W jakich butach biegać zimą? Jacek Sobas

Bieganie zyskuje cały czas na popularności, choć mam wrażenie, że stale pokutuje wśród niektórych mniej doświadczonych biegaczy mit, że zimą się nie biega. Czyżby było Wam zimno w stópki? Jeśli tylko w tym tkwi problem, to podzielę się z Wami kilkoma patentami w zakresie butów do biegania zimą - jakie buty wybrać lub jakie dodatki dobrać, żebyście czuli się komfortowo i bezpiecznie. Pamiętajcie, że w bieganiu najważniejsza jest regularność. Jeśli zależy Wam na efektach treningowej pracy, to nie warto zimą odwieszać butów na kołek. Zima to bardzo ważny okres przygotowawczy, podczas którego buduje się tzw. bazę biegową, bez której ani rusz w wypracowaniu formy na wiosnę czy lato.

1. Jakie buty do biegania po śniegu?
Część producentów obuwia biegowego nie produkuje specjalnych butów do biegania na zimę. Żeby biegać zimą nie trzeba posiadać osobnych, zimowych butów do biegania. Oczywiście można zaopatrzyć się w buty z bardziej agresywnym bieżnikiem, które dużo lepiej poradzą sobie na śniegu, ale można także dokupić dodatkowe wyposażenie, dzięki któremu będziemy czuć się komfortowo, biegając w obuwiu całorocznym. Na biegowym rynku jest obecnie dostępnych wiele sprzętów, które bardzo ułatwiają, a czasem wręcz umożliwiają bieganie zimą, bo oblodzone ścieżki, czy zalegający śnieg są często sporym przeciwnikiem.

Zatem jakie buty wybrać do biegania na zimę? Na co zwrócić szczególną uwagę? Jakie dodatkowe wyposażenie dobrać?

Temperatura - Podstawową kwestią, o którą powinniśmy zadbać podczas biegania zimą, jest komfort cieplny. Często cholewki butów do biegania wykonane są z cienkiej siateczki, która owszem świetnie odprowadza pot na zewnątrz i sprawdza się w gorące dni, ale zimą bywa zbyt cienka. Mimo, że stopa intensywnie pracuje podczas biegania, to szybko się wychładza w niskich temperaturach, więc trzeba zadbać, żeby z jednej strony zabezpieczyć ją przed mrozem, a z drugiej - nie przegrzać. Najprostszym rozwiązaniem są ciepłe skarpetki do biegania. Zimą mogą być one zdecydowanie grubsze niż latem. Należy absolutnie unikać tzw. stopek, czy krótkich skarpet. Ścięgno Achillesa i mięśnie lubią ciepło. Nie powinno się ich wychładzać i wystawiać na tak długi czas na niskie temperatury bez zabezpieczenia odzieżą. Jeden czy dwa treningi w niskich temperaturach nie powinny zaszkodzić, ale permanentne wystawianie mięśni i ścięgien na długotrwałe wychłodzenie może w przyszłości być - dosłownie - bolesne w skutkach.

Śnieg - Ciekawym rozwiązaniem na bieganie po śniegu (lub w deszczu) są wodoodporne skarpetki. Nieprzemakalna membrana powoduje, że woda dostanie się co prawda do buta, ale do samej stopy nie. Polecam szczególnie na długie górskie wycieczki, bo mokra stopa może skutecznie uprzykrzyć trening.

Jakie buty wybrać do biegania zimą po śniegu? Wśród wąskiego grona zimowych butów do biegania przeznaczonych głównie do biegania po śniegu (i błocie) warto wymienić buty z wodoodporną membraną GORE-TEX. Ta specjalna powłoka zabezpiecza wnętrze buta przed wodą, zapewniając równocześnie oddychalność takiego obuwia. Wybór takich butów do biegania po śniegu pozwoli uniknąć przemoknięcia stóp i związanego z tym poczucia dyskomfortu.

Buty do biegania w zimę warto wyposażyć w tzw. stuptuty. Tego rodzaju ochraniacze zakłada się na górną część cholewki. Sięgają one zazwyczaj powyżej kostki i dzięki temu, że dość ściśle okalają nogę (jak skarpeta), zapobiegają dostawaniu się śniegu do środka buta. Są lekkie, nieskomplikowane w użyciu, więc można je szybko założyć nawet w trakcie treningu. Stuptuty mają rozmiary, więc wybierając je trzeba pamiętać, żeby były dobrze dopasowane do obuwia. W ten sposób “zwykłe” buty można przeistoczyć w buty do biegania w śniegu.

Butami dedykowanymi typowo pod warunki zimowe są buty z wyższą cholewką sięgającą do kostki, czyli de facto w takim obuwiu stuptut jest zintegrowany z butem. Opcja zdecydowanie wygodniejsza niż zakładany osobno stupturt, jednak będzie to but przeznaczony jedynie do warunków zimowych i błotnistych. Na wysoki śnieg dobrze sprawdzą się też buty z cholewką zintegrowaną z językiem (but w formie skarpety). Taka dopasowana cholewka zabezpiecza przed dostaniem się śniegu do wewnątrz. But ten będzie bardziej uniwersalny, bowiem wykorzystamy go nie tylko w warunkach zimowych, ale także w każdej innej porze roku i wówczas będzie chronił przed kamieniami, patykami czy ziemią, aby nie dostały się do wewnątrz buta.

Lód - Chyba największą zmorą w bieganiu zimą są oblodzenia. O ile w śniegu da się biegać, wolniejszym tempem, ale w miarę bezpiecznie, o tyle bieganie po lodzie jest bardzo ryzykowne, bo o upadek nietrudno. Nie wymyślono jeszcze idealnego rozwiązania na takie warunki, ale można wykorzystać raczki zakładane na podeszwę buta. Najpopularniejsze raczki są wykonane z gumy, do której przytwierdzone są metalowe bolce, które dają dużo większą stabilność, niż klasyczne podeszwy wyposażone nawet w agresywny bieżnik.

2. Buty do biegania zimą w górach

Dużo większym i bardziej wymagającym wyzwaniem będzie bieganie zimą po górach. Tam warunki są trudniejsze, a skutki ewentualnego upadku mogą być zdecydowanie bardziej dotkliwe. Dlatego zimą w górach trzeba szczególnie zadbać o sprzęt.

W jakich butach zatem biegać zimą w górach? Z uwagi na to, że bieganie po górach - również zimą - zyskuje na popularności, zdecydowana większość producentów butów do biegania ma w swojej ofercie buty trailowe. Do biegania w terenie zimą najlepszym rozwiązaniem będą buty z agresywnym bieżnikiem. Jak było już wspomniane, nie muszą to być buty ściśle przeznaczone na porę zimową. Takich butów stricte “zimowych” jest na rynku biegowym niewiele. Większość marek oferuje buty uniwersalne, na każdą porę roku. Natomiast zimą można je “podrasować” przygotowując do warunków zimowych za pomocą odpowiedniego, dodatkowego wyposażenia. Dzięki temu zarówno damskie jak i męskie buty do biegania można przekształcić w buty zimowe.

Jakie dodatkowe wyposażenie będzie szczególnie przydatne w górach? Przede wszystkim pomocne będą wymieniane już stuptuty czy buty z GORE-TEX. Ważnym ekwipunkiem będą też raczki. Na oblodzonych nawierzchniach zdecydowanie ułatwią stabilizację. Butami, które są stworzone ściśle pod warunki zimowe, a w szczególności śliskie, oblodzone nawierzchnie są buty z metalowymi kolcami. Sam z takich korzystam i muszę przyznać, że na lodzie trzymają się perfekcyjnie! Wybierając buty do biegania na zimę - czy to damskie czy męskie - warto zwrócić uwagę na sposób wiązania. Popularne wśród butów trailowych jest wiązanie zaciskowe. Zaciągnięcie sznurówek trwa kilka sekund. Jest to opcja bardzo przydatna podczas mrozów - nawet w rękawiczkach czy z mocno zmarzniętymi palcami da się takie sznurówki zaciągnąć, podczas gdy zawiązanie klasycznych sznurówek w takich warunkach jest bardzo problematyczne. Taką opcję wiązania posiadają zarówno damskie jak i męskie buty do biegania zimą.

Jak widzicie, buty biegowe na zimę można “wyczarować” z butów, w których korzysta się w pozostałych porach roku. Można także zaopatrzyć się w buty przeznaczone do warunków zimowych. Wszystko zależy od potrzeb użytkownika i częstotliwości korzystania z biegowego obuwia w warunkach zimowych. Eksperymentujcie, sprawdzajcie różne opcje, nie ma bowiem modeli czy rozwiązań idealnych. Sprawdzajcie co Wam służy, bo każdy z nas jest inny, a nasze potrzeby zróżnicowane, dlatego daleki jestem od zerojedynkowych ocen i wystawiania not pod tytułem “najlepsze”.

Autor: Jacek Sobas
Biega od 1997 r. (zaczął w wieku 12 lat). Jest biegaczem wszechstronnym. Za młodu specjalizował się w biegach średnich na stadionie (800 m - 3.000 m). Obecnie startuje w biegach ulicznych oraz górskich. Posiada wieloletnie doświadczenie w trenowaniu zawodników specjalizujących się w biegach ulicznych, górskich, ultra oraz przeszkodowych. Mimo długiego stażu biegowego nadal czerpie ogromną radość z biegania i trenowania siebie oraz innych. Jego ulubione powiedzonko to #niemamiętkiejgry
© Active Life Energy.

Kontakt

Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
*pole obowiązkowe
Dziękujemy za kontakt.
Wiadomość została wysłana pomyślnie.