Kolka podczas biegania - jakie są jej przyczyny, jak się jej pozbyć lub jej uniknąć?

Czy podczas biegania odczuwasz nagły ból z prawej lub lewej strony pod żebrami? Taki dyskomfort może bardzo utrudniać kontynuowanie treningu. Najprawdopodobniej jest to kolka podczas biegania - jakie są jej przyczyny, jak się jej pozbyć lub jej uniknąć? Poznaj nasze podpowiedzi.

Dlaczego łapie kolka podczas biegania?
Co to jest kolka przy bieganiu? To napad silnego bólu najczęściej zlokalizowanego z lewej strony pod żebrami. Pojawia się nagle, najczęściej podczas dłuższego intensywnego treningu. Dolegliwości zazwyczaj pojawiają się, gdy sportowiec nie poświęci wystarczającej ilości czasu na odpoczynek po posiłku i od razu zaplanuje aktywność fizyczną. Ból uniemożliwia kontynuowanie biegu. Zmusza do zwolnienia tempa lub marszu. Jednak przyczyn tego problemu może być więcej. Jak powstaje kolka sportowa?

Kolka wysiłkowa - przyczyny:

 • spożycie obfitego posiłku przed treningiem, brak odpowiednio długiej przerwy, (która powinna wynosić od 1-3 godzin),
 • niewłaściwa rozgrzewka lub jej pominięcie przed rozpoczęciem ćwiczeń,
 • dieta obfitująca w tłuste produkty,
 • odwodnienie organizmu,
 • skurcze przepony,
 • przeciążenie organizmu, zbyt intensywny trening,
 • przegrupowanie elektrolitów w obrębie jelit,
 • mechaniczne uszkodzenie błony śluzowej jelit lub inne urazy,
 • napięcie mięśni brzucha,
 • owrzodzenie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy,
 • przerost mięśni przewodu pokarmowego,
 • niewłaściwy plan treningowy,
 • stres związany z zawodami lub treningiem,
 • niewłaściwe oddychanie, zbyt płytki oddech,
 • kamica nerkowa,
 • niedokrwienie mięśnia sercowego,
 • miażdżyca,
 • wrzody,
 • wrodzone lub pooperacyjne zrosty w jamie brzusznej.


Jak uniknąć kolki podczas biegania
Czy obawiasz się kolki podczas biegania? Chciałbyś mieć pewność, że trening będzie udany? Co zrobić, żeby nie mieć kolki?
Skuteczne sposoby na kolkę podczas biegania:

 1. Zmień tempo, zwolnij - ta rada może wydawać się banalna, jednak zmniejszenie tempa treningu w wielu przypadkach pomaga pozbyć się bólu. Przejdź z biegu w marsz lub zatrzymaj się na chwilę. Jeśli kolka od biegania nie ustąpi, zrezygnuj z aktywności w danym dniu.
 2. Rozmasuj miejsce, w którym występuje ból. Zatrzymaj się na chwilę i uciskaj daną partię ciała.
 3. Rytmicznie wciągaj i wyciągaj brzuch, napinając mięśnie
 4. Unikaj jedzenia przed bieganiem. Zaplanuj lekki posiłek godzinę przed wyjściem z domu lub cięższy minimum 3 godziny przed treningiem.
 5. Gdy czujesz ból, nie siadaj ani nie kucaj. Pozostań w pozycji stojącej.
 6. Ćwicz przeponę co najmniej dwa razy dziennie. Jak to robić? Głowę lekko pochyl do przodu. Wykonaj głęboki wdech i zrób skłon, po kilku sekundach wypuść powietrze. Powtórz czynność do ustąpienia bólu
 7. Zatrzymaj się, podnieś prawą rękę i przechyl się na bok w lewą stronę. Następnie powtórz czynność na drugą stronę.


Jak pozbyć się kolki podczas biegania?
Kolka podczas biegu to niegroźne dolegliwości, które nie świadczą o poważnym zagrożeniu dla zdrowia. Jednak taki ból może uniemożliwiać kontynuowanie treningu. Jak uniknąć kolki? Przede wszystkim ustal przyczynę problemu. Czy dolegliwości mają związek z przeponą, nieodpowiednią dietą, a może odpływem krwi do żołądka? Skorzystaj z powyższych wskazówek, jak zapobiec kolce podczas biegania i zapomnij o tym uciążliwym problemie. Jeśli przytrafi Ci się ból, możesz zwolnić lub przejść do marszu. Czy bieganie w miejscu ma sens? Okazuje się, że tak. Taka aktywność pozwala spalić aż 45 kalorii w ciągu 5 minut. Gdy ból ustąpi, możesz kontynuować bieg w ustalonym wcześniej tempie.

Aby osiągnąć najlepsze efekty biegania, powinieneś zwrócić uwagę na cały swój styl życia, dietę i sposób regeneracji. Dowiedz się, jak wydłużyć krok biegowy oraz jak biegać szybciej długie dystanse. Nie zapominaj o tym, by odpowiednio przygotować swój organizm do wysiłku. Jeśli widzisz, że kolka od biegania występuje po jedzeniu, zrezygnuj z posiłku przed treningiem. Ból często pojawia się, gdy od razu przechodzisz do wykonywania ćwiczeń. Zawsze powinieneś zaczynać od rozgrzewki.

Jak radzić sobie z kolką podczas biegania?
Kolka atakuje wielu początkujących biegaczy, którzy wcześniej nie mieli do czynienia z tym rodzajem aktywności. To sygnał, że ciało nie jest przystosowane do wysiłku. Jak uniknąć kolki? Zwróć uwagę na prawidłową postawę i technikę biegu. Zacznij od treningów o niskiej intensywności i stopniowo zwiększaj poziom. Z czasem przygotujesz swój organizm do regularnej aktywności. Takie treningi to dobry pomysł nie tylko w przypadku osób młodych. Przekonaj się, jak wiele korzyści zdrowotnych przynosi bieganie dla seniorów. Zadbaj o właściwe nawyki, które wykluczą wystąpienie kolki i obserwuj pozytywne zmiany zachodzące w Twoim ciele.

Kontakt

Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
Napisz do nas
*pole obowiązkowe
Dziękujemy za kontakt.
Wiadomość została wysłana pomyślnie.