Odżywka białkowa a życie wieczne. WHEY NOT?

Są 3 powody, dla których warto białko włączyć do swojej diety: Odchudzanie, Regeneracja, Nieśmiertelność :) ALE mówąc poważnie jest ich dużo więcej...

Wciąż nie wyrzuciłem opakowania po pierwszej, kupionej za własne pieniądze odżywce białkowej. Wiem, że takich jak ja jest wielu. Plastikowa puszka stała się kamieniem milowym – symbolem, który przypomina początki trwającej do dziś przygody ze sportem i zdrowym stylem życia. Artykuł ten tworzę z myślą o mamach, które niepokoił widok nieznanych substancji w pokojach młodych amatorów kulturystyki. Czy ich lęk był słuszny? I dlaczego używanie odżywek białkowych kojarzone jest prawie wyłącznie ze sportami siłowymi?

undefined


3 powody, dla których warto białko włączyć do swojej diety.


Żeby znaleźć odpowiedzi na te pytania, musimy pochylić się nad pochodzeniem i składem odżywki białkowej. Koncentrat białka serwatkowego (Whey Protein Concentrate, w skrócie WPC) to udoskonalona postać serwatki, a więc produktu otrzymywanego przy wytwarzaniu sera.
Podstawową masę odżywki stanowi białko: jedna porcja (30 g) ALE Whey dostarcza 21,6 g protein. To ekwiwalent 100 gramowej piersi z kurczaka, czy połowy kostki chudego twarogu. W proszku znajduje się także śladowa ilość laktozy i tłuszczu.

Mamo, jeśli czytasz ten tekst - żadna z powyższych informacji nie daje powodów do niepokoju, prawda?
Główny składnik odżywki pochodzi najczęściej ze spółdzielni mleczarskiej – podobnie jak większość produktów wypełniających nasze lodówki. Ponadto istnieje szereg korzyści zdrowotnych, które płyną z wysokiej podaży białka w diecie. Koncentrat serwatki to jedno z tańszych źródeł tego cennego makroskładnika. Oto lista trzech istotnych powodów, dla których warto mieć w domu opakowanie odżywki, niezależnie od wieku i stylu życia.

1. Białko Odchudza


Kto z nas nie chciałby zrzucić kilku zbędnych kilogramów? Uznajmy to pytanie za retoryczne. A kto w tym celu wypróbował shake białkowy? Brzmi absurdalnie? A jednak. Zespół brazylijskich naukowców przeprowadził badanie na grupie kobiet, z których każda cierpiała z powodu otyłości. Badane stosowały dietę o obniżonej kaloryczności przez 16 tygodni, a połowa z nich dodatkowo przyjmowała odżywkę białkową. Rezultaty nie pozostawiły wątpliwości – kobiety stosujące suplementacje koncentratem serwatki nie tylko straciły więcej kilogramów, ale spaliły też więcej tłuszczu1. Szach mat, zwolennicy głodówek!

undefined


2. Białko Regeneruje


Dlaczego w reklamach suplementów występują najczęściej kulturyści wiellcy jak konie pociągowe? Japońscy badacze udowodnili, że koncentrat białka serwatkowego z powodzeniem mogą rekomendować biegacze długodystansowi. Okazuje się, że sportowcy wytrzymałościowi uzupełniający dietę o dodatkowe źródło protein osiągają lepsze rezultaty od kolegów, którzy opierają swój jadłospis na węglowodanach. Wszystko wskazuje na to, że czynią szybsze postępy, a przede wszystkim potrzebują mniej czasu na regenerację2. Z całą pewnością warto wypróbować tę metodę, wypijając schłodzone, intensywnie czekoladowe ALE WHEY po następnym treningu

undefined


3. Białko Spowalnia proces starzenia


Zaszczepiony w naszych głowach obraz umięśnionego faceta w slipkach, kojarzący się jednoznacznie z suplementami diety to „zasługa” specjalistów od marketingu. Nie ulega jednak wątpliwości, że aminokwasy, których łańcuchy tworzą cząsteczki białka to kluczowy budulec masy mięśniowej. Potwierdzają to również badania naukowe. Istotny jest jednak fakt, że koncentratem serwatki powinni wspomagać się nie tylko amatorzy sportu. Zespół naukowy profesora Rondanelli powołany przez włoskie Ministerstwo Zdrowia Publicznego udowodnił, że WPC stanowi doskonałe uzupełnienie diety ludzi starych. W badaniu brało udział 130 osiemdziesięciolatków, u których zaobserwowano zaniki mięśniowe. W trakcie 12-tygodniowego eksperymentu udowodniono, że dodatkowa porcja aminokwasów i białka, razem z witaminą D i wysiłkiem fizycznym, znacząco przyspiesza rozwój masy mięśniowej3. Grupa stosująca suplementy diety zauważyła poprawę tolerancię wysiłku, wzrost samodzielności, gęstości mineralnej kości i poprawę jakości życia.


undefined


Teraz już wiecie co kupić ukochanej mamie czy babci na urodziny.

Przedstawione powyżej przykłady to kropla w morzu korzyści, które płyną z uzupełniania diety koncentratem białka serwatki. Każda z nich dotyczy oczywiście jedynie produktu tworzonego przez zespół naukowców z aptekarską precyzją i wielokrotnie przebadanego – takiego jak ALE Whey. Nasze białko dostępne jest w dwóch pysznych smakach: mleczna czekolada i wanilia. W trosce o Wasze zdrowie nie używamy konserwantów, ani słodzików, których bezpieczeństwo nie zostało udowodnione naukowo. Nasza odżywka może być spożywana w formie napoju, doskonale sprawdza się też jako składnik ciast czy omletów. Warto wspomnieć, że ALE Whey doskonale nadaje się do uzupełnienia diety wegetariańskiej i bezglutenowej.

Mam nadzieję, że niepokój mam został ugaszony i nie tylko przestaną martwić się o zdrowie dzieci stosujących WPC, ale same wypróbują białko jako prosty sposób na zdrowie.


Bibliografia

  1. Lopes Gomes D, Moehlecke M, Lopes da Silva FB, Dutra ES, D'Agord Schaan B, Baiocchi de Carvalho KM. Whey Protein Supplementation Enhances Body Fat and Weight Loss in Women Long After Bariatric Surgery: a Randomized Controlled Trial. Obes Surg. 2017 Feb;27(2):424–431. doi: 10.1007/s11695–016–2308–8. PubMed PMID: 27885532.
  2. Hansen M, Bangsbo J, Jensen J, Bibby BM, Madsen K. Effect of whey protein hydrolysate on performance and recovery of top–class orienteering runners. Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2015 Apr;25(2):97–109. doi: 10.1123/ijsnem.2014–0083. PubMed PMID: 25029703.
  3. Rondanelli M, Klersy C, Terracol G, Talluri J, Maugeri R, Guido D, Faliva MA, Solerte BS, Fioravanti M, Lukaski H, Perna S. Whey protein, amino acids, and vitamin D supplementation with physical activity increases fat–free mass and strength, functionality, and quality of life and decreases inflammation in sarcopenic elderly. Am J Clin Nutr. 2016 Mar;103(3):830–40. doi: 10.3945/ajcn.115.113357. PubMed PMID: 26864356

Kontakt

Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
*pole obowiązkowe
Dziękujemy za kontakt.
Wiadomość została wysłana pomyślnie.