Czym jest kolarstwo torowe?

Czy chciałbyś lepiej poznać najstarszą odmianę kolarstwa? Na czym polega ta popularna dziedzina sportowa? Z tego artykułu dowiesz się, czym jest kolarstwo torowe, jakie są jego zasady i konkurencje. Poznaj najlepszych Polaków biorących udział w tej wymagającej aktywności.

Na czym polega kolarstwo torowe?
Kolarstwo torowe to popularna dziedzina sportowa, którą jak nazwa wskazuje, uprawia się na specjalnych rowerach torowych, które wyposażono w 28-calowe koła. Pojazdy te wyglądem przypominają często spotykane rowery szosowe, jednak wyróżniają się lżejszą i prostszą konstrukcją. Zawodnicy zdobywają punkty w rozgrywanych co 10 okrążeń lotnych finiszach. Jazda rowerowa odbywa się na torach przypominających bieżnie lekkoatletyczne. Tor do kolarstwa torowego bywa nazywany welodronem. Kolarstwo torowe zaliczane jest do dyscyplin olimpijskich. Biorą w nich udział zarówno mężczyźni, jak i kobiety, choć początkowo był to sport przeznaczony tylko dla płci męskiej.

Jeśli interesuje Cię zawodowa jazda na rowerze i chciałbyś poprawić swoje umiejętności kolarskie, przede wszystkim zdobądź wiedzę na temat tej dyscypliny sportowej. Dowiedz się, co to jest kolarstwo - rodzaje kolarstwa, jak wygląda prawidłowa jazda na rowerze - jakie mięśnie pracują podczas tej aktywności. Poznaj też poszczególne rodzaje kolarstwa. Ustal, co to jest kolarstwo szosowe i jak zacząć trenować oraz jak wygląda kolarstwo górskie - jak zacząć. Poświęć czas na systematyczne ćwiczenia, a z pewnością osiągniesz swój cel. Nasze artykuły szeroko omawiają ten temat.

Kolarstwo torowe – zasady
Kolarstwo torowe to niezwykle widowiskowa konkurencja sportowa. Jest szybka i dynamiczna, dlatego co roku przyciąga rzesze zainteresowanych. Na czym polegają zasady tego sportu?

Kolarstwo torowe – sprint
Podczas tego wyścigu, uczestnicy rywalizują w parach. Kobiety mają do pokonania 2 okrążenia, a mężczyźni 3. Ich zadaniem jest zaskoczenie swojego przeciwnika, dlatego muszą ściśle opracować własną technikę jazdy.

Kolarstwo torowe - keirin
Jakie wymogi muszą zostać spełnione, jeśli chodzi o kolarstwo torowe? Zasady sprintu informują, że w keirinie może wystartować od 4 do 9 uczestników. Zawodników prowadzi pilot, który porusza się na skuterze lub motocyklu. Tempo jest coraz szybsze. Może wynosić nawet 50 km/h. Na 600-700 m przed metą pilot pozostawia uczestników samych i jest to sygnał, by jak najszybciej dotrzeć do celu.

Drużynowy wyścig na dochodzenie
W wyścigu tym biorą udział dwie czteroosobowe drużyny, które w chwili startu znajdują się na przeciwległych prostych. Jazda odbywa się na podobnych zasadach co wyścig indywidualny na 4 km. Doświadczeni kolarze są w stanie pokonać ten dystans w niespełna 4 minuty, a zatem osiągają prędkość powyżej 60 km/h.

Madison
W wyścigu biorą udział drużyny, które składają się z dwóch zawodników. Gdy jeden z uczestników się ściga, dla drugiego jest to czas odpoczynku. Następnie zawodnicy się zmieniają, a ich wyniki zostają podliczone. W czasie jazdy rozgrywane są lotne finisze, można też nadrobić okrążenie nad peletonem.

Omnium
Uczestnicy biorą udział w sześciu konkurencjach. Pierwsza z nich to okrążenie ze startu lotnego. Następnie muszą przygotować się na wyścig eliminacyjny, w którym jednocześnie startuje 8-20 zawodników. Kto jako ostatni przekroczy linię mety, odpada. Ostatecznie zostaje tylko jeden z nich. Kolejnym etapem jest scratch, wyścig indywidualny na dochodzenie, wyścig punktowany i wyścig indywidualny na dystansie 1000 m ze startu zatrzymanego.

Kolarstwo torowe – konkurencje
Kolarstwo torowe dzieli się na konkurencje olimpijskie takie jak:

  • sprint indywidualny,
  • sprint drużynowy,
  • keirin,
  • drużynowy wyścig na dochodzenie,
  • omnium – wielobój,
  • madison.

Zwycięstwo w każdej konkurencji kolarstwa torowego zapewnia uczestnikom jeden punkt. Ten, kto zajmie drugie miejsce, otrzyma 2 punkty. Zawodnik, który znalazł się na trzecim miejscu, może liczyć na 3 punkty. Ostatecznie wynik zostaje podliczony i wygrywa ten, kto uzyskał najmniej punktów. Wszystkie wyżej wymienione konkurencje organizowane są dla kobiet i mężczyzn.

Kolarstwo torowe rekordy
Do kogo należy rekord w kolarstwie torowym? Do najlepszych Polaków w tej dziedzinie sportowej zaliczany jest: Mateusz Rudyk, Krzysztof Maksel, Daniel Staniszewski, Wojciech Ziółkowski, Alan Banaszek, Szymon Sajnok, Szymon Krawczyk, Bartosz Rudyk, Rafał Sarnecki, Grzegorz Drejgier.

Wśród kobiet wyróżniła się Katarzyna Kirschenstein, Urszula Łoś, Justyna Kaczkowska, Julita Jagodzińska, Katarzyna Pawłowska, Daria Pikulik, Nikol Płosaj.

Kolarstwo torowe to niebywale widowiskowa dziedzina sportu. Niezmiennie budzi wiele emocji i każdy obserwator chciałby znaleźć się jak najbliżej zawodników, by obserwować ich zmagania. Kibicujemy Polakom biorącym udział w zawodach i wspieramy każdego, kto stawia przed sobą takie wyzwanie.

Kontakt

Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
*pole obowiązkowe
Dziękujemy za kontakt.
Wiadomość została wysłana pomyślnie.