu nie brakuje, a jego uzupełnianie z diety nie należy do łatwych zadań. Ta myśl towarzyszyła tworzeniu ALE MagneUp Shot – pomarańczowy napój, zawierający uderzeniową dawkę magnezu i witaminy B6, która usprawnia jego wchłanianie. Produkt jest odpowiedni dla wegan i wegetarian. Warto wiedzieć, że jego produkcja przebiega zgodnie ze standardami GMP (dobra praktyka produkcyjna) obostrzenia obowiązujące firmy farmaceutyczne.

Jeśli środkiem do prawidłowego funkcjonowania moich narządów i dobrego samopoczucia ma być wypicie shota, zamawiam od razu trzy kolejki! I wznoszę toast za Twoje zdrowie.

 

Autor: Karol Gołębiewski absolwent kierunku lekarskiego (Uniwersytet Medyczny w Łodzi), który w świecie pełnym informacji o zdrowym stylu życia i żywieniu, próbuje znaleźć te, których wartość została potwierdzona naukowo.

Bibliografia

 • Saris NE, Mervaala E, Karppanen H, Khawaja JA, Lewenstam A. Magnesium. An update on physiological, clinical and analytical aspects. Clin Chim Acta. 2000;294:1–26.
 • Altura BM. Basic biochemistry and physiology of magnesium: a brief review. Mag Tr Ele. 1991;10:167–171
 • Fawcett WJ, Haxby EJ, Male DA. Magnesium: physiology and pharmacology. Br J Anaesth. 1999;83:302–320.
 • al-Ghamdi SM, Cameron EC, Sutton RA. Magnesium deficiency: pathophysiologic and clinical overview. Am J Kidney Dis. 1994;24:737–752.
 • Torralbo A, Portoles J, Perez Perez AJ, Barrientos A. Hypomagnesemic hypocalcemia in chronic renal failure. Am J Kidney Dis. 1993;21:167–171.
 • Tattersall JE, Dick C, Doyle S, Greenwood RN, Farrington K. Alkalosis and hypomagnesaemia: unwanted effects of a low-calcium CAPD solution. Nephrol Dial Transplant.
 • Yu ASL. Disturbances of magnesium metabolism. In: The Kidney. Ed: Brenner BM. WB Saunders 6th Ed, Philadelphia, 1999; 1055–1070
 • Dorup I. Magnesium and potassium deficiency. Its diagnosis, occurrence and treatment in diuretic therapy and its consequences for growth, protein synthesis and growth factors. Acta Physiol Scand Suppl. 1994;618:1–55
 • Swaminathan R. Disorders of metabolism 2. In: Textbook of Adverse Drug Reactions, Eds: Davies DM, RE Ferner, H de Glanville. 5th ed. Chapman & Hall Medical, London 1998; 442–540
 • Combs GF, Nielsen FH. Health significance of calcium and magnesium: Examples from human studies. In: World Health Organization. Calcium and Magnesium in
 • Drinking Water: Public health significance. Geneva: World Health Organization Press; 2009.
 • Pao EM, Mickle SJ. Problem nutrients in the United States. Food Technology. 1981:35:58-79.
 • King DE, Mainous AG 3rd, Geesey ME, Woolson RF. Dietary magnesium and C-reactive protein levels. Journal Of The American College Of Nutrition. 2005
 • Jun;24(3):166-71. Available from: MEDLINE with Full Text, Ipswich, MA. Accessed November 6, 2009
 • de Valk VH. Magnesium in diabetes mellitus. Neth J Med. 1999;54:139–146
 • Dean C. The Magnesium Miracle. New York: Ballantine Books; 2007

Kontakt

Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
*pole obowiązkowe
Dziękujemy za kontakt.
Wiadomość została wysłana pomyślnie.