Co to jest kolarstwo - rodzaje kolarstwa

Czy interesujesz się zawodową jazdą rowerową? Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat tej dyscypliny sportowej? Z tego artykułu dowiesz się, co to jest kolarstwo. Rodzaje kolarstwa to między innymi BMX, kolarstwo górskie, torowe czy szosowe. Czytaj dalej, a poznasz wszystkie najważniejsze informacje na ten temat.

Co to jest kolarstwo?
Kolarstwo to inaczej mówiąc, wyczynowe uprawianie jazdy na rowerze. Ta popularna dziedzina sportu swój początek miała w 1868 roku. Wtedy James Moore z Anglii wygrał pierwszy wyścig rowerowy zorganizowany we Francji. Już kilka lat później w 1893 roku zaplanowano pierwsze mistrzostwa świata w tej dziedzinie. Następnie włączono ją do sportów olimpijskich.

Systematyczne trenowanie jazdy na rowerze przynosi szereg korzyści zdrowotnych. Lekarze często zalecają tę aktywność jako sposób rehabilitacji w przypadku niektórych schorzeń. Jazda na rowerze to może być solidny trening, forma wypoczynku czy też turystyki. Pomaga zmniejszyć skłonność do wystąpienia otyłości, cukrzycy, chorób serca czy nowotworu. Nic dziwnego, że taką popularnością cieszy się kolarstwo w Polsce i za granicą. Jeśli czujesz, że to coś dla Ciebie poza ścisłym przestrzeganiem planu treningowego skup się na swoim codziennym żywieniu. Bardzo istotne znaczenie ma dieta kolarza. Co jeść przed i po treningu? Tego dowiesz się z naszych artykułów. Pomocne będą też odżywki i suplementacja dla kolarzy. Dzięki temu dostarczysz organizmowi wszystkich niezbędnych składników i sprawisz, że nie zabraknie mu witamin.

Kolarstwo – rodzaje
Na jakie rodzaje dzieli się kolarstwo? Oto niektóre z nich.

  • Kolarstwo szosowe – to najpopularniejszy rodzaj tego sportu, taka jazda rowerowa organizowana na drogach publicznych.
  • Kolarstwo torowe – uprawia się je na specjalnych torach rowerowych. Rower przypomina ten do jazdy szosowej, koła mają 28 cali.
  • Kolarstwo BMX – jest uprawiane na torach Moto-Cross.
  • Kolarstwo górskie – kolarstwo uprawiane jest w górach, w tym celu wykorzystuje się jednoślady o konstrukcji umożliwiającej poruszanie się po niełatwym terenie, wjeżdżanie pod górę i zjeżdżanie z niej.
  • Kolarstwo przełajowe – to jazda rowerowa po leśnych terenach.Definicja kolarstwa
Według definicji kolarstwem określa się wyczynową jazdę na rowerze. To forma sportu, która polega na ściganiu się na rowerach lub wykonywaniu akrobacji na tych pojazdach. Kolarstwo to bardzo szeroki termin, który odnosi się do wielu dyscyplin rowerowych. Nazwa nawiązuje do słowa „koło”, ponieważ tak początkowo w Polsce nazywano rower.

Kolarstwo – historia
Czy chciałbyś poznać ciekawostki o kolarstwie? Dyscyplina ta wywodzi się z Paryża. W 1869 roku zorganizowano wyścig szosowy, którego trasa wynosiła 123 km. Od 60 lat dynamicznie rozwija się kolarstwo zawodowe, a wyścigi dzielą się na te organizowane z myślą o amatorach i profesjonalistach.

W naszym kraju pierwszy rower pojawił się w 1866 roku, a 3 lata później odbyły się pierwsze wyścigi. Od 1924 roku Polacy startują w igrzyskach olimpijskich, zdobywając przy tym medale – 3 brązowe, 5 srebrnych. Do słynnych Polaków kolarzy zaliczamy Michała Kwiatkowskiego, Katarzynę Niewiadomą, Rafała Majkę, Tomasza Marczyńskiego czy Macieja Bodnara.

Czy marzy Ci się zawodowa jazda na rowerze? Przede wszystkim musisz nastawić się na ciężką pracę. Przygotuj swoje ciało na codzienne treningi. Jeśli pogoda uniemożliwia Ci trening na zewnątrz, zaplanuj jazdę na rowerze stacjonarnym. Kluczowe znaczenie ma także dieta i współpraca z innymi. Warto zapisać się do klubu kolarskiego i korzystać ze wsparcia doświadczonych kolegów.

Kontakt

Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
*pole obowiązkowe
Dziękujemy za kontakt.
Wiadomość została wysłana pomyślnie.