Triathlon zasady

Chcesz stawiać przed sobą nowe wyzwania? Kochasz jazdę na rowerze, bieganie i pływanie? Wybierz się na swój pierwszy triathlon. Zasady zawodów, mogą wydawać się proste, ale trzeba dokładnie poznać wszystkie szczegóły regulaminu, by uniknąć kar za łamanie przepisów. Poznaj wymagania stawiane uczestnikom i dowiedz się, jakie są konsekwencje nieprzestrzegania reguł.

Triathlon sztafeta - zasady
Zanim przystąpisz do zawodów, poznaj ich zasady. Co to jest triathlon i jakie to dyscypliny? Triathlon to zawody składające się z trzech rodzajów aktywności fizycznej. Zawodnicy mają za zadanie przepłynąć pierwszy odcinek w wodzie, następnie przechodzą do jazdy na rowerach. Ostatni odcinek pokonują w biegu. Celem zawodów jest propagowanie zdrowego stylu życia wśród młodych osób i zachęcanie do zwiększenia swojej aktywności fizycznej. Na czym polega sztafeta w triathlonie?

Możesz wziąć udział w startach indywidualnych lub w trzyosobowych sztafetach triathlonowych. Nie jesteś pewien swoich sił w połączeniu pływania, jazdy na rowerze i biegu? Nic dziwnego, zazwyczaj większość sportowców skupia się na jednym rodzaju aktywności. Biorąc udział w sztafecie triathlonowej, będziesz mógł skoncentrować się na wybranej dziedzinie i poćwiczyć grę zespołową. Świadomość, że wspólnie zmierzacie do jednego celu, doda Wam energii i sił do ukończenia wyścigu w jak najlepszym czasie. Trzyosobowe drużyny pokonają dystans olimpijski. Pierwsza zmiana ma za zadanie przepłynąć wyznaczony odcinek, kolejni uczestnicy pokonują trasę na rowerze, a ostatni biegną. Jeśli planujesz udział w zawodach grupowych, możesz w pełni przygotować się do dziedziny sportu, w której zamierzasz brać udział, dzięki czemu osiągniesz jeszcze lepszy wynik.


Zasady - triathlon bez tajemnic
Marzy Ci się udział w triathlonie? To zadanie wymaga sporo wytrwałości, systematycznych treningów i umiejętności radzenia sobie ze stresem. Jeżeli przystępujesz do wyścigu samodzielnie, uwzględnij w swoim planie treningowym wszystkie trzy rodzaje aktywności. Oto reguły podzielone na poszczególne dyscypliny w triathlonie.


Zasady triathlonu - pływanie

 • Pływanie najczęściej odbywa się na wodach otwartych, po torze wydzielonym przez boje. To pierwsza dyscyplina triathlonu.
 • Możesz używać pianki pływackiej, która zabezpieczy ciało przed wyziębieniem w chłodne dni. Dodatkowo taki sprzęt pomoże Ci utrzymać się na wodzie. Musisz dobrać go do swojego stylu pływania
 • Nie możesz używać sprzętów wspomagających, takich jak płetwy.
 • Pływanie w otwartej wodzie różni się od treningu w basenie, szczególnie gdy w pobliżu znajdują się inni uczestnicy. Należy to uwzględnić podczas przygotowania do triathlonu.W standardowym dystansie olimpijskim uczestnicy muszą przepłynąć 1,5 km. Tymczasem na dystansie sprinterskim trzeba przepłynąć 0,75 km.


Zasady triathlonu - kolarstwo

 • Nie możesz przystąpić do tego etapu triathlonu bez wyposażenia, takiego jak kask triathlonowy.
 • Zasady nie określają, jaki typ roweru powinieneś wybrać, jednak podczas zawodów możesz doświadczyć jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych i na niełatwej powierzchni. Podczas przygotowań uwzględnij w swoim planie treningowym jazdę w deszczu i na wąskich trasach z ostrymi zakrętami.
 • Niedopuszczalny jest drafting, czyli jazda na kole. Musisz zachować odpowiedni dystans względem innych uczestników zawodów.
 • W standardowym dystansie olimpijskim uczestnicy muszą pokonać 40 km na rowerze. Na dystansie sprinterskim odcinek ten skraca się do 20 km.


Zasady triathlonu - bieganie

 • Tempo biegu powinno być nieustannie kontrolowane przez uczestnika. Należy rozłożyć siły tak, by wystarczyło ich do ukończenia wyścigu.
 • Plan treningowy powinien uwzględniać zarówno bieganie na krótkich, jak i długich odcinkach.
 • Bieganie jest ostatnim etapem zawodów, dlatego, aby uniknąć przemęczenia, warto zastosować żele energetyczne.
 • W standardowym dystansie olimpijskim uczestnicy muszą przebiec 10 km. Na dystansie sprinterskim pokonują 5 km.


Jaki strój triathlonowy wybrać? Wszystkie elementy garderoby powinny być elastyczne, wygodne i nie mogą krępować ruchów. Każdy odcinek wymaga stosownego wyposażenia i właściwej odzieży. W etapie biegowym najważniejsze są buty. Niedoświadczeni zazwyczaj startują w zawodach na krótkich dystansach. W przypadku osób początkujących specjaliści zazwyczaj polecają dopasowany strój jednoczęściowy, bez kieszonek, siateczek, najczęściej z zamkiem na plecach.

Kontakt

Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
*pole obowiązkowe
Dziękujemy za kontakt.
Wiadomość została wysłana pomyślnie.