NIETOLERANCJA GLUTENU A PRODUKTY ALENERGY

Maltodekstryna, pozyskiwana z niemodyfikowanej genetycznie kukurydzy, jako główny składnik energii w produktach ALE, jest doskonałym wyborem dla osób aktywnych, które nie mogą lub nie chcą spożywać glutenu w swojej diecie.

Gluten to białko pochodzenia roślinnego, które w ostatnich latach jest mocno badane, ze względu na swój wpływ na zdrowie człowieka. Nazwą "gluten" określa się grupę białek roślinnych, które powszechnie występują w ziarnach niektórych zbóż, takich jak pszenica (gliadyna), żyto (sekalina) i jęczmień (hordenina). Gluten więc naturalnie występuje we wszystkich produktach produkowanych w oparciu o ziarna wymienionych zbóż. Trwa również dyskusja, czy gluten z owsa (awenina) niekorzystnie wpływa na stan zdrowia człowieka, więc również produkty z owsa są pod ostrzałem.

undefined

 

Celiakia: Wróg Najbardziej Znany

Gluten swoją złą sławę zawdzięcza jego bardzo niekorzystnemu działaniu na organizm ludzi z celiakią, alergią na zboża (szczególnie na pszenicę) oraz ludzi z tzw. nadwrażliwością na gluten. Sam problem celiakii dotyczy minimum 1% naszej populacji, podczas gdy nadwrażliwość i uczulenie na gluten może dotyczyć nawet 30% populacji.

Celiakia (tzw. choroba trzewna) należy do najpoważniejszych nietolerancji pokarmowych w żywieniu człowieka prowadząc m.in. do degeneracji kosmków jelitowych, co znacznie obniża wchłanianie składników odżywczych z pożywienia. Ponadto, deformacje lub wręcz zanik kosmków jelitowych prowadzi do szeregu objawów klinicznych m.in. uporczywych wzdęć, biegunek, anemii, przewlekłego zmęczenia czy zmian skórnych. Nieleczona celiakia może również przyczyniać się do rozwoju depresji, osteoporozy oraz różnego rodzaju zaburzeń w rozwoju człowieka. Podobne objawy będą również towarzyszyły alergii czy nadwrażliwości na gluten.

Otyłość i zmiany skórne a gluten

Wśród przeciwników glutenu możemy również spotkać osoby z otyłością, zwłaszcza otyłością typu brzusznego, jak również osoby cierpiące na różnego typu zmiany skórne. Według niektórych naukowców, to właśnie gluten przyczyniać się może do rozwoju otyłości, jak również stoi za rozwojem różnego rodzaju dermatoz skórnych.

Bez względu na przyczynę, dla której gluten jest eliminowany, podstawowym zaleceniem dietetycznym jest wprowadzenie diety bezglutenowej. Oznacza to wykluczenie z diety wszystkich produktów opartych o pszenicę, żyto, jęczmień oraz najczęściej również o owies. Oznacza to w praktyce wyeliminowanie pieczywa, makaronów oraz większości wypieków cukierniczych z diety. Dieta bezglutenowa opiera się przede wszystkim o ryż, ziemniaki i kukurydzę oraz mąkę z nich uzyskiwaną. Oczywiście wprowadza się również do diety proso, grykę, komosę oraz szereg roślin strączkowych.

Aktywni bez glutenu

Wśród osób, które nie mogą lub nie chcą spożywać glutenu w swojej diecie, jest coraz liczniejsza grupa osób aktywnych. W codziennym życiu bez wysokiej aktywności fizycznej większość z nas jest w stanie dostarczyć odpowiednią ilość niezbędnych do życia węglowodanów poprzez spożywanie kasz, ryżu, kukurydzy czy ziemniaków. Niestety problem rozpoczyna się wówczas, gdy organizm należy wspomagać przed, podczas czy po wysiłku fizycznym. Wiele bowiem napoi czy żeli energetycznych posiada węglowodany pozyskiwane najczęściej z pszenicy czy jęczmienia, co wyklucza ich zastosowanie przez osoby unikające glutenu w swojej diecie.

ALENERGY bez glutenu

ALE jest pod tym względem wyjątkowe. Żele, batony, izotonik i odżywki węglowodanowo-białkowe (gainer) w swoim składzie posiadają maltodekstrynę, która pozyskiwana jest z niemodyfikowanej genetycznie kukurydzy. Kukurydza nie jest źródłem glutenu, a więc uzyskiwane z niej węglowodany nie dostarczają nawet śladowych jego ilości. Dlatego wszystkie produkty ALE, w których skład wchodzi maltodekstryna, mogą być stosowane przed, podczas czy po zakończeniu wysiłku bez ryzyka wystąpienia niepożądanych reakcji ze strony przewodu pokarmowego.

Sama maltodekstryna jest najbardziej bezpieczną formą węglowodanów, która minimalizuje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego. W związku z tym stosowanie żeli i izotoników ALE podczas wysiłku, nie tylko będzie zmniejszało ryzyko problemów żołądkowo-jelitowych u osób nie stosujących glutenu, ale u wszystkich osób aktywnych fizycznie sięgających po produkty, w których jest źródłem energii.

Infografika: glutenfreesociety

 

Kontakt

Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
*pole obowiązkowe
Dziękujemy za kontakt.
Wiadomość została wysłana pomyślnie.