Jak się przygotować do triathlonu Ironman?

Czy planujesz sprawdzian swoich sportowych umiejętności? Jeśli jesteś doświadczonym wyczynowcem, prawdopodobnie chciałbyś wziąć udział w zawodach. Jak się przygotować do triathlonu Ironman? Na czym polega trening zaprawiający do trójboju? Co warto wiedzieć o tym wyścigu? Czytaj dalej, a poznasz wszystkie najważniejsze informacje na ten temat.

Na czym polega trening do Ironman triathlon?
Ironman to niezwykle wymagające i prestiżowe zawody triathlonowe organizowane na całym świecie. Każdy zawodnik musi przepłynąć aż 3,8 kilometra, przejechać na rowerze 180 kilometrów oraz przebiec 42 kilometry. Ten ekstremalny wysiłek wymaga odpowiedniej wiedzy i systematycznych treningów ukierunkowanych na trzy rodzaje aktywności - bieganie, kolarstwo i pływanie. Ukończenie zawodów to nie lada wyczyn. Jak przygotować się do Ironman?


Przygotowanie do Ironman - wskazówki

Trening do Ironman obejmuje wielotygodniowe przygotowania. Zawodnicy powinni poszczycić się nienaganną formą i dobrą znajomością poszczególnych dyscyplin sportowych. Wyścig odbywa się w konkretnych grupach wiekowych. Podczas ćwiczeń warto kontrolować tempo i ilość pokonywanych kilometrów. Przez pierwsze trzy miesiące warto skupić się w treningach na dystansie. Następnie przez 6 miesięcy poprawiać swój czas.


Dokładna wiedza na temat triathlonu

Wiedza musi obejmować zachowanie w strefie zmian. Warto dokładnie przemyśleć, co będziemy robić w poszczególnych etapach wyścigu i gdzie zostawiliśmy swój sprzęt, by nie tracić czasu na poszukiwania. Podczas przygotowań należy uwzględnić niesprzyjające warunki atmosferyczne, które mogą utrudnić dotarcie do mety na triathlonie.


Regeneracja przed zawodami

Oczywiście poza restrykcyjnym planem treningowym kluczowe znaczenie ma odpoczynek i regeneracja. Nawet najbardziej doświadczony sportowiec nie byłby w stanie osiągnąć wyznaczonego celu bez odpowiedniej dawki snu. Mięśnie i umysł potrzebują 8-10 godzin nocnej regeneracji, by odzyskać siły do dalszego działania.


Dieta triatlonisty

A co jeść przed zawodami Ironman? Jak powinna wyglądać dieta? Jeśli Twoim zadaniem jest trening do triathlonu Ironman, koniecznie powinieneś pamiętać o tym, jak kluczowe znaczenie ma odżywianie w życiu sportowca. Przygotowania do wyścigu obejmują więcej niż jeden rodzaj aktywności w ciągu dnia, dlatego dieta musi w pełni wyposażyć organizm do tak dużego poświęcenia. Specjaliści podkreślają, że istotne jest uzupełnienie glikogenu mięśniowego po ćwiczeniach – tak, by wykorzystać czas superkompensacji i odbudować glikogen mięśniowy przed kolejnym wyścigiem.


Przygotowanie do Half Ironman powinno wiązać się z dietą bogatą w naturalne, nieprzetworzone produkty. Należy zrezygnować z rafinowanych cukrów i izomerów trans. Witaminy i składniki mineralne takie jak żelazo, magnez, potas czy sód powinny być dostarczane wraz z codziennym pożywieniem i suplementacją.


Różnorodność treningów

Odpowiednie przyzwyczajenia i dobre nawyki kształtują siłę charakteru sportowca, który ma zamiar wziąć udział w zawodach Ironman. Treningi są oparte na trzech rodzajach aktywności - bieganiu, pływaniu i kolarstwie. Podczas przygotowań nie możesz skupiać się jedynie na ulubionej formie ruchu, ale łączyć te trzy dziedziny. Konieczne jest systematyczne podnoszenie sobie poprzeczki i stawianie nowych celów. Warto podzielić trening na etapy: 60% fazy bazowej, 30% o specyfice startowej i 10% fazy przejściowej.


Uwzględniaj strefy treningowe

Uważaj na to, by nie trenować w złych strefach treningowych. To częsty błąd sportowców przygotowujących się do wyścigu. Dystanse sprinterskie znacznie różnią się od zawodów triathlonowych Ironman. Nie powinieneś zaczynać ze zbyt wysokim tempem, ponieważ później trudno będzie Ci osiągnąć tempo wyścigowe.


Zaplanuj trening wyścigowy

Dostosuj swój trening do czasu, który pozostał Ci przed wyścigiem tak, by osiągnąć najlepszą formę w momencie, gdy będzie odbywał się triathlon. W tym celu zaplanuj aktywność w tempie wyścigowym przez ostatnie 16 tygodni przed zawodami Ironman. Kontroluj rytm pracy serca i koncentruj się na wzmocnieniu mięśni, których będziesz używał podczas wyścigu.


Ćwicz pływanie bez boi

Pływanie to pierwszy etap triathlonu. Trening pływacki do 1/4 Ironman to duże wyzwanie. Jeśli chcesz dobrze zacząć, koniecznie poświęć czas na trenowanie mięśni nóg. Nawet najwyższej jakości pianka triathlonowa nie zapewni Ci najlepszego wyniku podczas zawodów, jeśli pominiesz wymagające treningi. Przygotuj się na pływanie w utrudnionych warunkach atmosferycznych i w zimnej wodzie. Silne i mocne nogi pomogą Ci oszczędzić energię na kolejne etapy wyścigu, czyli kolarstwo i bieganie. Skup się na kondycji i wytrzymałości, a w drugiej kolejności na szybkości. Pamiętaj, że pływanie w basenie znacznie różni się od pływania w otwartej wodzie.


Poznaj swoje możliwości

Wyczerpujący, systematyczny trening pomaga lepiej poznać swoje ciało i predyspozycje. Zyskasz świadomość własnych ograniczeń i dowiesz się, jak pracować nad formą, by skutecznie ukończyć bieg. Prowadź dziennik treningowy i spróbuj ustalić, w jakie dni jesteś pozbawiony sił, a co wpływa na Twoją energię i motywację do wysiłku.


Trening do 1/2 Ironman - co warto wiedzieć?

Przygotowanie do 1/4 Ironman wymaga odpowiedniej wiedzy i systematyczności. Poza ścisłym przestrzeganiem planu treningowego należy zwracać uwagę na swoje codzienne zwyczaje między innymi związane z dietą. W miarę zbliżania się zawodów postaraj się ograniczyć spożywanie produktów ciężkostrawnych i odstaw je całkowicie dwa dni przed startem. Zadbaj o ładowanie węglowodanowe, czyli nasycenie mięśni glikogenem. Nie dopuść do występowania głodu i pragnienia, ale nie przejadaj się. Podczas treningów pamiętaj o truchcie i rozciąganiu. Jedz żele energetyczne i systematycznie uzupełniaj utracone płyny.


Plan treningowy przygotowujący do udziału w triathlonie będzie różnił się w zależności od stopnia zaawansowania danego zawodnika. Zazwyczaj przewiduje się sesje treningowe przez 7 dni w tygodniu - od poniedziałku do niedzieli, ale możesz lekko modyfikować swój grafik, jeśli przyjdzie taka potrzeba. Nigdy nie zapominaj o regeneracji. Jeśli czujesz, że Twój organizm jest nadmiernie przemęczony, zrezygnuj z wysiłku na kilka dni. Wielu sportowców biorących udział w zawodach triathlonowych wybiera sześciotygodniowy plan treningowy. Oczywiście wiele zależy od formy, jaką miałeś wcześniej. Podczas triathlonu z pewnością nie będziesz żałował czasu, który poświęcałeś na sumienne treningi i szlifowanie sylwetki.


Triathlon Ironman to zdecydowanie nie są zawody dla każdego. Wyścig jest niezwykle wymagający i do jego ukończenia potrzeba nienagannej formy fizycznej. Nawet doskonały pływak nie zawsze będzie radził sobie z bieganiem czy jazdą na rowerze. To sport dla wszechstronnych miłośników aktywności fizycznej. Porozmawiaj z doświadczonymi triathlonistami i skorzystaj z ich wskazówek. Nie zapomnij o systematycznych przygotowaniach. To one są gwarancją sukcesu.

Kontakt

Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
*pole obowiązkowe
Dziękujemy za kontakt.
Wiadomość została wysłana pomyślnie.