Glutamina wsparciem w walce “na śmierć i tycie”

Liczne badania wykazały, że stosowanie glutaminy pomaga zredukować ilość spożywanego alkoholu. Zakładając, że uzależnienie od cukru i trunków powstaje na drodze tych samych mechanizmów, można oczekiwać skuteczności przy „oczyszczaniu” swojej diety.

„I don’t like the drugs, but the drugs like me” - brzmi tytuł popularnej piosenki Marilyna Mansona. W lansującym utwór teledysku uwagę przykuwają nie tylko upiorne scenerie i postaci, ale sam wokalista, od stóp do głów ubrany na biało. Kolor jego stroju i włosów symbolizuje tytułowy narkotyk, biały proszek nazywany przez najstarszych Kolumbijczyków...

undefined

Muerte blanca znaczy biała śmierć
Cukier, bo o nim (z wysokim prawdopodobieństwem) śpiewa Manson :) wcale nie krzepi. Cukier uzależnia. Tak przynajmniej głoszą dietetyczne legendy chętnie powielane w telewizji śniadaniowej i na fanpejdżach trenerów personalnych. A co sądzą o tym naukowcy?

Na początku należałoby zastanowić się czym jest uzależnienie per se. Ten wewnętrzny przymus wykonywania określonych czynności bądź przyjmowania substancji1 ma niejedno imię.
Specjaliści w materii ludzkiej osobowości nazwali uzależnieniem somatycznym taki rodzaj nałogu, którego ignorowanie prowadzi do wyzwolenia zespołu abstynencyjnego1. Oznacza on szereg nieprzyjemnych doznań, takich jak wymioty, biegunka, ból czy bezsenność, doświadczanych przez osobę pozbawioną substancji, której zwykła nadużywać. Taki rodzaj uzależnienia jest charakterystyczny dla amatorów środków psychoaktywnych, na przykład alkoholu, heroiny, amfetaminy czy leków nasennych.

Przyjmowana substancja wpływa na gospodarkę hormonalną organizmu, zachodzące w nim procesy i biochemię mózgu. Odmienne zasady (przynajmniej do pewnego etapu) determinują powstanie uzależnienia psychicznego. Dotyczy ono przede wszystkim zachowań, takich jak jedzenie, praca, hazard czy masturbacja1. Konsekwencje zarówno dopuszczania jak i unikania takich zachowań początkowo mogą istnieć w wymiarach psychologicznym i społecznym, jednak hołdując postrzeganiu ludzkiego organizmu jako całości, należy wierzyć, że zaburzona będzie również regulacja przekaźników mózgowych.

Oba rodzaje uzależnienia mogą współistnieć, co łatwo zrozumieć na przykładzie palaczy. Pierwsze miesiące (a nawet lata) przygody z papierosami wynikać mogą z potrzeb behawioralnych, później natomiast wykształca się fizyczna zależność od nikotyny.

Czy podobnie może być z cukrem?
Kompulsywne jedzenie jako mechanizm radzenia sobie ze stresem to problem, który dotyka wielu z nas. Powodów do podjęcia takich działań może być wiele, często bardzo nieoczywistych i możliwych do odkrycia wyłącznie w trakcie długiej psychoterapii. Co ciekawe i istotne dla naszego tematu to fakt, że ludzie uzależnieni od jedzenia bądź jedzący kompulsywnie najczęściej sięgają po produkty wysokokaloryczne, przetworzone, o intensywnym słonym bądź słodkim smaku (zależność tę potwierdzono w badaniach klinicznych 2. Idąc tym tropem można przyjąć, że istnieje psychologiczne uzależnienie od cukru. Czy jednak jest on w stanie wpłynąć biochemię mózgu podobnie jak narkotyk?

Badania przeprowadzone na gryzoniach dowiodły, że porcja cukru może powodować zwiększone uwalnianie dopaminy i acetylocholiny w niektórych rejonach mózgu. Zaobserwowano również wpływ na receptory dopaminowe i opioidowe3. Upraszczając: cukier istotnie pobudza ośrodek nagrody. Takie zjawisko jest potwierdzeniem hipotezy, że w pewnych warunkach cukier może działać jak narkotyk i mieć potencjał uzależniający. O jakich warunkach mowa? Szczury wykorzystane w doświadczeniu każdego dnia były głodzone przez 12 godzin po to, by przez kolejne 12 cieszyć się nieograniczonym dostępem do pokarmu i słodzonej cukrem wody. Już po miesiącu zaobserwowano, że gryzonie piją znacznie więcej wody, niż na początku eksperymentu, a przede wszystkim znacznie więcej, niż potrzebują. Osobniki z czasem stały się wycofane, sprawiały wrażenie przygnębionych i mniej aktywnych fizycznie3. Opisano także objawy cukrowego głodu. Podobne objawy prezentują narkomani uzależnieni od opioidów.

Czy podobne efekty można zaobserwować u ludzi?
Trudno odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ nie dysponujemy obecnie technologią odpowiednią do zbadania poziomu dopaminy czy acetylocholiny w organizmie Homo Sapiens.

Należy jednak przypuszczać, bazując na ilości jednostek psychiatrycznych chorobowych związanych z pochłanianiem słodkich pokarmów, że układ nagrody jest u nas pobudzany w podobny sposób jak u gryzoni. Czy biały proszek produkowany z buraka może być równie groźny, co ten produkowany z liści koki? „Prawdopodobnie nie” powiemy myśląc o efektach krótkoterminowych. Jeśli jednak przeanalizujemy wpływ cukru na rozwój chorób cywilizacyjnych dojdziemy do wniosku, że uzależnienie od pozornie niewinnej słodyczy może być śmiertelnie niebezpieczne.

W jaki sposób pokonać chęć na słodycze?
Gdyby odpowiedź na to pytanie była prosta, prawdopodobnie nie borykalibyśmy się z epidemią otyłości (a przynajmniej nie na taką skalę). Istnieje jednak kilka rad, których wprowadzenie w życie może ułatwić powiedzenie „NIE” Snickersowi.

1. Wysypiaj się!
Dużo łatwiej ulegniesz pokusie, gdy nie masz siły z nią walczyć.

2. Od stołu wstawaj najedzony/a
Jeśli wypełnisz żołądek „pełnowartościowym jedzeniem” zmniejszysz ryzyko sięgania po przetworzone, pełne cukru i utwardzanych tłuszczy przekąski. Jajecznica na maśle zamiast maślanych ciasteczek to nie tylko zdrowy, ale sycący wybór.

3. Osłodź życie w inny sposób
Porcja owoców dostarczy Ci nie tylko słodyczy, ale też witamin i błonnika, niezbędnych ludzkiemu organizmowi. Zdrową alternatywą dla czekolady może być też ALE Bar 2.0, do którego nie dosypaliśmy ani grama cukru. ALE uwaga - nasz batonik też uzależnia :)

4. Przestań słodzić
Tak zwyczajnie. Doceń smak gorzkiej kawy i herbaty. Już po kilku dniach zaczniesz zastanawiać się jak mogłeś zabijać go „białą śmiercią”. Jeśli jednak nie potrafisz odzwyczaić się od picia słodkich napojów, napełnij cukierniczkę stewią bądź ksylitolem - słodzikami pochodzenia roślinnego, które posiadają znacznie mniej kalorii i nie wywołują szkodliwego efektu. Gazowane napoje zastąp wodą - możesz dodać do niej plaster cytryny i odrobinę miodu.

5. Wsparcie Suplementem
Glutamina to suplement renesansu. Przyspiesza regenerację po ciężkim treningu, wzmacnia odporność, a do tego - no właśnie. Liczne badania przeprowadzone na przestrzeni ostatnich 60 lat dowiodły, że stosowanie glutaminy pomaga zredukować ilość spożywanego alkoholu i zmniejsza ochotę na kolejną butelkę 4 - 11. Zakładając, że uzależnienie od cukru i od trunków powstaje na drodze tych samych mechanizmów, można oczekiwać skuteczności przy „oczyszczaniu” swojej diety. Szklanka ALE Glutamine zamiast puszki Coli? Alternatywnie i zdrowo!


Autor: Karol Gołębiewski© Active Life Energy.
Absolwent kierunku lekarskiego (Uniwersytet Medyczny w Łodzi), który w świecie pełnym informacji o zdrowym stylu życia i żywieniu, próbuje znaleźć te, których wartość została potwierdzona naukowo.

Bibliografia

 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Uzależnienie#Uzale.C5.BCnienia_behawioralne
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28859162?report=docsum&format=text
 • Avena NM, Rada P, Hoebel BG. Evidence for sugar addiction: Behavioral and neurochemical effects of intermittent, excessive sugar intake. Neuroscience and
 • biobehavioral reviews. 2008;32(1):20-39. doi:10.1016/j.neubiorev.2007.04.019.
 • http://www.jbc.org/cgi/reprint/214/2/503.pdf
 • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/5404658
 • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14381386
 • http://www.jbc.org/cgi/reprint/214/2/503.pdf
 • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/13319351
 • http://www.jbc.org/cgi/reprint/220/1/321.pdf
 • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/4882226
 • http://www.pubmedcentral.nih.gov/picrender.fcgi?artid=335392&blobtype=pdf

Kontakt

Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
*pole obowiązkowe
Dziękujemy za kontakt.
Wiadomość została wysłana pomyślnie.